Hlavní obsah

Byt v paneláku vyměnili za typový dům. Proměnili ho téměř od základů!

Foto: Vavřinec Mensl, archiv firmy Ekonomické stavby (13x)

Majitelé si splnili sen: místo paneláku si pořídili prostorný rodinný domek!

6. 1. 2014

Mnoho lidí muselo osobně řešit, kde a jak budou bydlet. Někdo dává přednost životu v bytě, jiní preferují rodinný domek. Jako třeba tato mladá rodina, jejíž dům jsme navštívili.

Článek

„Vždy jsme chtěli bydlet v rodinném domku se zahradou,“ shodují se majitelé, mladí manželé s ročním synkem. Rodina předtím bydlela v paneláku, což bylo sice pohodlné, ale sen je sen. A ty se mají plnit. Když manželé narazili na zajímavý typový dům Ekonomických staveb, neváhali a šli do toho. „Do výstavby jsme ale sami zasahovali, vybírali materiály a měnili původní uspořádání podle našich potřeb. Původní dispozice typového domu zůstala zachována jen v podkroví, jinak je dům zcela jiný,“ ukazuje majitel domu.

Zahradu čekají změny

Majitelé se podíleli i na zařizování a vybavování interiérů. „Jednak to bylo finančně výhodnější, jednak nás to bavilo. Mít dům zařízený podle svých představ je snem každého, myslím,“ říká paní domu. Jejím koníčkem je také zahradničení a k tomu zde má velký prostor. Zahrada sice zatím není podle jejích představ, ale v budoucnu by sem měly přibýt okrasné i ovocné stromy, záhony s květinami a také bazén. Pozemek o velikosti přes 1100 m2 bude ještě oplocen a celý dům tak bude pocitově, ale i fakticky uzavřen.

Foto: Archiv firmy

Zahrada ještě čeká na úpravy, ale na první pohled má dobrý potenciál se proměnit v okrasnou. Terasa s dlažbou z Baumaxu je již „v provozu“, v létě se tady stoluje pod širým nebem či pod markýzou

Vlastní pokoj pro každého

Patrový dům v malé obci poblíž Českého ráje má půdorys o velikosti 8 x 10,5 metru. Jsou zde tři ložnice, pracovna, obývací pokoj s kuchyňským koutem a dvě koupelny. V přízemí je společenská část a pracovna, vstupní hala a menší koupelna se sprchovým koutem, nahoře jsou ložnice a koupelna s vanou. Součástí domu je garáž, dům je nepodsklepený. V současnosti využívají manželé pouze dvě ložnice, jednu jako dětský pokoj, druhý jako svoji ložnici. Až přibude další potomek, bude mít každé dítě svůj vlastní pokoj.

Foto: Archiv firmy

Vyrovnané šanony, počítač, tiskárna a uklizený pracovní stůl. Tak má vypadat správná pracovna. Zde mají majitelé navíc také příjemný výhled. Místnost je v přízemí a má asi 13,5 m^2

Foto: Archiv firmy

Vybavení ložnice si majitelé navrhli sami, skříně jsou na míru vyrobené truhlářem. Na stěně je tapeta, pořízená na internetu. Ložnice je laděna do bílé a šedé – navozují příjemnou a klidnou atmosféru

Krb na dřevo se hodí

Majitelé mají rádi praktický a jednoduchý styl. Je to vidět i na vybavení domu, za které by se nemusel stydět ani architekt.

Foto: Archiv firmy

Obývací pokoj je spojen s kuchyní a jídelním koutem (asi 33 m^2). Součástí je krb (krbová vložka Zeus). Zadní stěna je vymalována vínově, působí útulně

Kuchyňský kout tvoří linka ve tvaru písmene U, která vytváří uzavřený a opticky oddělený kout. Linka byla vyrobena na míru, proti ní je jídelní stůl. Z obývacího pokoje prostupuje vchod na terasu a dále do zahrady. Manželé chtěli mít teplo rodinného krbu v jeho pravé podobě, proto je v obýváku umístěn krb. Ten je plně využíván a topí se v něm dřevěnými poleny.

Foto: Archiv firmy

Kuchyňská linka Oresi přišla na 100 000 korun. Část vybavení kuchyně byla dělána na míru. Paní domu je s ní spokojená, jelikož je plošně úsporná. Jako pracovní plochu využívá i díl, připomínající pult

Sny se mají plnit nejen o Vánocích

Stavba vyšla na necelé tři miliony korun. „Myslíme si, že je to dobrý poměr cena/výkon, i při zohlednění provozních nákladů,“ pochvaluje si majitel. Uvažuje ještě o koupi solárních kolektorů na ohřev teplé vody. K vytápění a ohřevu vody zde zatím používají elektřinu, kolektory by jistě ušetřily nemalé výdaje.

Foto: Archiv firmy

Horní koupelna. Majitelé si vybrali obklady a dlažbu od španělského výrobce. Rohová vana Ravak byla zakoupena v prodejně Siko, stejně jako ploché umyvadlo. Místnost je v podkroví a má zkosené stropy

Přestože jde o typový dům, majitelům se podařilo vtisknout mu prvek jedinečnosti. Mají vše, co si přáli – dům, zahradu, domácí zvířata, a tak jim ani dojíždění za prací do nedalekého města nevadí. Jsou tu spokojeni, navíc si splnili své největší přání.

Jaké sny byste si chtěli vyplnit vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.