Hlavní obsah

Chcete rychleji hubnout? Máme tři tipy, jak zrychlit metabolismus

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Pro všechny, kdo mají ambice vlastnit štíhlé a pěkně zformované tělo, bude metabolismus vždy velké téma. Pokud je pomalý, můžete se snažit sebevíc, ale tuk navíc neshodíte. My ale víme, jak ho rozjet!

Článek

Svůj metabolismus se můžete pokoušet nastartovat zázračnými preparáty nebo speciálními dietami. Možná to zafunguje. Kdo ví... Nicméně, my vám spíš doporučíme držet se těchto základních a mnoha studiemi potvrzených strategií.

1. Posilujte s těžkým závažím

Mnoho žen se stále z obav, aby z nich po dvou týdnech chození do fitka nebyly kulturistky, těžkým vahám vyhýbá. Na většině skupinových lekcí pro ženy se běžně cvičí maximálně s dvoukilovými činkami.

Jenže právě zvedání těžkého závaží je v současnosti nejlepší způsob, jak i žena může krásně zformovat a vyrýsovat tělo.

Dochází díky němu k budování cenné svalové hmoty, která sama o sobě spotřebuje více energie než tuková tkáň. Metabolismus vám tedy i v klidovém režimu pracuje rychleji.

Zároveň trénink s těžkými vahami představuje určitou zátěž pro organismus. Ten se pak musí zregenerovat, na což vynaloží zvýšené množství energie. A to je při redukci tuku samozřejmě výhra.

Při další návštěvě fitka proto zapomeňte na cviky s dvoukilovkami o dvaceti opakováních. Dejte si ze začátku třeba jen pět opakování, ale naložte si tu největší váhu, jakou unesete. A nebojte se posouvat hranice dál a dál!

Foto: tankist276, Shutterstock.com

Čím více závaží si naložíte, tím lépe se vám bude rýsovat tělo

2. Dopřejte tělu pravidelný přísun energie

Organismus každého živočicha je od přírody nastaven tak, aby přežil, a to i v těch nejtěžších situacích. Ve chvíli, kdy nejsou některé základní fyzické potřeby dostatečně uspokojovány, se zapíná režim, který tělu pomáhá se s nastalou situací vyrovnat.

To platí i v otázce stravování. Pokud jíte málo nebo zůstáváte dlouho hladoví, organismus se snaží co nejvíce snížit spotřebu energie na chod základních životních funkcí. To znamená, že se metabolismus dostává do úsporného režimu – spalování se zpomaluje.

Znovu rozproudit ho můžete jedině tak, že začnete jíst skutečně s jistou pravidelností. Nikdo neříká, že musíte jíst přesně šestkrát denně. Klidně si navykněte na nižší režim, například čtyři porce jídla denně bohatě postačí. Základním pravidlem je – nepřejídat se, ale nikdy nenechávat tělo hladovět.

3. Cvičte vysoce intenzivně

Podobně jako panuje mýtus ohledně těžkých a lehkých vah, tak je tomu i s intenzitou spalovacího tréninku. HIIT je vysoce intenzivní intervalové cvičení, které trvá většinou 20 až 30 minut. Jede se ale úplně na doraz. Vymáčknete ze sebe maximum a ještě možná něco navíc.

HIIT popírá všechno, co symbolizuje klasické kardio, čili cvičení jako aerobic, zumba, běh a podobně. Při kardiu musíte udržovat jen mírně zvýšenou tepovou frekvenci, spalovat tuky začnete nejdříve po 15 minutách.

Kardio není pro podporu metabolismu špatné, ale co se efektivity týče, nedá se s vysoce intenzivním HIIT srovnávat. Větší šok a s tím i energetickou vzpruhu tělu nemůžete dopřát.

V den, kdy si dáte 20 minut HIIT, pojede váš metabolismus na plné obrátky. A pokud budete tento trénink zařazovat pravidelně, řekněme třikrát týdně, váhový úbytek se dostaví rychleji, než byste čekali!

Myslíte si, že máte rychlý, nebo spíš pomalý metabolismus?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek