Hlavní obsah

Zařizujete malý byt? Tyhle fígle oceníte!

Foto: ikea

Bílá barva je pro menší prostory ideální volbou, zejména když potřebujete mnoho úložných prostor

Žijete na několika desítkách metrů čtverečních a dennodenně zakopáváte nejen o sebe, ale i o nábytek a spoustu drobností? Zkuste změnu a uvidíte, že se vám bude bydlet lépe.

Článek

Prakticky zařídit malý byt se zdá těžké, ale podle designérů je pravdou opak. Kromě počtu obyvatel a jejich požadavků jsou tu jasně dané rozměry, a těch se musíte držet. Často pomůže zbavit se sentimentu a vyházet nebo někomu věnovat či prodat vše, co běžně neužíváte. A co dál?

Nábytek poprvé

„Z pohledu materiálu raději volte nábytek z dýhované či laminované dřevotřísky. Kusy z masivního dřeva mají vždy větší rozměry kvůli konstrukci – například komody často dosahují hloubky 50 až 55 centimetrů, aby vnitřní použitelný prostor činil požadovaných 40 centimetrů,“ říká bytová architektka Eva Stalder.

Foto: Bonami CZ

Poličky nemusejí mít vždy klasickou podobu. Vyberte si tolik kusů, kolik potřebujete (cena od 2519 Kč)

A dodává, že současně je lepší dát přednost modulovému nábytku, z jehož jednotlivých dílů vytvoříte potřebné úložné prostory. Právě jejich nedostatek je největším problémem malých bytů.

Foto: IKEA

Využijte každého místa – knihovny Billy můžete zavěsit i kolem okna, navíc je lze opatřit také dvířky (různé rozměry, například 202 x 40 x 28 cm, za 695 Kč)

Foto: Eva Stalder Design

Ukázka provedení malého pánského bytu – v předsíni (v pozadí) je velká zrcadlová skříň, díky níž pak ostatní prostor mohl zůstat vzdušný, nezahlcený nábytkem

Nábytek podruhé

Další možnost, jak se efektivně vypořádat s nedostatkem místa pro věci, nabízejí vestavěné skříně od podlahy až po strop (maximálně využijí daný prostor), které doplní subtilnější a variabilní kusy.

Foto: Eva Stalder Design

Vysoký strop v malém bytě se doslova nabízí využít k instalaci skříněk. Tím se získalo hodně místa na ukládání věcí, přičemž kuchyně je zároveň opticky oddělena od obývací části

Co se ještě hodí?

  • Rozkládací stůl (pro dva stačí ve složeném stavu o velikosti 80 x 80 centimetrů).
  • Skládací židle (část může být uložená v horním dílu skříně nebo na balkoně).
  • Rozkládací gauč (pro příležitostné spaní návštěv).
  • Při dostatečné výšce místností podhledy s úložným prostorem, skřínky zavěšené na stropu nebo na zdi i vestavěné patro na spaní.
Foto: IKEA

Kam schovat všechny věci? Využijte místo u stěny, na něž lze dobře připevnit a umístit nejrůznější police, drátěný program a podobně. Pak už jen stačí zatáhnout závěs

Osvědčené tipy

Určitě je znáte, jen je asi ne vždy využíváte. Rozčlenit jednu místnost na více zón pomůžou regály třeba na knihy, paravány, průhledné skleněné předěly, ale i sádrokarton. Kromě skla by předěly neměly vést až do stropu. Dále rozložte, co můžete, když to potřebujete (třeba postel, pracovní desku stolu, židle…), a jakmile daný nábytek nepoužíváte, sklopte ho. A vybírejte si kusy odpovídající běžnému počtu členů domácnosti – když jste doma dva, nepotřebujete sedačku pro čtyři osoby.

Foto: Bonami CZ

U šikovného posezení Karup Beat se dají naklopit postranní díly, a tak vytvořit příležitostné přespání (cena k doptání v obchodě)

Foto: KIKA Nábytek

Sada malých stolků Prana, které se dají zasunout pod sebe, se hodí všude (60 x 30 x 41 cm a 50 x 30 x 35 cm, za 1990 Kč)

Foto: IKEA

Sklápěcí stůl Ingatorp šetří drahocenné centimetry (minimální délka 59 cm, maximální délka 117 cm, za 2490 Kč)

Zavřete, co můžete

V malém bytě rychle vzniká dojem nepořádku, proto se doporučuje nábytek s plnými dvířky. „Můžou být i zrcadlová, avšak neprůhledná. A pokud toužíte po proskleném sekretáři na vystavování třeba vzpomínek z cest, uděláte lépe, když svým artefaktům vymezíte jeden nábytkový modul například v rámci obývací sestavy. Ale nic víc,“ nabádá Eva Stalder.

Foto: Dřevojas

Do malé koupelny se hodí vyšší skříňky, ale s menší hloubkou, jako například 25,6 cm u modelu Single (cena od 8000 Kč)

Oblíbeným trikem je používání velkoplošných zrcadel. Přestože nejsou praktická na údržbu, dokážou opticky zdvojnásobit daný prostor.

Foto: J.A.P

Místo obrazu se nabízí použít grafosklo s motivem, které opticky vytváří iluzi většího prostoru a současně působí dekorativně

Foto: Le Patio

Kouzlit se dá i se zrcadly Cote Table, na stěně třeba nad sedačkou bude pěkně vypadat Extravagance (čtverce, 96 cm, za 8300 Kč) i Art Deco (kolečka, 95 cm, za 9100 Kč)

Barevná paleta

Světlé barvy prostor také zdánlivě zvětšují. „Známé pravidlo říká, že nejtmavší stěna, tedy ta, kde jsou okna, by měla mít nejsvětlejší výmalbu. Naopak pokud máte v interiéru velmi slunečnou stěnu, můžete na ni použít i sytější nebo klidně tmavší barvu. V současně době jsou trendy šedá, antracitová nebo betonový vzhled,“ uvádí designérka Margaréta Janecová z Bonami. Nábytek ale vybírejte spíše světlý, tedy bílý, krémový, světle šedý či v dezénu světlého dřeva. Takový základ se vždy lépe doplní barevným akcentem.

Foto: Bonami CZ

Zajímavého barevného akcentu dosáhnete třeba i s použitím netradičních svítidel Cable & Cotton (od 629 Kč)

Foto: KIKA Nábytek

Bílá barva ve vysokém lesku byla v tomto případě použita na barovém pultu Prana (za 9990 Kč)

Tak už víte, jak zařídíte váš malý byt?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek