Hlavní obsah

Čistička vzduchu? Zelenec je lepší!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Rostliny jsou přirozenými čističkami vzduchu

Zatímco v létě máme okna dokořán, nyní šetříme teplem a větráme jen minimálně. To se ale podepisuje na kvalitě vzduchu, který doma dýcháme. Proto slaví žně prodejci čističek vzduchu. My ale známe lepší a levnější řešení. Rostliny filodendron či zelenec!

Článek

Svůj domov považujeme za místo bezpečné a zdravé. Bohužel se zde ale mohou vyskytovat stovky toxických látek. Uvolňují se z nábytku, nátěrových hmot, izolací, lepidel a rozpouštědel... vždyť jen z obyčejného lakovaného nábytku se do vzduchu dostává formaldehyd a xylen. Svou roli hrají i čisticí prostředky, kosmetika a samozřejmě nedostatek přirozeného větrání.

Čističky pomohou, ale...

Čističky vzduchu jsou na první dojem skvělým řešením. Prestižní vědecký časopis Journal of the Air&Waste Management však uveřejnil výzkum, podle kterého při provozu vypouštějí do místnosti ozon. Třebaže se uvolňuje v malém množství, v nevětraném interiéru se hromadí. Následky nejsou zanedbatelné - nevratně poškozuje lidské plíce a snižuje imunitu. Pro astmatiky a alergiky, kterým jsou čističky zvláště doporučovány, je pak naprostou pohromou! Na ozon totiž čističky běžně testovány nejsou, a proto mohly být schváleny jako neškodné. Při jejich výběru proto buďme opatrní.

Naopak váhat není třeba, pokud jde o čističky zelené - jsou zcela bezpečné, levné, a jejich provoz je navíc zcela ekologický!

Foto: archiv autorky

Filodendron s okrasnými listy

Zelené řešení

Rostliny jsou opravdu fantastickými čističkami. Odebírají ze vzduchu oxid uhličitý, ale rády využijí i jiné sloučeniny obsahující uhlík. A mezi ně patří i mnohé toxické látky. Rostliny je pohltí a využijí, do ovzduší se proto již nevrátí. Rostliny však dovedou ve svých tělech navždy uložit a tím pádem zneškodnit i další nebezpečné sloučeniny. Například formaldehyd, těkavou nebezpečnou látku, dovede ze vzduchu vychytat filodendron, scindapsus i fíkus. Výkonnost posledně jmenovaného druhu byla podrobně měřena - formaldehyd polyká rychlostí 12 mikrogramů za hodinu, což je již opravdu znát.

Stejnou schopnost má i nenáročný zelenec. A dokáže i mnohem více! Poradí si s hustým tabákovým kouřem či zplodinami z plynových vařičů, které mnohým jiným rostlinám škodí. Formaldehyd i xylen ze vzduchu odstraňuje také popínavý břečťan nebo sansevieria, známá pod poťouchlým přízviskem tchynin jazyk. Na formaldehyd a benzen je zase přebornice dracéna.

Co objeví NASA?

Stopy těžkých kovů, například rtuti či olova, zlikvidují křehké krásky, od nichž bychom to ani nečekali. Kvetoucí růže, kamélie či azalky... a pravděpodobně i další květiny, které ještě nebyly testovány. Podobné pokusy probíhají na univerzitách a dokonce i ve výzkumném středisku NASA. Zjistili zde, že některé pokojové rostliny dokáží kosmonautům na vesmírných výzkumných stanicích zajistit zdravější prostředí.

Naprosto všechny druhy rostlin filtrují vzduch, obohacují jej kyslíkem a vlhkostí. Odpařování vlhkosti listy je geniální v tom, že do prostoru, kde je již vzdušné vlhkosti dostatek, odpařují méně a naopak. Není proto divu, že rostliny pomáhají při takzvaném syndromu nemocných budov, obtížích a onemocněních spojených nejčastěji s prostředím kanceláří.

Foto: edenkert.huFilodendron je nenáročná a vděčná rostlinaA jako bonus - osvěžovače vzduchu

Rostliny dovedou do vzduchu přidávat více než kyslík a vlhkost. Nepřetržitě uvolňují silice, které vzduch osvěžují, dezinfikují a působí blahodárně na náš dýchací systém i psychiku. Jedničkou je eukalyptus, známý svými skvělými účinky při alergiích, astmatu i nachlazení. Aby byl jeho účinek výrazný, měli bychom pěstovat alespoň dva vzrostlejší keře na jednu místnost. Vonné silice uvolňují rovněž všechny aromatické byliny, které jsou s oblibou pěstovány na okenních parapetech - rozmarýna, oregáno, yzop, saturejka, tymián, majoránka, levandule... Poslouží nejen jako zdravé koření pro gurmány, ale i jako přírodní a nadmíru příjemné osvěžovače vzduchu.

Zajít do květinářství pro zelenou čističku vzduchu se zkrátka vyplatí. Její cena je v porovnání se službou, kterou nám prokáže, zanedbatelná. A pokud jí věnujeme trochu péče, bude sama růst, rozmnožovat se a ještě krásně vypadat! Není to úžasné?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek