Hlavní obsah

Zbavte se lupů jednou provždy! Známe péči, která je účinná

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com
26. 10. 2018

Téma lupů se stává aktuálním v době, kdy se venku začíná ochlazovat a doma začínáte topit. A do toho nosíte čepice. Jaké jsou další příčiny lupů a jak se jich zbavit rychle a jednou provždy?

Článek

Jestli chcete mít zdravé a lesklé vlasy, a to jsou ty bez lupů, vyplatí se věnovat pokožce hlavy stejnou péči, jako věnujete kadeřím. Lupy jsou reakcí pokožky hlavy na nějaké podráždění. Mohou být mastné (drží se spíš u pokožky a víc svědí), nebo suché (jsou menší a víc se sypou).

Proč máte lupy?

Na vině může být špatný šampon (obecně o chybách zde) i jeho nedostatečné vymytí. Pokožku hlavy může vysušovat také časté používání suchých šamponů. Ty jsou skvělým zachráncem jen výjimečně, když ráno nestíháte. Dále má na lupy vliv příliš časté mytí, foukání vlasů horkým vzduchem, barvení vlasů nebo jen to, že se sprchujete příliš horkou vodou. Dalšími spouštěči jsou stres (jak jinak), hormonální změny (jak jinak podruhé), nedostatek vitaminů a minerálů (vitamin B, selen, zinek) nebo kožní onemocnění. Může se jednat o lupénku, seboroickou dermatitidu či ekzém.

Proto trápí-li vás lupy dlouhodobě a nic na ně nepomáhá, navštivte raději kožního lékaře, který dokáže díky prohlídce vlasové pokožky, ke které se často používá mikrokamera, určit příčinu a doporučí tak přípravky na míru. 

Šampony proti lupům 

Z dlouhodobého hlediska je lepší používat šampony, které pokožku hlavy vůbec nepodráždí. Pokud ale už problém vznikl, investujte do speciální kosmetiky, připravili jsme pro vás přehled nejúčinnějších šamponů.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Šampon pro citlivou pokožku hlavy Botanicals Lavender, L’Oréal Paris, 179 Kč; Šampon na podrážděnou pokožku hlavy Pivoňka, Klorane, 340 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Šampon proti lupům Simply Zen, Z.One Concept, 279 Kč; Šampon proti lupům Nodé DS+, Bioderma, 499 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Šampon proti lupům Dercos, Vichy, 319 Kč; Ošetřující šampon Australian Bodycare s olejem Tea tree, 157 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Šampon Nizoral, 299 Kč; Protizánětlivý šampon Head & Hair Heal, Maria Nila, 599 Kč

Olejíčky a peelingy

Pokožce hlavy také pomáhá, když si dopřejete malou masáž. Tu můžete dělat při mytí šamponem, nebo použít speciální vodičky a oleje. Většinou se v návodu dočtete, jakými pohyby hlavu přesně masírovat (vždy ale krouživými), aby byl výsledek co nejlepší. Účinné jsou také různé peelingy, které prokrvují pokožku hlavy a zbavují ji odumřelých částeček kůže.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Maska Head & Hair Heal, Maria Nila, 725 Kč; Regenerační extrakt pro pokožku hlavy Complexe 5, Rene Furterer, 909 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Rakytníkový peeling pro pokožku hlavy, Natura Siberica, 159 Kč; Předšamponová péče pro citlivou pokožku hlavy Botanicals Lavender, L’Oréal Paris, 235 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Fluid proti lupům Schwarzkopf Professional, 339 Kč; Bezoplachová maska Serene Scalp, Oribe, 1195 Kč

Trápí vás lupy? Co vám na ně nejlépe pomáhá?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek