Článek
Vévoda ze Sussexu navštívil provincii Cuando v jižní Angole, v níž se charitativní organizace Halo Trust zasazuje o odstranění nášlapných min. Stalo se tak osmadvacet let poté, co se do Angoly vydala i jeho matka princezna Diana a vedla zde kampaň proti používání pozemních min. V jejím snažení tak mladší syn pokračuje.
Děti se nesmí bát
Důvod návštěvy prince Harryho je jasný. „Děti by se nikdy neměly bát hrát si venku nebo chodit do školy,“ řekl. Harry navštívil vesnici nacházející se poblíž minového pole a setkal se s dětmi, které se učí, jak se odpálení výbušnin vyhnout. Nadace, kterou přijel podpořit, v Angole zneškodnila již 120 tisíc nášlapných min a 100 tisíc dalších výbušných zařízení, které zbyly po sedmadvacet let trvající občanské válce (trvala od roku 1975 do roku 2002).
Není to poprvé, co se Harry v této zemi objevil. S organizací na toto místo zavítal již v roce 2019, kdy prošel částečně odminovaným polem a spustil kontrolovanou explozi. Stále je totiž třeba vyčistit tisíc minových polí.

Když Diana zemřela, bylo Harrymu pouhých dvanáct let. Je pro něj ale stále inspirací Foto: Profimedia.cz
Princezna Diana byla průkopnice
Na problematiku spojenou s pozůstatky min upozornila již jeho matka. Snímek z roku 1997, na kterém princezna prochází v ochranné vestě minovým polem, lemovaným cedulemi s lebkami, upoutal celý svět. Pole, kterým prošla, bylo vyčištěno a na jeho místě je dnes prosperující komunita, kde místní děti navštěvují školu nesoucí její jméno.
Načasování Harryho návštěvy je symbolické. Několik měsíců po matčině návštěvě Angoly totiž podepsalo 164 zemí úmluvu OSN zakazující protipěchotní miny, což vedlo prakticky k zastavení celosvětové výroby těchto zbraní a zničení zásob. Letos ale od této úmluvy nejméně pět zemí odstoupí.