Článek
Bolesti v podbřišku, nechutenství, kilogramy jdou rychle dolů a někdy se může objevit i nažloutlá kůže. To jsou příznaky rakoviny slinivky břišní. Bohužel neexistuje žádné preventivní vyšetření, jako je tomu třeba u karcinomu tlustého střeva, které by pomohlo nemoc odhalit včas.
R.I.P.
Jde to rychle
I proto je toto onemocnění tak nebezpečné – často se na něj přijde pozdě a úmrtnost je vysoká. Z dvou set tisíc lidí, kteří jí ročně po celém světě onemocní, jich sto devadesát šest tisíc zemře. Ostatně tuto smutnou statistiku potvrzují i pacienti ze světa showbyznysu. Poslední obětí se stala soulová královna Aretha Franklin. Třináctého srpna byla hospitalizována a její stav byl natolik vážný, že se její nejbližší se zpěvačkou začali loučit. Zemřela o tři dny později, v klidu svého domova. Které další slavné osobnosti zabil karcinom pankreatu?
Aretha Franklin zemřela 16. srpna
Alan Rickman (†69)
Charismatický herec, kterému už navždy zůstanou nálepky jeho postav Hanse Grubera ve filmu „Smrtonosná past“ (1988) a profesora Severuse Snapea z filmů o Harry Potterovi. Jen je škoda, že je kvůli těmto rolím zapomínáno na to, jak skvělý byl na divadle, a jako režisér. Jeho posledním filmem, kde nestál před kamerou, ale vše sledoval z direktorské židličky, byl „Královna zahradnice“, který sám dokonce v roce 2015 přijel představit do Prahy na Febiofest. Alan Rickman zemřel v roce 2016 v nedožitých sedmdesáti letech. S rakovinou bojoval poslední rok svého života.
Alan Rickman zvládal nejen role akčních hrdinů, ale také romantických povah, jako ve filmu „Rozum a cit“ (1995)
Patrick Swayze (†57)
Je to takové příznačné výročí – dva dny po smrti Arethy Franklin by oslavil 66. narozeniny Patrick Swayze, který měl stejný konec života jako soulová zpěvačka. I on zemřel na karcinom pankreatu. Byl poměrně mladý, jen měsíc před smrtí oslavil 57. narozeniny. Do poslední chvíle u něj byla jeho žena Lisa Neimi (62), se kterou byl od roku 1978 a která jej po smrti rozptýlila na jejich společném ranči.
Patrick Swayze byl považován za jednoho z nejlepších tanečníků Ameriky, což předvedl třeba ve filmu „Hříšný tanec" (1987)
Vladimír Dlouhý (†52)
Rakovina slinivky se nevyhnula ani České republice. V roce 2010 přišlo české divadlo a film o výraznou osobnost, o herce Vladimíra Dlouhého. Bylo mu teprve 52 let, když rakovina zruinovala jeho tělo. Ačkoliv chtěl být původně stavebním inženýrem, nakonec ho k sobě přivábilo umění, a ještě že tak. Vladimír Dlouhý se objevil v mnoha vážných rolích, nicméně my na něj budeme vždy rádi s úsměvem vzpomínat jako na Petra Máchala v pohádce „S čerty nejsou žerty“ (1985).
Nejen Vladimír Dlouhý (vpravo) byl talentovaný herec. Jeho bratr Michal (vlevo) dnes čestně hájí herecké jméno Dlouhý
Bořek Šípek (†66)
Na tuto nemoc doplatil i jeden z nejlepších architektů a designérů, které Česká republika v posledních padesáti letech měla. Bořek Šípek se těšil i celosvětovému úspěchu, jeho díla mají ve své sbírce třeba frontman kapely Rolling Stones Mick Jagger (75) nebo módní návrhář Jean-Paul Gaultier (66). K práci se sklem ho přivedl jeho náhradní otec, René Roubíček (†96). Do rodiny Roubíčkových ho pod vlivem tragických událostí, kdy mu nejprve zemřel otec a v šestnácti letech pak i matka, přivedla jeho spolužačka, dcera uměleckého skláře.
Skvosty z dílny Bořka Šípka má ve své sbírce například i Mick Jagger
Joan Crawford (†73)
Rakovina slinivky ohrožuje více muže, ale kromě Arethy Franklin na ni zemřela i třeba herečka zlaté éry Hollywoodu, Joan Crawford. Největšího úspěchu dosáhla ve dvacátých a třicátých letech minulého století, pak její věhlas trochu stagnoval. Nicméně ve filmech se objevovala až do poloviny sedmdesátých let. Joan Crawford zemřela v roce 1977.
Joan Crawford je podle Amerického filmového institutu desátou největší ženskou hereckou hvězdou v dějinách amerického filmu
Steve Jobs (†56)
Steve Jobs, zakladatel firmy Apple, je bezpochyby jednou z neopomenutelných osobností 20. století. Byl vizionářem, kterému se podařilo přesně zachytit to, po čem společnost v době digitálního rozmachu nejvíce toužila. Elektronika s jablkem ve znaku je záruka kombinace dokonalého designu a funkčnosti. Naštěstí celá firma nestála jen na něm, a tak když v roce 2011 zemřel, mohli jeho nástupci pokračovat v dalších inovacích a neudělat z celého Apple pouze pomník Steva Jobse.
Odkaz Steva Jobse žije dál
Luciano Pavarotti (†71)
Luciano Pavarotti byl výjimečný muž. Kromě zpěvu (známější tenorista snad na světě není) se věnoval i charitě. Jeho velkým tématem byli uprchlíci a dokonce pracoval pro Červený kříž. Když mu v červenci 2006 řekli lékaři smutnou diagnózu, snažil se bojovat ze všech sil, bohužel o rok později, v září 2007, zemřel. Na pohřbu v italské Modeně, kde se i narodil, se mu dostalo všech poct, včetně přeletu stíhaček italského letectva.
Luciano Pavarotti byl králem vysokého C
Věděli jste, jak moc je rakovina slinivky nebezpečná?