Hlavní obsah

6 rad, jak postupovat, když vám dluhy přerostou přes hlavu

Foto: Thinkstock

Prvním krokem z finanční krize je zjistit, kde se dá případně ušetřit ve výdajích

Nikdy jste neměli problémy s tím, jak zaplatit nájem, splátku půjčky, daně nebo jiné nezbytnosti? Pak gratulujeme. Pro vás ostatní, kteří máte občas co dělat, abyste vybruslili z finančních obtíží, máme pár rad odborníků.

Článek

Nemáte dostatek peněz na poplacení nutných výdajů, splátek? Zásadní radou je začít s tím něco dělat. Nečinnost je v takové situaci velmi špatná.

„Reagujte, když tušíte problém. Jestli hrozí, že nezaplatíte úvěr, nájem a podobně začněte s protistranou jednat o změně splátek,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, obecně prospěšné společnosti.

V takové chvíli se uskrovněte a výdaje stáhněte na minimum. „Sepište veškeré výdaje a příjmy. Detailně. Pokuste se zjistit, kde je možné ušetřit, kolik a zda úspora v celkovém součtu pomůže,“ vysvětluje Daniel Wimmer, jednatel společnosti INS partner s.r.o.

Prodej majetku není vždy řešením

Prodej majetku ne vždy pomůže. Je řešením jen v situaci, jsou-li finanční problémy krátkodobé nebo potřebujete jednorázově vyplatit pohledávku. A to jen za předpokladu, že prodáte dostatečně rychle a za tolik, že vás získaná částka „spasí“.

Foto: Thinkstock

Dobře přemýšlejte, na koho se obrátit pro pomoc

„Pokud finanční potíže přetrvávají delší dobu, nemá prodej smysl. Navíc jako dlužník máte omezené možnosti nakládat se svým mejetkem – pokud ho prodáte, měli byste ze získaných peněz hlavně uspokojit nároky věřitelů,“ varuje Daniel Wimmer.

„Nemá smysl rozprodávat majetek v hodnotě sto tisíc, což může být běžné vybavení domácnosti, když máte dluhy ve výši půl milionu. „Prodej majetku má smysl, získáte-li jeho prodejem dostatek financí na úhradu svých závazků,“ říká Daniel Wimmer.

Odborníci důsledně varují před tím pořídit si půjčku, abyste jejím prostřednictvím splatili jiné dluhy – i když to vypadá lákavě, můžete se tím propadnout do problémů ještě hlouběji.

Domluvte si snížení splátek

Příčinou finančních obtíží bývají i příliš vysoké splátky. „Pomůže refinancovat úvěry, konsolidovat. Využil bych na to raději služby bankovních institucí. Je na každém, aby si spočítal výhodnější řešení,“ radí Daniel Wimmer.

Jednejte o snížení splátek sami, nevyplácí se dávat plnou moc jakýmkoli dalším lidem či firmám, nemusí jednat ve vašem zájmu.

Foto: Thinkstock

Exekuce může skončit i tak, že přijdete o byt či dům

Co když hrozí exekuce?

Pokud poslechnete předchozí rady, neměli byste se dostat do fáze, kdy hrozí exekuce, tedy i nucený prodej vašeho majetku.

„K původně dlužné částce se pak nabalí ještě úroky z prodlení, poplatky soudům, právníkům věřitelů a rozhodcům, takže z dříve banálních 15 tisíc se může stát i padesátitisícový dluh, který každým dnem nabývá. Podle velikosti dluhů a jejich aktuálního právního stavu lze určit, jak z motanice ven,“ říká David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.

Vsaďte na osobní bankrot

Z devadesáti procent je nejvhodnějším řešením zásadní finanční krize soudní oddlužení, tedy osobní bankrot.

„Pominu-li výhodnost tohoto řešení po finanční stránce – stačí uhradit minimálně 30 % hodnoty závazků, jsou zde i další pozitiva – zastavení všech exekucí či zastavení nárůstu úroků, soudní ochrana před věřiteli, vymahači i exekutory, férové podmínky na rozdíl od exekučního řízení, možnost napadení neoprávněných požadavků věřitele,“ vysvětluje Daniel Wimmer.

David Šmejkal z Poradny dodává: „Pozor na komerční zpracovatele oddlužení, proč za to platit, například naše obecně prospěšná společnost to udělá zdarma“.

Dostali jste se někdy do finanční krize? Jak jste to zvládli?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek