Hlavní obsah

Tyto (ne)obyčejné ženy také sbalily prince. Znáte je?

Foto: Profimedia.cz
17. 8. 2018

Jako malé jsme si hrály na princezny a snily o princi, který nás vezme na svůj krásný zámek. Koho by ale napadlo, že si skutečný princ vážně může vzít obyčejnou holku? Těmhle „Popelkám“ se podařilo provdat opravdu královsky!

Článek

Věřit pohádkovým příběhům většina z nás přestala už dávno. Přesto skutečně existují! Příběhů o tom, jak se z holky z nešlechtické rodiny stala vévodkyně, královna nebo císařovna je pravděpodobně mnohem víc než, by vás napadlo! Představme si neurozené krásky, které získaly srdce šlechticů. Láska je zkrátka někdy silnější než tradice.

Meghan, vévodkyně ze Sussexu

Nemůžeme nezačít s Meghan, vévodkyní ze Sussexu, která získala svůj titul v květnu 2018, kdy se provdala za prince Harryho z britské královské rodiny. Rodným jménem Meghan Markle je bývalá americká herečka a humanitární pracovnice. Narodila se a vyrostla v Kalifornii a je smíšeného původu. Její matka je Afroameričanka a její otec Holanďan. Meghan navštěvovala několik soukromých škol a ve 12 letech začala studovat římskokatolickou dívčí školu v L.A. Poté absolvovala Severozápadní univerzitu, obor divadelní umění.

Foto: Profimedia.cz

Kromě své herecké kariéry, Meghan pracovala pro americkou ambasádu v Buenos Aires a stala se také velvyslankyní OSN za rovnoprávnost žen. S princem Harrym je v Londýně seznámili v roce 2016 jejich společní přátelé. Meghan a princ Harry šli údajně na rande naslepo, které jim dohodla společná kamarádka. Ihned si padli do noty a už v létě téhož roku jeli na společnou dovolenou do Afriky. Zasnoubili se loni v listopadu, doma, při vaření večeře

Džetsun Pema, bhútánská královna

Je jí pouhých 28 let a už je královnou. Podle mnohých je nejkrásnější ženou světa. Provdala se za „dračího krále“ Džigme Khesara Namgjala Wangčhuga (38), vládce Bhútánu. Džetsun, která se narodila jako jedno z pěti dětí v rodině pilota bhútánských aerolinek, rozhodně není jenom pěknou tvářičkou po boku vládce země. Studovala psychologii a mezinárodní vztahy v Londýně. Mluví plynule anglicky, hindsky a také řečí dzongkä.

Foto: Profimedia.cz

Jejich pohádkový příběh je následující: poprvé se viděli, když jemu bylo sedmnáct a jí sedm. Tehdejší princ byl na návštěvě její školy. Ona se k němu rozběhla, objala ho a řekla, že až vyroste, tak si ho vezme za muže. A tak se i stalo. V listopadu 2011 se skutečně vzali a 5. února 2016 přivedla královna na svět následníka bhútánského trůnu Džigme Namgjel Wangčhug

Grace Kelly, monacká kněžna

Kdo by neznal příběh americké herečky Grace Kelly (1929–2005). Studovala prestižní katolickou školu a už při studiích se věnovala modelingu, herectví a tanci. V roce 1956 se provdala za monackého knížete Rainiera III. (1923–1982) a získala tak titul Její knížecí jasnost kněžna monacká, zkráceně kněžna Grace. Měli spolu tři děti.

