Článek
Nemusíte za každou cenu podléhat trendům, organický nábytek (a nejen ten) si vás získá i z jiných důvodů. Nevěříte? Přesvědčíme vás! Působí totiž velmi přívětivě a bydlení výrazně přidává na útulnosti. Dalším bonusem, který oceníte nejen, máte-li doma malé děti, je bezpečí. Tyhle kousky totiž nemají žádné ostré rohy, na které byste se vy nebo vaši malí nezbedové mohli narazit.
Vzdává hold přírodě
Design s organickými tvary je součástí širšího trendu v soudobých interiérech, který by se dal zjednodušeně nazvat „příklon k přírodě“. Je tak trochu reakcí a přirozeným navázáním na dřívější oblibu strohých minimalistických linií, která panovala ještě před pár lety. I on sám je mnohdy velmi minimalistický, ale vzdává se ostrých hran, a tak působí podstatně útulněji. Proto si ho zamilují všichni, kteří mají rádi vzdušné otevřené bydlení a jednoduché moderní zařízení bez zbytečných ozdob, ale zároveň se nechtějí vzdát toho pravého, hřejivého kouzla domova.
Organický design vzdává hold nejen přírodním materiálům a barevné paletě, ale právě také tvarům inspirovaným živou i neživou přírodou. Jsou pro něj typické spíše neutrální a zemité tóny, především krémová, ale také béžová, hnědá či cihlová a samozřejmě nestárnoucí šedá i bílá. Uplatňuje se u něj ladění tón v tónu (neboli monochromatický dekor) a v neposlední řadě také výrazné textury.
V případě čalouněného sedacího nábytku se tak často setkáte s textiliemi, jako je buklé, manšestr, žinylka, plyš apod. Hovoří se o tzv. taktilní struktuře – jde tedy o látky zajímavé a příjemné na dotek. U dřeva či ratanu se zase dává vyniknout přirozené kráse tohoto materiálu, betonu se ponechává surový nedokonalý vzhled…
Organický design se nevyhýbá ani doplňkům a dekoracím, jako jsou různé keramické vázy nebo sošky. I zde je prostor pro oslavu nedokonalosti, můžete na nich tak pozorovat bublinky či nerovný povrch.
Jak s ním pracovat?
Organický nábytek je jako stvořený jak pro zařízení ve scandi stylu, tak pro kombinování s textilními boho doplňky nebo glamour dekoracemi. Vsaďte na jeden výrazný kus, jako je pohovka, postel či jídelní stůl. Můžete ho doplnit dalšími kousky v podobném duchu – kombinujte různé textury a materiály (čalouněné věci s masivem apod.). Hladkému dřevěnému stolu budou slušet židle s ratanovým výpletem nebo betonové stoličky.
Případně solitérem jen zjemněte ostatní hranaté vybavení. Skvěle vypadá třeba boubelatá pohovka s konferenčním stolkem ve vzhledu mramorového kvádru. Na stolek už jen položte zlatý svícen či misku a obývací kout s decentním glamour nádechem je na světě!
Kde se vzal?
Organická architektura se zrodila na počátku 20. století. Usilovala o harmonii mezi lidským obydlím a přírodou. Svůj původ měla v secesi a hnutí Arts and Crafts. Známí architekti, jako byli Antoni Gaudí nebo Frank Lloyd Wright, jako první zařadili organické prvky do svých návrhů.
Wright je dodnes považován za průkopníka organické architektury. Zatímco jeho styl však byl stále plný ostrých, pravoúhlých, velmi modernistických tvarů, jiní se naopak uchýlili k velmi oblým křivkám, které napodobují tvary květin, stromů, mušlí, vejce, ovoce a různých přírodních útvarů, třeba skal.