Hlavní obsah

Znáte filmy Jiřího Vejdělka, dvorní herce a filmové hlášky?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Milovníci českých komedií by měli okamžitě zbystřit. Do kin přichází Poslední aristokratka Jiřího Vejdělka. Sám režisér a scénárista film nazývá svojí první ryzí komedií. Otestuje si, jak znáte jeho a jeho filmy.

Článek

Komedie pro všechny, která si nedělá ambice pokrýt vážnější témata a je čistě jen vtipná, tak Jiří Vejdělek (47) popisuje Poslední aristokratku. (Na jaké další filmy se můžete teď těšit?) Měl scénář literární předlohu jako třeba Účastníci zájezdu, nebo je námět původní? A kteří Vejdělkovi oblíbení herci se objeví v hlavních rolích?

Na svém kontě má filmy, které trhají rekordy v návštěvnosti a bývají zároveň oceňovány i filmovými odborníky. Pojďte si prostřednictvím kvízu zavzpomínat na legendární hlášky a připomenout zajímavosti nejen z Žen v pokušení, Mužů v naději nebo Tátovy volhy.

1. Film Účastníci zájezdu, kromě skvělých hereckých výkonů, stojí na nezapomenutelných hláškách. Která z následujících ale ve filmu nezazněla?
2. Vejdělkovy filmy patří k nejpopulárnějším. Který jeho film překonal návštěvnost milion diváků?
3. Ženami v pokušení jsou ve filmu Laura (Veronika Khek Kubařová), její matka Helena (Lenka Vlasáková) a babička, smyslná Vilma (Eliška Balzerová). Kteří tři známí herci jim sekundují?
4. Hlavní hrdinky Tátovy volhy jsou kostýmní výtvarnice Eva (Eliška Balzerová) a její dcera Tereza (Tatiana Dyková). Proč po smrti Ludvíka, manžela a otce, nastartovaly jeho starou Volhu a vydaly se na road trip?
5. Muži v naději řeší, zda může být nevěra základem šťastného manželství. Šarmantní bonviván Rudolf (Bolek Polívka) je o tom přesvědčen a snaží se to naučit i svého nesnesitelně korektního zetě Ondřeje (Jiří Macháček). Co mu poradil?
6. Svérázná trojice hrdinů připomínající Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého (Bolek Polívka, Marián Labuda st. a Vítězslav Holub) se vydává na výlet plný komických situací do zapadlé slovenské vesnice. O čem je ROMing?
7. Hlavním hrdinou filmu Václav je čtyřicetiletý vesnický outsider, blázen, ale i dost citlivý dobrák. Žije s nemocnou maminkou a lidé ve vesnici, v čele s jeho bratrem, v něm vidí jen problém. Václava si zahrál Ivan Trojan, jeho bratra Františka Jan Budař. Oba byli nominováni na Českého lva. Jak to dopadlo?
8. Jiří Vejdělek má svoje oblíbené herce a rád s nimi pracuje opakovaně. Jedním z nich je Hynek Čermák, který se objevil hned ve třech filmech. Které to byly?
9. K většině svých filmů napsal Jiří Vejdělek i scénář. Jak tomu je u Poslední aristokratky?
10. V Poslední aristokratce září i zámecká kuchařka paní Tichá (Eliška Balzerová) a zahradník a údržbář pan Krása (Pavel Liška). Čím jsou jejich postavy specifické?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Jak jste v kvízu dopadli? Zkuste si otestovat i znalost českých písní.

Reklama

Související témata:
Jiří Vejdělek
Scénárista
Poslední aristokratka