Hlavní obsah

Vychytané úchytky nábytku: Neviditelné i krásné!

Foto: Kika Nábytek

Moderní provedení úchytek dokáže pozvednout každý nábytek

Víte, co dělá z bytu to místo, kde se cítíte dobře? Drobné, téměř nenápadné doplňky. Vypadají, že jsou samozřejmostí, ale přitom bývají dokonale promyšlené. A jde třeba o úchytky nábytku.

Článek

Celkový dojem z dobře zařízeného bytu podtrhují takřka neviditelné, ale o to podstatnější detaily. Jedním z nich jsou například nábytkové úchytky. Je jich nepřeberné množství typů a k různě zařízenému interiéru se hodí odlišné druhy. Drobnost, kterou zpravidla neřešíte v první řadě, pak dokáže udělat z poměrně nezajímavého kusu nábytku interesantní záležitost.

Někdy ale také můžete dát přednost nábytku, který už ani žádné úchytky nepotřebuje.

Návrat do minulosti

Bytová architektka Eva Stalder vysvětluje, jak se nábytkové úchytky dělí z pohledu stylu na rustikální, retro a moderní.

„Rustikální jsou zpravidla z mosazi, hliníku, porcelánu, lakovaného kovaného železa a podobně. Jednu z novinek na trhu představují úchytky ve stylu shabby chic, což je vlastně mix národních stylů, například provensálský či švédský, kombinovaný s moderními prvky. Můžou být záměrně oprýskané i originálních tvarů, třeba v podobě vidličky,“ říká odbornice.

A dodává, že retro úchytky připomínají ty, které se používaly u nábytku vyráběného v 60. a 70. letech minulého století – často mívaly kruhový tvar. V moderním retro nábytku můžou sehrát i roli výtvarného prvku, nezřídka se používají větší tvary či pestré barvy, z materiálů se sází hlavně na dřevo či plast.

Foto: bellarose

Tradiční porcelánové úchytky oživí například komodu nebo nábytek v dětském pokoji. Na foto (zleva): Red leaves s dekorem listů za 94 Kč, Sarah gold za 91 Kč

Foto: eva stalder design

Rustikální úchytky z mosazi stylově doplňují kuchyňskou linku

Foto: bedeko

Originální úchytky ze staromosazi v designu Monique Beaudry značky Siro stoprocentně zaujmou, kus za 94 Kč

Moderní provedení

Největší skupinu představují moderní úchytky, pro něž jsou typické strohé geometrické linie a stříbřitý lesk (hliník, chrom, nikl, nerez ocel). „Stále se používají i plastové, přestože jsou takzvaně out. A to nejlépe v původní barvě, protože jakákoli dodatečná úprava, například pochromování, se z plastu postupem časem ošoupe. Naopak dobrou volbou – když chcete trendy vzhled a zároveň praktické řešení – jsou zapuštěné úchytky, které se používají například u kuchyňských linek,“ uvádí Eva Stalder.

A Martin Dusík ze společnosti Trachea doplňuje: „Novinkou na trhu jsou takzvané kazetové úchytky, kdy se stisknutím spodní části úchytky vyklopí úchopové madlo, které se automaticky sklopí poté, co ho přestanete držet.“

Foto: hettich

Designové tvary úchytek ProDecor. Na foto (zleva): Marta a Cosa, cena k doptání u distributorů

Foto: kika nábytek

Televizní stolek Indo dokládá, jak dřevo, v tomto případě exotický sheesham, krásně ladí s hliníkovými úchytkami za 7990 Kč

Foto: dřevojas

Pro velkoformátové koupelnové skříňky můžete zvolit variantu, kdy je úchytka ukotvená do horní hrany zásuvky, a to po celé její délce. V uzavřeném stavu vidíte jen tenkou kovovou drážku (skříňka Vision o šířce 55 cm, včetně úchytky, od 9990 Kč)

Foto: Trachea

Líbí se vám úchytky, které nevyčnívají z nábytkových dvířek nebo šuplíků? Vsaďte na kazetové provedení. Úchytky řady U jsou z broušeného nerezu, a když zatlačíte na jejich spodní část, vyklopí se horní polovina pro úchop (různé velikosti, cena od 330 Kč)