Foto: Profimedia.cz

Grace zemřela 13. září 1982, když jely s dcerou autem do Monaka. Nezvládla řízení, údajně kvůli mrtvici, a auto se zřítilo ze skály. Z auta byla sice vytažena při vědomí, ale upadla do kómatu, mozek přestal fungovat, a tak ji její manžel nechal následující den odpojit od přístrojů. Zemřela ve věku 52 let. Její dcera havárii přežila

Farah Pahlaví, bývalá íránská císařovna

Farah Pahlaví jako mladá studovala architekturu v Paříži. Po smrti otce se však finanční situace její rodiny hodně zhoršila, a tak byla Farah závislá na státní podpoře. Se svým budoucím chotěm, Muhammadem Rezá, se setkala na oficiální návštěvě hlavy státu na íránském velvyslanectví v Paříži. Brzy začal jejich vztah. Když se pak v roce 1959 vrátila do Teheránu, vzali se. Nové íránské císařovně bylo tehdy pouhých 21 let.

Foto: Profimedia.cz

Farah se během své vlády zajímala o emancipaci žen – díky ní se situace žen v Íránu výrazně zlepšila. Je patronkou 24 vzdělávacích, kulturních, osvětových a charitativních organizací. Celá vládnoucí rodina však v roce 1979 Írán opustila kvůli nepokojům a demonstracím mířeným proti vládě a v důsledku toho byl Farah odňat titul císařovny. Manželé spolu poté vystřídali několik zemí, jež jim umožnily krátkodobý pobyt. Císař ale v roce 1980 zemřel na rakovinu v Egyptě. Farah žije poslední roky v Paříži

Tatiana Blatnik, princezna Řecka a Dánska

Princezna Řecka a Dánska rozená Tatiana Ellinka Blatnik (37) je také z obyčejné rodiny. Manželka knížete Nikolaose (48), syna krále a královny Řecka, kteří vládli až do zrušení monarchie, se narodila v Caracasu ve Venezuele, ale vyrůstala ve Švýcarsku. Vystudovala tam vysokou školu Aiglon College a poté pokračovala na známé Georgetown University, kde absolvovala ze sociologie.

Foto: Profimedia.cz

Dokud nebyla vdaná za knížete, pracovala v jedné módní návrhářské dílně. Kníže Nikolaos a Tatiana Blatnik se po dlouhodobém vztahu vzali v létě 2010 v pravoslavném kostele sv. Mikuláše v Řecku

Michiko Shōda, japonská císařovna

Skutečnou „Popelkou“ je také Michiko Shōda (83): momentálně jediná žijící císařovna na světě. Se svým manželem, současným japonským císařem Akihito (84), se seznámila v horském středisku při tenisové čtyřhře. Tehdejší následník trůnu zápas prohrál – údajně proto, že se po prvním odehraném míčku do Michiko zamiloval. Vzali se v dubnu roku 1959 pod ohromnou palbou médií.

Foto: Profimedia.cz

Stará aristokracie nemohla zkousnout, že Michiko není urozeného původu. Navíc se dopustila několika „výstředností“. Své děti sama kojila, dala je do obyčejných škol a svého maličkého synka nosila před zraky svých poddaných sama na rukou

Silvia Renate Sommerlat, švédská královna

Silvia Švédská, rozená Silvia Renate Sommerlath, se narodila v Německu, ale vyrůstala v Brazílii, kam se rodina po druhé světové válce přestěhovala. Jako tlumočnice hovoří šesti jazyky a ovládá i švédský znakový jazyk. Když se v roce 1957 její rodina vrátila zpět do Německa, pracovala na argentinském konzulátu v Mnichově a poté také jako šéfka protokolu na ZOH. Právě na olympiádě poznala následníka švédského trůnu Karla Gustava Bernadotte, pozdějšího švédského krále Karla XVI. Gustava. Provdala se za něj 19. června 1976.

Foto: Profimedia.cz

Silvia se angažuje v péči o postižené a zneužívané děti. Kromě toho založili se svým manželem Královský svatební fond, který podporuje výzkum na poli sportu postižených. V roce 1990 dostala Německou kulturní cenu za podporu sportu postižených, v roce 2002 zase Německou cenu médií. Královna je rytířem Řádu úsměvu, mezinárodního vyznamenání udělovaného za činnost přinášející radost dětem.

Znali jste všechny tyto významné dámy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek