Článek
Je to už 26 let, co Helena Neumannová strávila – podle svých slov opojný – rok v džungli. Měla zde příležitost sledovat šamana, jak dokáže léčit bez všech civilizačních vymožeností. A zjistila tak, že například v Jižní Americe se hodně léčí kořeny nebo že rozdrcenými sušenými mravenci místní ochucují maso a tím podporují imunitu, tělo i mysl. Tato výjimečná zkušenost ji později přivedla k nápadu založit jedno voňavé a léčivé místo…
Po návratu věděla, že zdravotnictví tak, jak u nás tehdy fungovalo, není pro ni. A třebaže byla pediatrická sestra, začala se raději věnovat úplně jinému odvětví: marketingu. Je totiž přesvědčená, že kdyby v dobách, kdy se naše země stále ještě probouzela z následků totality, nahlas řekla, co v džungli viděla a zažila, putovala by rovnou do blázince…
Ale věděla, že její doba přijde. Zatím trpělivě objevovala sílu ájurvédy a tradiční čínské medicíny. A mrzí ji, že se zapomnělo na tradiční slovanskou léčbu, kterou nám zanechali léčitelé a lékaři – především díky znalosti bylin.
Helena Neumannová (49)
Naturopatka, autorka a zakladatelka Levandulového údolí a Molecules of Life. Už čtvrt století je vdaná za jednoho muže, mají dceru a syna. Mezi její záliby patří byliny a historie tradiční naturopatie z celého světa, cestování, knihy, kempování, turistika a setkávání s lidmi, kteří ji obohatí… Řídí se příslovím: „Jez, aby jídlo bylo tvým lékem, ne lék tvým jídlem.“
Navázala na českou levandulovou tradici
Jedné léčivé bylině pak propadla Helena Neumannová ze všech nejvíc – a spolu s kamarádkou založila Levandulové údolí. Proč právě levandule? „To, že je levandule královnou bylin, jsem objevovala postupně. Fascinovala mě její historie v Československu a slovanských zemích. A přišla mi škoda, že jen proto, že nás decimovaly dvě války, a poté také komunisti, bychom my, slovanské země, měly přijít o slávu, kterou díky levanduli zažívá francouzská Provence.“
Každému klientovi říkáme: Zvol si to, co tvé tělo potřebuje, a uč se naslouchat svým potřebám. Vedu je k tomu, že si svůj život řídí pouze oni sami…
Začátky byly těžké a překážek bylo víc než dost. Největší podporu našla v rodině. Helenina maminka například dělala několik let zadarmo účetnictví nebo pekla koláče na akce. A hodně pomohla i kamarádka Milena, která je dnes šéfkou výroby. Protože v Levandulovém údolí úžasnou fialovou bylinu nejen pěstují, ale také zpracovávají. A který z mnoha zdejších bio produktů je nejoblíbenější? Ostropestřecová pasta s levandulí. „Všichni denně pozřeme nekontrolovaně tolik jedů v jídle, lécích a vodě, že potřebujeme čističe - harmonizátora, který opravdu funguje,“ vysvětluje Helena Neumannová.
Dělejte to tak, jak cítíte
Je tady jedna otázka, jíž se u úspěšné české ženy nelze vyhnout. Jak se podařilo časově náročnou práci skloubit s péčí o rodinu? „Na rozdíl od některých velmi úspěšných žen jsem si chtěla dětství svých dětí užít spolu s nimi, takže jsem se jim opravdu hodně věnovala. I proto ještě nemám splněné některé své sny a mety,“ říká upřímně Helena Neumannová.
