Článek
Jsou to jednoduché počty – zatímco polotovary koupené v obchodech mnohdy „hýří“ nejrůznějšími dochucovadly, aromaty, konzervanty a dalšími ne vždy vašemu organismu prospěšnými složkami, doma víte, co si připravíte. Se zdravější přípravou nápojů i pokrmů vám pomohou i mnohé spotřebiče.
1. Odšťavňujeme, mixujeme
Domácí ovocné a zeleninové šťávy nic nenahradí, zejména pak v letošní mírné zimě, kdy teploty nad nulou nahrávají nejrůznějším virózám. Předem jen zvažte, které druhy budete nejčastěji zpracovávat, a podle toho vybírejte vhodný přístroj (například nízkootáčivé spotřebiče dobře zpracují nejen plody, ale i listovou zeleninu či bylinky).
A pokud to se zdravým životním stylem myslíte skutečně vážně a začínáte také sportovat nebo byste si chtěli šťávu či mléčný koktejl vzít s sebou do práce, hodí se vám malý mixér. Takový, u něhož lze nádobu, v níž suroviny zpracováváte, odejmout, zavíčkovat, vzít s sebou a jít.
2. Vaříme v páře
Obliba přípravy pokrmů v parních nádobách či spotřebičích stále stoupá. Není divu, šetrnou tepelnou úpravou se v surovinách zachovají cenné látky, zvýrazní se jejich přirozená chuť, a vy už jen pozvěte na pomoc sůl, koření či bylinky. Ovšem pokud v kuchyni nemáte ani kousek místa navíc, volte víceúčelový spotřebič, který zastane několik funkcí, včetně vaření v páře.
3. Sušíme (nejen) ovoce, vyrábíme jogurty
Sušení dokáže optimálně konzervovat potraviny, které pak můžete používat řadu měsíců, aniž by se zkazily. Elektrická sušička je nejvhodnější co do rychlosti i správného sušení ze všech stran, bez rizika plesnivění. Až si usušíte třeba jablka, můžete je přidat do jogurtů, které si rovněž připravíte doma. Pokud se právě jogurty u vás doma jí lidově řečeno „na kila“, snadno si spočítáte, že s jogurtovačem ušetříte peníze – vyjdou vás levněji – i svůj čas (kdo má pořád běhat po obchodech a shánět produkty v akci), navíc víte, co jíte.
4. Sekáme, krájíme, mícháme
Máte rádi saláty bez ohledu na roční období? Pak neztrácejte čas krájením jednotlivých surovin a kupte si šikovný salátovač. I tady, jako v mnoha jiných případech, můžete zvolit rovněž multifunkčního pomocníka, který je funkcí krájení a strouhání vybavený.
5. Vaříme, pečeme, smažíme
Už máte zeleniny dost, a raději byste si dali kus šťavnatého masa? Tak si ho zkuste připravit na stolním grilu s minimální spotřebou oleje. Několikanásobně méně tuku také spotřebujete, když se spolehnete na takzvanou vzdušnou fritézu nebo si vyberte takovou, která zabraňuje přepalování tuku. Jiné řešení nabízí vaření ve vodě, avšak zavakuovaných potravin, čímž si opět zachovávají potřebné nutriční parametry. A pokud byste místo mastných hranolek raději krajíc čerstvého chleba, upečte si ho.
Více se dozvíte například v článku Kuchyňské mixéry a roboty. Kdy vám doopravdy pomůžou?Ovšem pokud hledáte spotřebiče, kteří vám zpříjemní ranní vstávání, doporučujeme: Teplá snídaně? S těmihle pomocníky ji zvládnete hravě!
Přejeme vám šťastnou ruku při volbě nového spotřebiče a také dobrou chuť!