Hlavní obsah

Zdravější vaření? Tyhle pomocníky do kuchyně využijete!

Foto: astarot, Shutterstock.com

Nemusíte se živit výhradně ovocem a zeleninou, a přesto můžete svému tělu prospět. Zdravější přípravu pokrmů totiž slibují mnohé kuchyňské spotřebiče.

Článek

Jsou to jednoduché počty – zatímco polotovary koupené v obchodech mnohdy „hýří“ nejrůznějšími dochucovadly, aromaty, konzervanty a dalšími ne vždy vašemu organismu prospěšnými složkami, doma víte, co si připravíte. Se zdravější přípravou nápojů i pokrmů vám pomohou i mnohé spotřebiče.

1. Odšťavňujeme, mixujeme

Domácí ovocné a zeleninové šťávy nic nenahradí, zejména pak v letošní mírné zimě, kdy teploty nad nulou nahrávají nejrůznějším virózám. Předem jen zvažte, které druhy budete nejčastěji zpracovávat, a podle toho vybírejte vhodný přístroj (například nízkootáčivé spotřebiče dobře zpracují nejen plody, ale i listovou zeleninu či bylinky).

A pokud to se zdravým životním stylem myslíte skutečně vážně a začínáte také sportovat nebo byste si chtěli šťávu či mléčný koktejl vzít s sebou do práce, hodí se vám malý mixér. Takový, u něhož lze nádobu, v níž suroviny zpracováváte, odejmout, zavíčkovat, vzít s sebou a jít.

Foto: Concept

Lis na ovoce a zeleninu LO-7040 slibuje minimum odpadu ze zpracovávaného ovoce či zeleniny a zbylou dužinu můžete použít jako základ pro výrobu domácích müsli tyčinek (za 4999 Kč)

Foto: electrolux

Letošní novinka, sportovní mixér PerfektMix ESB2400, je vybavená odnímatelnou nádobou o objemu 0,6 litru a prodává se za doporučenou cenu 999 Kč

Foto: Bosch

V kuchyni by neměl chybět tyčový mixér, jako třeba MSM67160 ErgoMixx s výměnnými nástavci, s nimiž zvládnete nejen přípravu omáček, ale i zdravých tvarohových pomazánek (za 1790 Kč)

2. Vaříme v páře

Obliba přípravy pokrmů v parních nádobách či spotřebičích stále stoupá. Není divu, šetrnou tepelnou úpravou se v surovinách zachovají cenné látky, zvýrazní se jejich přirozená chuť, a vy už jen pozvěte na pomoc sůl, koření či bylinky. Ovšem pokud v kuchyni nemáte ani kousek místa navíc, volte víceúčelový spotřebič, který zastane několik funkcí, včetně vaření v páře.

Foto: Eta

Novinkový parní hrnec Calderon už za 30 vteřin dokáže připravit páru potřebnou na vaření, díky třem patrům zvládnete najednou celé menu (za 2499 Kč)

Foto: whirlpool

Multifunkční trouba JQ 276 BL nabízí kromě rozmrazování, mikrovlnného ohřevu, grilu nebo funkce Crisp (s pomocí speciálního talíře můžete připravovat například maso téměř bez tuku) i vaření v páře. Vychytávkou je váhový senzor – trouba si sama zváží suroviny a automaticky nastaví čas potřebný na zpracování (za 6690 Kč)

3. Sušíme (nejen) ovoce, vyrábíme jogurty

Sušení dokáže optimálně konzervovat potraviny, které pak můžete používat řadu měsíců, aniž by se zkazily. Elektrická sušička je nejvhodnější co do rychlosti i správného sušení ze všech stran, bez rizika plesnivění. Až si usušíte třeba jablka, můžete je přidat do jogurtů, které si rovněž připravíte doma. Pokud se právě jogurty u vás doma jí lidově řečeno „na kila“, snadno si spočítáte, že s jogurtovačem ušetříte peníze – vyjdou vás levněji – i svůj čas (kdo má pořád běhat po obchodech a shánět produkty v akci), navíc víte, co jíte.

Foto: sencor

Sušička SFD 128E s pěti patry zpracuje plody ze všech stran a díky rovnoměrnému sušení se zbytečně neničí vitaminy ani minerály. Kromě ovoce a zeleniny usuší i houby, bylinky nebo maso (za 899 Kč)

Foto: Guzzanti

Automatický jogurtovač GZ 700 se sedmi skleničkami s víčkem najednou vyrobí více než litr jogurtů, k jejich přípravě potřebujete pasterizované mléko a jogurtové kultury (za 839 Kč)

4. Sekáme, krájíme, mícháme

Máte rádi saláty bez ohledu na roční období? Pak neztrácejte čas krájením jednotlivých surovin a kupte si šikovný salátovač. I tady, jako v mnoha jiných případech, můžete zvolit rovněž multifunkčního pomocníka, který je funkcí krájení a strouhání vybavený.

Foto: siemens

Kompaktní kuchyňský robot MK860FQ1 poskytuje až 45 funkcí, kromě míchání, hnětení, šlehání, mixování, lisování a podobně dokáže například vyrobit i pyré nebo nadrtit bylinky, sýry, zeleninu či maso (za 6490 Kč)

Foto: philips

S novým salátovačem Viva HR1388 vytvoříte zdravou večeři během mžiku. S pomocí šesti různých nástavců nasekáte rovnou do misky zeleninu, ovoce, sýry… Vyberte si i hrubé či jemné krájení nebo strouhání (za 1899 Kč)

5. Vaříme, pečeme, smažíme

Už máte zeleniny dost, a raději byste si dali kus šťavnatého masa? Tak si ho zkuste připravit na stolním grilu s minimální spotřebou oleje. Několikanásobně méně tuku také spotřebujete, když se spolehnete na takzvanou vzdušnou fritézu nebo si vyberte takovou, která zabraňuje přepalování tuku. Jiné řešení nabízí vaření ve vodě, avšak zavakuovaných potravin, čímž si opět zachovávají potřebné nutriční parametry. A pokud byste místo mastných hranolek raději krajíc čerstvého chleba, upečte si ho.

Foto: catler

Fritéza DF 4010 je vybavená elektronickým termostatem ve volitelném rozsahu teplot 150 až 190 °C. Díky technologii Cool Zone zabraňuje přepalování oleje (za 2790 Kč)

Foto: steba

Univerzální vařič Sous-vide SV 1 Precise slibuje pečení, vaření či ohřívání ve vakuovém sáčku ve vodní lázni (pak stačí například maso vyjmout a krátce ho dopéct na pánvi, aby získalo kůrku). Mezi jeho výhody patří i přesná regulace teploty s maximálním rozdílem 1 °C (za 3690 Kč)

Foto: Moulinex

Pekárna na chleba Nutribread nabízí 15 programů, včetně pečení celozrnných dobrot nebo výrobků vhodných pro bezlepkovou dietu, na výběr je i gramáž různých velikostí chleba: 500, 750 nebo 1000 gramů (za 3199 Kč)

Více se dozvíte například v článku Kuchyňské mixéry a roboty. Kdy vám doopravdy pomůžou?Ovšem pokud hledáte spotřebiče, kteří vám zpříjemní ranní vstávání, doporučujeme: Teplá snídaně? S těmihle pomocníky ji zvládnete hravě!

Přejeme vám šťastnou ruku při volbě nového spotřebiče a také dobrou chuť!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek