Hlavní obsah

Každé dítě může hrát v orchestru. Zadarmo a bez talentovek! Fond Harmonie mění hudbou životy celých rodin

Foto: Archiv NF Harmonie

Foto: Archiv NF Harmonie

Hudba dokáže změnit život. Každé dítě může hrát v orchestru, a to bez ohledu na původ, talent či finanční možnosti rodiny. Hrát na nástroj, prožít radost, stát se součástí společenství, kde každý má své nepostradatelné místo. To je ve zkratce filozofie Nadačního fondu Harmonie, který toto vše umožňuje dětem ze sociálně slabých rodin.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Sice se říká, že co Čech, to muzikant, ale praxe je jiná. Jen málo školáků má možnost setkat se s hudbou osobně, vzít do ruky housle, rozeznít klavír vlastními prsty, zažít euforii, když se rozehraje orchestr, jehož jste součástí. Protože tohle přece vyžaduje talent, čas, peníze – a to nemá každý. Obzvláště pak ne děti ze sociálně slabých rodin nebo vyloučených lokalit. Právě pro ně (a samozřejmě nejen pro ně) je tu Nadační fond Harmonie. S ním může radost z hudby prožít opravdu každé dítko!

Foto: Archiv NF Harmonie

Nadační fond Harmonie umožňuje dětem zažít radost z hudbyFoto: Archiv NF Harmonie

Nápad z Venezuely se osvědčil

Dopřát dětem bez předešlých zkušeností, bez talentových zkoušek, a navíc zadarmo skupinovou výuku hry na hudební nástroj a k tomu jim zajistit místo v orchestru. To je primární náplň nadačního fondu, který se inspiroval hudebně-vzdělávacím programem El Sistema. Vznikl v roce 1975 ve Venezuele a odtud se rozšířil do celého světa.

Do České republiky ho v roce 2009 dostala Milada Cholujová, zakladatelka NF Harmonie. Smyslem je dopřát radost z hudby komukoli – bez ohledu na jeho sociální, ekonomické či jiné postavení. „Díky přístupu, metodice a filozofii projektu je prokazatelné pozitivní působení na děti zejména ze sociálně slabých rodin. Mají lepší docházku do školyškolní úspěšnost, lépe se soustředí a mají vyšší sebevědomí. Klidnější, cílevědomé děti přispívají k harmonickým vztahům v rodině a to se šíří i do širší komunity,“ popisuje Milada Cholujová, jak hudba opravdu mění životy.

Foto: Archiv NF Harmonie

Patronkou Harmonie je herečka Simona StašováFoto: Archiv NF Harmonie

Pomohli už stovkám dětí

Harmonie působí celkem ve třech lokalitách: v ZŠ na pražském Barrandově, v ZŠ Masarykova v Klánovicích a v Praze 1 ve středisku volného času Jednička. Fond dětem zajišťuje až 8 hodin týdně skupinové výuky na hudební nástroj v orchestru. V Klánovicích je pro ty nejpokročilejší a nejpilnější vytvořen komorní orchestr – umožňuje i dospívajícím, kteří jsou již na středních školách, pokračovat ve společném muzicírování.

V žádném případě tady nejde o dril a „výrobu“ hudebních profesionálů. „Program je o radosti ze společné činnosti. Děti z orchestru se pak nebojí vystupovat na veřejnosti, hudbě se věnují i mimo naši výuku, scházejí se ve volném čase a hrají spolu,“ upřesňuje Milada Cholujová.

Od radosti k profesi a do zahraničí

Ale i když primárním cílem není ani dosahování úspěchů v soutěžích, ani výchova profesionálních muzikantů, některé zúčastněné děti si hudební dráhu zvolily jako své povolání. A z toho mají v Harmonii samozřejmě velkou radost.

Navíc díky kontaktům s jinými projekty inspirovanými stejnou metodou jsou malí hudebníci z Harmonie zváni k vystupování v zahraničí. Hráli třeba v athénském amfiteátru, v londýnské Royal Festival Hall, v birminghamské koncertní síni, v madridském Auditoriu Nacional de Música, v loděnici Cantiere Rossini v italském Pesaru.

K tomu se pravidelně několik členů orchestru účastní i mezinárodního hudebního tábora Side by Side, který se pořádá v Göteborgu pro dvě tisícovky mladých muzikantů z celého světa. „Naši zástupci měli možnost vystoupit spolu s ostatními hráči z Evropy i v Pařížské filharmonii a pro velký úspěch následně i pro Evropský parlament ve Štrasburku,“ dodává Milada Cholujová.

Foto: Archiv NF Harmonie

Výuku, nástroje i náklady spojené s cestami na koncerty mají děti díky Harmonii zadarmoFoto: Archiv NF Harmonie

Pomoci může každý

Projekt je vymyšlen tak, aby se k hudbě opravdu dostalo každé dítě, proto je přípravka, vybavení a vše potřebné zdarma, veškeré náklady nese nadační fond. Je to investice do zážitků, radosti, získávání dovedností a hlavně do dětí, které by v jiném případě někde běhaly po ulicích a svou bezmeznou energii plýtvaly třeba i nesprávným směrem.

Že to není levné, je asi všem jasné. Jen pro představu: Orchestr by měl čítat minimálně 40 muzikantů, pořizovací cena nástrojů je asi tak 350 tisíc korun. Výuka pro jednoho školáka stojí nadační fond 2 600 korun měsíčně, jen notových papírů se každý měsíc tiskne 120 kusů. K tomu připočtěte dopravu a občerstvení na nejrůznější vystoupení a akce… A jen pro zajímavost, například violoncello při cestě letadlem či autobusem musí mít svou vlastní letenku či jízdenku.

Proto je samozřejmě Nadační fond Harmonie rád za jakoukoli podporu, které se mu dostane od firem i jednotlivců. Možností, jak pomoci, je hned několik:

  • Darováním či nákupem hudebního nástroje, stojánků na noty, tonerů do tiskárny…
  • Jakýmkoli příspěvkem na sbírkový účet 107-6314230287 / 0100
  • Jednorázovou dárcovskou SMS ve výši 30, 60, 90 nebo 190 Kč
  • Trvalou dárcovskou SMS ve výši 30, 60, 90 nebo 190 Kč
  • QR kódem
  • Můžete přispět i na open air koncert Přijďte si s námi zahrát, který se koná 25. května 2025 v 15:00 na Střeleckém ostrově v Praze, a to zde prostřednictvím sbírkové platformy Znesnáze.
Foto: Archiv NF Harmonie

.Foto: Archiv NF Harmonie

Hudba léčí a pomáhá. Pomoci druhým se věnují i slavné osobnosti. Třeba Marek Ztracený oslavil 40 a vrací se na pódia: Přál bych si být v očích syna ještě chvíli hrdina

Načítám