A dodává: „Nechci nervovat mladé dívky, které by třeba rády podnikaly nebo si plnily svůj sen a přitom touží po dětech. Někdy mám pocit, že jsou časopisy i online svět plné příběhů superžen, a to pak může děvčata děsit a přivést je k pocitu, že jsou neschopná. A tak to není. Dělejte to tak, jak cítíte, protože to je to pravé!“

Levandule je krásná, fotogenická, voňavá – a především je výjimečná svými účinkyFoto: Archiv Levandulového údolí
Pobýt, pokochat se, poléčit…
Volnočasový areál Levandulové údolí, to rozhodně není jen pěkný cíl pro jednodenní výlet. Zaměřují se zde také na produkty a léčebné pobyty pro děti s fyzickými i psychickými obtížemi. Helena Neumannová dává k dobru i jeden příběh se šťastným koncem: „Měli jsme tu chlapce, kterému lékaři při Crohnově chorobě, kdy se pořád nevědělo, zda nejde i o ulcerózní kolitidu, nechali v jeho 20 letech po pěti operacích třicet centimetrů střeva s vývodem. Chlapec byl totálně vyřazen ze života, na antidepresivech, s pocitem, že nechce žít. A my jsme mu pomohli…“
A dá se tady jen tak pobýt, kochat se a relaxovat třeba s kamarádkou nebo v páru. „Často k nám jezdí dvojice, které si chtějí odpočinout, ale také najít cestu, jak se o sebe starat. Pomáháme jim objevovat napařování, metličkování, domácí procedury a zábaly… A oni se těší z toho, že jim někdo ukáže, jak správně připravit zábal, bio čaj nebo jiný nápoj, aby dokázaly léčit,“ popisuje Helena Neumannová. Oblíbená a účinná je také arteterapie a aromaterapie a návštěvníky baví procházky, historická stezka a nově i minerální jezero.
Život si řídíte sami, nebuďte obětí
Majitelka a zakladatelka levandulového „království“ je také autorkou knihy Mistrovství zdraví, která má podtitul Jak se vyznat ve světě medicíny, bylin, šarlatánů a farmakomafie. Co Helenu Neumannovou vedlo k jejímu napsání? „Popravdě mě děsí, kolik lidí tvrdí, že může léčit či pomáhat. My každému klientovi říkáme: Zvol si to, co tvé tělo potřebuje, a uč se naslouchat svým potřebám. Takže když mi klientka s radostí vypráví, jak jí kartářka řekla, že prožije romantickou lásku, snažím se jí vysvětlit, že já kartám nemohu věřit, protože ctím kvantovou fyziku.“
Klienty vede k tomu, že si svůj život řídí pouze oni sami. A že toho, co chtějí, mohou dosáhnout – ale práci musejí odvést oni. Tedy včetně zdraví, hubnutí, změny života, partnera, práce… „Některý klient se na mě zazlobí, ale když mu vysvětlím, že romantickou lásku může prožít, protože se rozhodne, že ji prožije, a udělá pro to určité kroky, nakonec dochází k poznání, že lepší je být tvůrcem svého života, ne se nechat vláčet, litovat se, být obětí…“
Baví nás dělat dobré jméno naší zemi
Heleniným plánem do budoucna je otevřít v Levandulovém údolí biodynamické celostní lázně, a to udržitelně, s tradičními znalostmi a procedurami a s nejmodernějšími a nejlepšími evropskými produkty. „Mým druhým snem je dostat naši vědu přes naše patenty do světa a znovu proslavit Čechy a Slováky na vysoké úrovni,“ říká Helena Neumannová. Už dnes má koncepci, kterou převzal například tuzemský hotel Mandarin Oriental, a momentálně vyjednává o franšízách v Evropě. „Snad děláme naší zemi dobré jméno. To nás totiž moc baví…“
Proč je levandule tak výjimečná?
Odpovídá Helena Neumannová:
- Levandule lékařská obsahuje vzácné flavonoidy. Ty dnes dokonce i konvenční vědci považují za molekuly života. Tyto látky jsou v medicíně označovány za přírodní antidepresiva a zároveň i za pozitivní stimulanty neuronů a neurotransmiterů, tedy kooperace těla a prevence demence i dobré nálady a života bez depresí, úzkostí a smutku.
- Obsahují antioxidanty a antibiotika, která podporují přirozenou imunitu i cirkadiánní kód v lidském organismu. Zjednodušeně řečeno: Ráno mít chuť do života a energii a večer se připravovat na kvalitní spánek.
- Bylina reguluje krevní tlak. U vysokého ho sníží, u nízkého srovná k normálu.
- Obsahuje i přírodní analgetika, takže dokážeme pomoct miminkům i dospělým ulevit při bolestech zubů, dásní a při dalších obtížích.