Foto: hettich

Další ukázka moderního provedení: v jakémkoli místě středu úchytky Touch-in se stačí dotknout, vymáčknout a za hranku, která je ve vnější části, vytáhnout třeba šuplík. Touch-in se prodává i ve hranatém tvaru s nerez nebo chromovaným vzhledem, cena k doptání u distributorů

Úchytky v podobě otvorů

Rovněž existují i úchytky, jež jsou nedílnou součástí nábytkových dvířek či čel šuplíků; jde o vyfrézované otvory pro prsty nebo záměrně „ubranou“ část, za niž lze třeba dvířka uchopit. Něco jiného pak jsou úchytky zafrézované do těla dvířek, ani ty však nevystupují do prostoru. Také se prodává nábytek, často do dětských či studentských pokojů, případně koupelen, kde úchytka vlastně není – nahrazuje ji prázdný, zpravidla kruhový či oválný otvor.

Foto: designoutlet

Zásuvky se u komody Octavia vytahují úchopem za vyříznutý otvor (dřevo + MDF, 75 x 68 x 32 cm, za 5370 Kč)

Foto: nábytek říha

Úchytky z matného hliníku se do nábytku zafrézují tak, že mu poslouží, ozdobí ho, a přitom z něj nijak nevystupují. Lze je použít do jakkoli širokých dvířek

Jde to i bez nich

Chcete jít s dobou? Zaměřte se na nábytek v bezúchytkovém provedení. Obáváte se, že pak budou dvířka či čela šuplíků špinavější? Pokud použijete otevírání na mechanický či elektrický pohon, problém nevznikne. Takto vybavená dvířka, výklopy či šuplíky netřeba rukou otevírat/vytahovat až do konce, stačí se jich dotknout či na ně poklepat.

Foto: nábytek říha

Bezúchytkové skříňky Torino se nabízejí v široké škále povrchů, kromě tvaru čtverce si lze pořídit i obdélník. V tomto případě jde o kombinaci dýhy Aro-Pangar a oranžového skla Lacobel (cena jedné kostky 50 x 50 cm, včetně mechanického dotykového ovládání, je 9752 Kč, dvě skříňky takto vybavené vyjdou na 14 105 Kč)

Foto: blum

Nábytek bez úchytek půjde snáz otevírat s mechanickým systémem, v tomto případě se použil Tip-on, kdy na dvířka stačí zatlačit (zavřete je rovněž lehkým přitlačením nebo u zásuvek jemným švihem)

„Případné otisky prstů na dvířkách s vysokým leskem přetřete například mikrovláknem, u nábytku v matném provedení z fólie či lamina v podstatě není nic vidět, o dřevě nemluvě. Ve skutečnosti je údržba bezúchytkového nábytku mnohem jednodušší než toho s úchytkami,“ vysvětluje Eva Stalder.

Foto: kuchyňské studio datart

Kuchyňskou sestavu Miro v provedení lak s varným ostrůvkem, 240 x 320 cm + 240 x 120 cm lze otevírat manuálně (288 880 Kč), mechanicky (349 600 Kč) nebo pomocí elektrického systému (454 400 Kč). Uvedené ceny jsou bez spotřebičů

Foto: blum

V moderní kuchyni nejčastěji otevíráte prostor pod dřezem, kde jsou koše na tříděný odpad. Právě tady vám zjednoduší práci elektrický systém Servo-drive uno, na dvířka lze zatlačit třeba kolenem či bokem a stejně je i zavřít (cena systému bez DPH se pohybuje mezi 3000 až 4000 Kč)

A přidává další výhodu bezúchytkového řešení: na první pohled není vidět, že jde o úložný prostor. „Tak lze vytvářet velké úložné sestavy od podlahy ke stropu, které se v důsledku tváří třeba jako zajímavý obklad nebo výtvarný prvek.“

Foto: dřevojas

Bezúchytková koupelnová skříňka Storm je nejen elegantní, ale i praktická – ani v malém prostoru se nelze poranit o úchytku, která neexistuje (skříňka o šířce 120 m, cena včetně mechanického dotykového ovládání šuplíku od 12 990 Kč)

Pokud chcete oživit starší nábytek, například v kuchyni, zkuste to třeba s novými úchytkami. A budete-li ve vylepšování pokračovat, zjistili jsme: Jak udělat kuchyň krásnější? Novým obkladem!.

ynezorPumanzeSaNyknalC