Hlavní obsah

Ušetříte při nákupu většího balení? Ne vždy. Zjistíte to jednoduše, tak se nedejte oblafnout!

Foto: ViDI Studio, Shutterstock.com

Foto: ViDI Studio, Shutterstock.com

Nakupujte ve velkém – ušetříte. Opravdu to vždy platí, nebo je lepší na toto „pravidlo“ nespoléhat? Naučte se poznat výhodnější balení snadno a rychle – hned u regálu v obchodě nebo na cenovce e-shopu. Vyhnete se tak naštvání a rozčarování.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kupovat velká, tedy rodinná, ekonomická nebo XXL balení, pomůže ušetřit peníze i čas a zákazníci po nich často automaticky sahají s nadějí na finanční úsporu a větší pohodlí. Jenže někdy to zas takové terno není! Třeba ve chvíli, kdy pořídíte tak velké množství, že ho nestihnete spotřebovat a zkazí se. Jindy je zase příliš těžké a je pro vás značně nepohodlné vláčet ho domů, případně ho ani nemáte kde skladovat. A navíc: ne vždy je opravdu levnější!

Jak zjistit, zda je větší balení výhodnější

Pomocníka, který vám okamžitě pomůže odhalit výhodnost většího balení, máte „přímo před nosem“: na cenovce u zboží. Kromě ceny za konkrétní výrobek na ní musí být uveden i přepočet na cenu za kilogram, litr, kus nebo jinou měrnou jednotku. A právě podle toho zjistíte výhodnost nákupu. Tady je pár příkladů:

  • 150g bílý jogurt vyjde v Tescu na 7,90 Kč, tedy 52,67 Kč/kg. Za kelímek se 400 g dáte 18,50 Kč, kilogram tedy stojí 46,25 Kč.
  • Stejné to bude, když si například v Rohlíku objednáte plátkový sýr Laktos 48% Gouda: 100g balení vyjde na 44,90 Kč, tedy 449 Kč/kg. 250g balení stojí 84,90 Kč, tedy 339,60 Kč/kg.
  • Prací gel Perwoll Black 1 000 ml s 20 pracími dávkami vyjde v Tetě na 139,90 Kč, což je 7 Kč za jedno praní. Za balení se 3 000 ml s 60 dávkami dáte 299,90 Kč, tedy dáte pětikorunu za jedno praní.
  • Ale je tu i méně výhodné zboží. Bonboniéra I Love Milka s lískooříškovou náplní s hmotností 44 g vyjde v Globusu na 64,90 Kč, tedy 1 475 Kč/kg. Za 165g balení dáte 259,90 Kč, což je 1 575,15 Kč/kg. Bonboniéry patří mezi sortiment, který není vždy výhodnější kupovat ve větším balení. Mnohdy to platí i u čokolád.
  • >>>Slevy a výprodeje: sledujte cenovky a nedejte se napálit!
Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Vždy se dívejte nejen na cenu konkrétního výrobku, ale porovnávejte i cenu za kilogram, litr, kus, dávku a podobněFoto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Na velká balení zákazníci slyší

I přes fakt, že je třeba si výhodnost velkých balení vždy ověřit, jsou zákazníky oblíbená. Alespoň to potvrzují některé obchody: „Vyplatí se třeba při nákupu jednorázových dětských plen a plenkových kalhotek, vlhčených ubrousků nebo kojeneckých a batolecích mlék. Oblíbené jsou i v sortimentu čisticích prostředků či pleťové a vlasové péče,“ říká Rita Gabrielová ze společnosti Rossmann.

Online supermarket Košík na velkonákupy také sází. „Největší zájem je o velká balení nebo zvýhodněné nákupy většího množství nápojů, vody, piva a mléka, ale i snídaňových cereálií, mouky, rýže, těstovin a luštěnin. Platí to i pro hygienické potřeby – dětské pleny, toaletní papír nebo čisticí a prací prostředky. Ve velkých baleních se nakupují i granule pro zvířata,“ uvádí tiskový mluvčí František Brož.

Trvající zájem o akce XXL potvrzují i v řetězci Lidl. „Zákazníci rádi nakupují větší balení, pokud je současně za výhodnější cenu, stejně jako výrobky po vícero kusech,“ říká tisková mluvčí Eliška Froshová Stehlíková.

Neřešte velikost balení, ale gramáž!

V posledních letech řeší zákazníci spíš to, že výrobci ponechávají větší obaly, ale zmenšují obsah. V době, kdy se řeší ekologie a nesmí odpadnout ani víčko z jediné lahve, se tak zbytečně vyrábějí tuny odpadu, jen aby se v zákazníkovi budil dojem, že za své peníze dostává víc, než je skutečnost. Rozhodně se tedy vyplatí sledovat nejen kolik toho v balení je, ale i cenu za měrnou jednotku!

Načítám