Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sama o sobě říká, že v jejím životním příběhu nejde o jednu velkou výhru, ale o množství malých rozhodnutí, která ji formovala. O odvahu jít tam, kam se jiní báli, i o to, že i když padnete, můžete znovu vstát. Silnější a autentičtější než kdy dřív.
Cesta až na vrchol…
Wella, Lego, Mattel – to jsou silné mezinárodní firmy, ve kterých Lenka Helena Koenigsmark pracovala na vysokých manažerských pozicích, v té poslední jako marketingová ředitelka pro Česko, Slovensko a Maďarsko více než deset let. Obstát ve světě velkých korporátů není jen tak, k tomu nestačí pouze dobré vzdělání, potřebujete něco navíc. Odhodlání, empatii i pochopení, jak vést a motivovat lidi kolem sebe.
„Vyrůstala jsem jako nejstarší sestra tří bratrů. To vás naučí spoustu věcí: zodpovědnosti, porozumění i schopnosti slyšet nevyslovené,“ prozrazuje s tím, že vyrůstala ve směsici chaosu a pevných vazeb, které přetrvávají dodnes. „Vztahy jsou jedna z nejdůležitějších věcí, o které se můžete opřít, když je svět vzhůru nohama.“

Více než dekádu byla Lenka Helena Koenigsmark marketingovou ředitelkou firmy Mattel pro Česko, Slovensko a Maďarsko. „Měla jsem týmy, kampaně, rozpočty – a také Barbie. Panenku, která pro mě byla symbolem možností, svobody, ale i společenské zodpovědnosti.“Foto: Jan Přibylský
Dělat chyby je přirozené
Jak ale Lenka Helena Koenigsmark přiznává, její kariérní úspěch nebyl pevně nastavený. Není to tak, že by si šla tvrdě za svým. „Často říkám mladým lidem: Nenechte se zastrašit pocitem, že byste měli přesně vědět, co chcete, a plánovat kariéru pomalu od plenek. Není to pravda. Často jsem se v životě rozhodovala instinktivně, dělala jsem a dělám chyby, ale to je součást života. Nikdo přece není dokonalý,“ říká.
„Kandidovala jsem do Senátu, později i do Evropského parlamentu. Díky touze změnit svět. Nevyšlo to, byla to velká škola, ale nelituju toho,“ vysvětluje s tím, že vše vás něco naučí. „Už vím, jaké to je, čelit předsudkům i tomu, že ne každý vám fandí. Přesto jsem stále pevně přesvědčená, že ženy do veřejného prostoru patří a měly by být slyšet. Vždyť jsme půlka populace!“

Když začala válka na Ukrajině, založila s přáteli Dobrodějnu – komunitní a humanitární centrum, které pomáhá lidem v nouziFoto: Jan Přibylský
Otočka o 180 stupňů
Skvěle našlápnutá kariéra, milující manžel, první syn… S příchodem druhého dítěte se celé rodině převrátil svět vzhůru nohama a přišla úplně nová kapitola Lenčina života. „Mladší syn Max se narodil s těžkým postižením. Najednou jsem nebyla ta, co má vše pod kontrolou, ale ta, která musí přijmout pravidla hry, již si nevybrala,“ vzpomíná na těžké chvíle.
S manželem se museli rozhodnout, kdo obětuje svou práci a bude se synem doma. Dohodli se, že větší jistotu skýtá korporát než mužova vlastní firma, a tak zůstal on. Ona si moc dobře uvědomuje, jak těžké to pro něj muselo být: „Vím, že to bylo hodně náročné období –tato společnost ještě není nastavena na muže na mateřské.“
Diagnózu už znát nepotřebují
„Být rodičem dítěte s hendikepem vás naučí pokoře, trpělivosti a schopnosti vidět lehkost bytí. Nevybrala jsem si mít nemocné dítě, ale je moje volba, jak se k tomu postavím,“ popisuje svou situaci. A ona se rozhodla bojovat. A ukázat, že i s hendikepem mohou být lidé šťastní.
„Učím ostatní, jak se k nám chovat, protože dědictví komunismu, kdy se postižení schovávali do ústavů, na naší společnosti přece jen zanechalo stopy.“ Lenka Helena Koenigsmark dodnes nezná přesnou synovu diagnózu, ale vlastně jí to už nevadí. Důležité pro ni je, že z dítěte, kterému lékaři předvídali život „ležáka“, je dnes kluk, jenž se dokáže smát, rozvíjet i brnkat na klavír…

Mladší syn se narodil s postižením, ale ona se nevzdala a spolu s manželem bojují za jeho šťastný životFoto: Jan Přibylský
Život po životě
Kromě nelehké, každodenní a soustavné péče o syna dnes Lenka Helena Koenigsmark vede vlastní projekty, založila firmu, přednáší, mentoruje, natáčí podcast a hlavně – podporuje ženy. „Mým posláním je ukázat ženám, že mohou cokoliv. Pomáhám jim věřit si, prosadit se, najít zdravé sebevědomí a nastavit si hranice, aby mohly uspět a být spokojené v pracovním i osobním životě. Protože každá žena si to zaslouží,“ prohlašuje odhodlaně.