Hlavní obsah

10 tipů, které zkrášlí každou zahradu! Jaký by se hodil na tu vaši?

Foto: Hornbach

Vaši zahradu ozvláštní třeba hliníkové svítidlo – venkovní sloupek Ecomoods (81 x 10 x 12,5 cm za 3669 Kč)

Pobyt na čerstvém vzduchu dělá divy. Ovšem divy můžete dělat i vy – se svou zahradou. A pokud si nevíte rady, jak ji vylepšit, inspirujte se našimi tipy.

Článek

Ugrilovat si něco dobrého, přitom být schovaní pěkně ve stínu, potěšit se pohledem na krásně rostoucí květiny ve vlastnoručně vyrobeném truhlíku – to je jen ochutnávka z našeho supermarketu nápadů. Pokračujte v konzumaci!

1. Využijte dřevo

Zbylo vám dřevo z pokáceného stromu nebo přebývá sousedovi? Stačí pár kulatinek a zručný partner (ovšem s pilou si rozumí i mnohé ženy), a zanedlouho může zahrádku ozdobit třeba ptačí budka, lavička nebo truhlík. Ovšem stejně dobře se dá zužitkovat i jiné dřevo.

Foto: Stihl

Pro výrobu tohoto truhlíku potřebujete jednu kulatinu o průměru 30 až 35 cm, dvě kulatinky o průměru 20 cm, 4 šrouby a šikovné ruce

Foto: Fler CZ

Až doslouží kadibudka, nemusíte ji hned likvidovat na otop. Inspirujte se značkou Fidelius a Laurencie, která proměnila dveře kadibudky v netradiční stojan na květiny

2. Pěkné chodníčky

Plánujete vybudovat nové pochozí cesty? Zkuste to s říčními oblázky, které se spojují pryskyřicí. Dají se aplikovat na beton, kámen, asfalt či dlažbu. Výsledkem je celistvý, pevný a odolný povrch bez spár, který se snadno udržuje, neklouže a vydrží dlouhá léta.

Foto: archiv firmy

Systém TopStone v designu říčního kamene stojí 300 Kč/m^2 bez DPH, varianta z mramoru vás vyjde na 389 Kč/m^2 bez DPH

Foto: Hornbach

Další řešení pro nové chodníky nabízejí betonové nášlapy Bark imitující dřevo, 1 kus od 43 Kč

3. Plachty místo slunečníku

Tam, kde nestačí slunečník, pomůžou variabilní stínicí plachty. „Jsou nejen funkční a praktické, ale mají i zajímavý a neokoukaný design. Působí nadčasově, dobře se vyjímají jak v městské zástavbě, tak v přírodě, ladí s moderním prostředím, se starou architekturou či v rámci retra,“ říká zahradní architektka Jana Vaďurová z Azady.

Foto: Azada

Stínicí plachta Ingenua se dá polohovat – naklápět podle vašich potřeb. Zastíní terasu nebo posezení u domu stejně dobře jako ve středu zahrady, ale třeba i dětský koutek. Upevňuje se na sloupky nebo do zdi domu fasádní kotvou, případně využijte stromy v zahradě (například 4 x 4 x 4 m za 11 284 Kč)

4. Něco na zub

Až si vypěstujete lahodnou zeleninu, můžete si ji rovnou ugrilovat. Pokud vás nebaví přenášet či převážet gril na každou sezonu ven na zahradu a na zimu ho zase stěhovat domů, pořiďte si kousek, který bude venku celoročně. Aniž by překážel.

Foto: Fler CZ

Gril Oko značky Ohniště se připevňuje na zeď. Když ho nebudete zrovna používat, jen ho sklopte, a tak zamezíte pronikání nečistot (za 14 818 Kč)

5. Až se setmí

Léto dovoluje posedět venku i v pozdních nočních hodinách, tak toho využijte. Stačí si jen pořídit šikovné osvětlení, ať už na elektrický proud, solární zdroj nebo vsadit třeba na moderní kahany, romantické louče, gelové svíčky…

Foto: Bonami CZ

Lampa Yoyo má 16 metrů dlouhý kabel, tak daleko se určitě nějaká zásuvka najde. Délku kabelu si odmotejte. A pokud chcete, postavte světlo na bok a rázem z něho máte mini stolek (za 7690 Kč)

