Článek
V České republice je mnoho krásných a zajímavých míst, kam se můžete o prázdninách vydat, a my vám teď nabízíme ta tajemná – dost možná, že ta nejtajemnější. Znáte všechny hrady a zámky se záhadnou pověstí? Rozhodně letos některý navštivte.
Skrývá hrad Houska pekelnou bránu? Snad se neotevře právě během vaší návštěvy
Hrad Houska
Nedaleko České Lípy leží hrad Houska, „tajuplná klasika“, která patří k tomu nejzáhadnějšímu a nejmagičtějšímu, co může naše vlast nabídnout. Záhady kolem hradu začínají už u jeho polohy – leží totiž naprosto mimo všechny důležité obchodní stezky a cesty, mimo všechny hranice a ani dnes k němu není cesta úplně snadná. Říká se, že jeho lokalita byla takto zvolena proto, že stojí na skále, ve které je puklina vedoucí až do pekel.
V cestě do světa lidí všem zlým silám brání kaple, která stojí přímo nad touto zlověstnou průrvou. Tomu, že hrad brání, aby se něco dostalo ven a ne naopak, jak bývá ve zvyku, napovídá i celá jeho architektura. Navíc se na Housce nevyplatí přespávat, v noci se tu zjevuje černý mnich bez tváře – přesvědčit se o tom můžete na nočních prohlídkách.
Než se pustíte do hledání pokladu v tajuplném podzemí Trosek, užijte si krásných výhledů do krajiny Českého ráje
Zřícenina hradu Trosky
Dvě věže, trčící na černé čedičové skále jako ďábelské rohy – takhle démonicky mohou v krajině působit věže Baba a Panna, pozůstatky hradu Trosky. To nejtajemnější se podle všeho skrývá pod hradem. Rozsáhlé podzemní chodby prý tvoří zamotaný komplex, kde našlo smrt mnoho lidí – stěny jsou popsány varovnými nápisy a vzkazy. Navíc je prý možno v těchto chodbách objevit vchod do jiných dimenzí – zkuste to třeba na Lughnasad, keltský svátek, při kterém se ztenčuje hranice mezi světem materiálním a spirituálním. Slaví se v noci z 31. července na 1. srpna.
Podzemí Trosek prý také ukrývá poklad, který zde nashromáždili loupeživí rytíři a který se dodnes nepodařilo najít. Co vy víte, třeba se vchod do podzemí a poklad povede objevit právě vám.
Hrad Sovinec je útočištěm neklidných mrtvých a strašidelných zjevení, ale to vás od návštěvy určitě neodradí
Hrad Sovinec
Spousta záhadných zkazek halí také Sovinec, známý hrad ležící v Moravskoslezském kraji. Je prý domovem mnoha tajemných bytostí, které se zde zjevují – od bílé paní přes zlovolného šedého skřítka až po ohnivého koně. Nejzáhadnější částí Sovince je páté nádvoří, které má temnou a tíživou atmosféru a přímo vyzařuje negativní energii – právě zde je prý možno v noci nejrůznější zjevení i neklidné mrtvé zahlédnout.
Kromě toho se s místem pojí i pověst o soví princezně, která je poblíž hradu pohřbená ve stříbrné rakvi a místo jejího posledního odpočinku stráží skála Kočičí hlava. Princeznu je možné v noci zahlédnout, jak se s blikavým světlem prochází hradními chodbami. K tajemné pověsti hradu přispívá i skutečnost, že v jižním paláci byly nalezeny kostry dvou zazděných lidí, dívky a chlapce, kteří podle všeho zemřeli násilnou smrtí, a jejich duchové hrad Sovinec ještě neopustili.
Na zámku v Jindřichově Hradci se zjevuje bílá paní Perchta – ovšem je to hodné strašidlo a má dar předvídat budoucnost
Jindřichův Hradec
Nejen na jindřichohradeckém zámku, ale i v jiných sídlech rodu Rožmberků se zjevuje bílá paní Perchta z Rožmberka, a to už celých pět století. Perchta byla provdána za Jana z Lichtenštejna a nebylo to šťastné manželství. Muž ji týral a trápil a požádat o odpuštění ho napadlo až na manželčině smrtelné posteli – kdy mu Perchta nevyhověla, a tak ji proklel. Proto musí obcházet po panství Rožmberků, než se rozpadnou v prach.
Potkat Perchtu není jen děsivé, můžete se taky něco dozvědět – je to totiž zjevení věštecké. Perchta mění barvu rukaviček a tím napovídá, co je možné od budoucnosti čekat – bílé rukavičky značí pozitivní události, jako jsou svatby nebo narození dítěte, červené požár, černé tragédii i smrt.
Na jaký český hrad či zámek zamíříte letos vy? Věříte strašidelným pověstem?