Hlavní obsah

Přátelství jako skrytá soutěž. 5 signálů, podle nichž odhalíte přítele, který vás chce jen trumfnout

Foto: Xavier Lorenzo, Shutterstock.com

Foto: Xavier Lorenzo, Shutterstock.com

Do přátelství patří leccos, bezesporu i určitá hravá rivalita a soutěživost. Taková, která vás oba motivuje k tomu být lepším člověkem a jež vlastně končí spokojeností obou. Ale co když je váš vztah s kamarádem či kamarádkou jen skrytý boj o to, kdo je lepší? Odhalte přátele, kterým nejde o vás a vaši společnost, ale jen o to, aby vás „předběhli“.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když chcete s kamarádkou zhubnout a společně vyhlásíte „soutěž“ o to, která z vás to nevzdá, je to vzájemná podpora. Hecujete se, společně chodíte běhat, a když má jedna chuť to vzdát, druhá řekne: „Ha, takže mě necháš tak snadno vyhrát?“ Je to ve skutečnosti oboustranná motivace, nikoli snaha jedna druhou porazit, potupit, být tou lepší.

Takové chování totiž do skutečného přátelství nepatří. Jak ale odhalit kamaráda, který vlastně skutečným přítelem není? Tohle je pět častých a většinou skrytých signálů, jež by vás měly varovat.

1. Bagatelizuje vaše úspěchy

Jste nadšení z nového auta, na které jste si konečně našetřili. Nebo vám v práci přidali, zvládli jste zkoušku ve škole, dokončili kurz potápění. Ať už jde o cokoli, vy se z toho radujete, cítíte se šťastní, je to pro vás důležité.

Skutečný přítel s vámi bude vaše nadšení sdílet, ocení váš úspěch a nebude ho zlehčovat, i když půjde třeba o naprostou drobnost. Takže žádné věty typu: „A to ti přidali jen tak málo?“, „Nové auto? Vždyť je to ojetina!“ a podobně. „Pokud nikdy nezrcadlí vaše nadšení nebo bagatelizují něco, co pro vás představuje milník, rozhodně stojí za to věnovat tomu pozornost,“ řekla Self magazínu licencovaná terapeutka z Los Angeles Layne Baker. Spíš to vypadá, že je mu váš úspěch nepříjemný, nepřeje vám ho a zlehčuje ho, jen aby se on sám cítil lépe.

2. Každý kompliment má své „ale“

Neřekne: „Bože, ty šaty jsou krásné, dobře že sis je koupila.“ Ale spíš: „No, můj styl to tedy není, ale tobě sluší.“ Prostě vás nikdy nepochválí, neocení a nesloží vám kompliment bez nějakého „ale“, bez drobného popíchnutí, které pochvalu alespoň trochu zkalí. Spíš než pochvala je to vlastně maskovací manévr, něco, čím chce daný člověk skrýt svou žárlivost.

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Pochválí vás, ale vždycky je tam nějaké „ale“? Pak má vaše přátelství nesporné trhlinyFoto: Josep Suria, Shutterstock.com

3. Vždycky strhne pozornost na sebe

Je úplně jedno, o co jde, ale jakmile jste ve středu pozornosti vy, udělá soutěživý přítel manévr, který ji strhne na něj. Takže když se zmíníte, že jste se přihlásili na kurz španělštiny, rychle reaguje tím, že on už ho má dávno za sebou a je super, protože mluví naprosto plynně. Podle Layne Baker je to jasný důkaz snahy utlumit vaše světlo, aby jeho mohlo zářit jasněji. A to se přece mezi přáteli nedělá…

4. Napodobuje vás v úplně všem

Ať už jde o cestování, nové koníčky, studium, koupi čehokoli i práci, jako by vás kopíroval ve všem, v čem to jen trochu jde. Chcete si udělat řidičák na motorku a on najednou také. Pořídili jste si kolečkové brusle a o chvíli později je on má také. Jednoduše vás napodobuje a ne, není to s cílem být s vámi, mít víc věcí, které budete společně sdílet. Chce s vámi jen soupeřit, poměřovat svoje síly s těmi vašimi a samozřejmě vyhrát.

5. Sabotuje vás, aby sám zářil

Zapomene vás pozvat na víkend na horách s přáteli, protože ví, že vy lyžujete lépe než on. Rozmlouvá vám přijetí nové pracovní nabídky, má milion vysvětlení, proč v ní budete nespokojení, ale ve výsledku jde jen o to, že on sám v práci stagnuje a váš úspěch by ten jeho ještě víc zviditelnil. Nejde o nic jiného než o to udržet si kontrolu nad tím, jak ho ostatní vnímají ve srovnání s vámi.

Přátelé mají v našich životech nezastupitelné místo, ale pozor, neidealizujte si svoje představy o tom, jak by tyhle vztahy měly vypadat. Kamarádky jako v Sexu ve městě? V reálu to nejde. Na denní flámy není čas ani peníze.

Načítám