Foto: OBI

Při posezení jen tak ve dvou nepotřebujete extra výkonné světlo, bohatě vám postačí bambusové louče (různé výšky, například 60, 90 a 120 cm, cena od 35 Kč za kus)

Foto: Kulina CZ

Na stůl nebo do vody? Světlo Bola značky Blomus umí oboje. Rozzáří hladinu jezírka stejně dobře jako okolí stolu, jen při pobytu „na souši“ ho vybavte podstavcem. Vejde se do něj až půl litru oleje a vydrží hořet až deset hodin (za 2015 Kč)

6. Vzhůru k výškám

Některým rostlinám stačí květník, jiné se plazí po zemi a ty další zase šplhají vzhůru. Aby se popínavkám dobře žilo, dopřejte jim potřebnou oporu. Získáte dva v jednom – opora bude zdobit váš záhonek, i kdyby si rostliny „vzaly“ dovolenou.

Foto: Magnet3Pagen

Set kovových mřížek pro popínavky, 10 x 45 cm, za 355 Kč

7. Funkční radost

Líbí se vám venkovní nástěnná umyvadla? Umístit je můžete kdekoli, kam je přivedená voda – třeba na zeď domu či zídky, na terasu… Dají se doplnit také designově sladěnou mýdlenkou. Ovšem pokud vám jde jen o dekoraci, připevněte je, kam chcete.

Foto: archiv firmy

Umyvadla z glazované kameniny z dílny Petry Šafářové ozdobí každý prostor (model Circles, za 24 000 Kč)

8. Pro vaše děti

U každého se doma, v dílně, na chalupě nebo na zahradě jistě „povaluje“ leccos zajímavého, co už dávno neplní svůj účel. Přitom by staré věci ještě mohly dobře posloužit, jen trochu jinak. Ze sudu může být prolézačka, z necek báječná loď, z nefunkční pneumatiky houpačka…

Foto: Fler CZ

Kolotoč tvůrce Sovička6 má za sebou už pěkně dlouhý život. Opravdu, vždyť k jeho výrobě posloužilo kolo a kotouč s ložisky ze staré škodovky, zbytky železa ze zábradlí a prkna z palet

Foto: Fler CZ

Pokud se vám na půdě povalují staré necky, proměňte je v loď pro vaše nejmenší, stejně jako to udělal autor tohoto úžasného modelu Machacek-sochy. Ať se dětem dobře vyplouvá do života!

9. Vodní hrátky

Tekoucí vodu je radost poslouchat. Tohle potěšení si můžete dopřát, i když nemáte na zahradě potůček. Také malý pozemek oživí chrliče vody, fontánky či vodotrysky. Jestliže vodu řešíte spíše prakticky a víc než o relaxaci vám jde o praktické hledisko, jak pohodlně zalévat zahrádku, máme pro vás tip: pořiďte si vodní zásuvku.

Foto: OBI

Efektové čerpadlo Aqua Jet Pro ECO je pro vodní hrátky jako stvořené, počítejte s výškou výstřiku 1 až 2 metry (za 2999 Kč)

Foto: Gardena

Vodní zásuvka Pipeline se instaluje pod zemí a voda se k ní přivádí propojovacím potrubím. K zásuvce připojíte zahradní hadici a můžete začít zalévat (samotná zásuvka za 790 Kč)

10. Plot, o který se nemusíte starat

Kompozitní materiál, jenž se obecně nazývá dřevoplast či WPC, se prosazuje nejen na terasách nebo kolem bazénů – můžete z něj mít i plot. Na pohled bude připomínat dřevo, ale na rozdíl od ryze přírodního materiálu jsou dřevoplastové plotovky praktičtější. Nevyžadují údržbu, odolávají vlhkosti i rozmarům počasí i dřevokazným škůdcům, plísním či houbám.

Foto: WPC – Woodplastic

Letošní novinka, plotovky Forest Plus z kompozitního materiálu WPC (60 procent dřeva, 40 procent polymerů) se nabízejí v pěti barevných variacích se žíhaným povrchem. Jednotlivé díly se prodávají o velikosti 120 x 12 mm, v různých délkách (například o délce 1200 mm za 211 Kč)

Už jste si vybrali, čím vyšperkujete svou zahradu? Nebo máte jiný nápad? Tak ho prozraďte i ostatním!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek