Hlavní obsah

Máte doma chodbu? Poradíme vám, jak ji mít opravdu krásnou!

Foto: Velux

Jak prosvětlit (nejen) tmavé chodby? Zkuste to například se světlovodem, který přivádí do interiéru přibližně tolik světla jako tradiční 60W žárovka

Zatímco jednotlivé místnosti v bytě si zpravidla šperkujete, jak to jen jde, chodba zůstává mnohdy stranou. Jak proměnit tuhle bytovou „popelku“ v sexy krásku?

Článek

Neřešíte novostavbu? Pak se musíte vypořádat s takovou chodbou, jakou máte. A ta nezřídka bývá úzká, někdy i příliš dlouhá, či naopak krátká, a třeba i všelijak členitá. Ale i takový prostor se dá pěkně zařídit.

1. Pozor na nábytek

„Do úzkých chodeb se snažíte dostat spoustu věcí, kolem nichž pak často nejde ani projít. Ať jsou to hluboké skříně, které po otevření zabírají skoro celou šířku chodby, nebo na zeď pověsíte spoustu věcí, třeba fotky z dovolených. Každý, kdo si je pak chce prohlédnout, překáží ostatním v průchodu,“ říká designérka Vendula Hladíková ze společnosti G Servis. Když už tu musí být velká šatní skříň, pak vestavná a s posuvným otevíráním dvířek. A fotkám z dovolených to bude více slušet třeba v obýváku.

Foto: G SERVIS

Chodba domu je první místo, do kterého vstupujete, a provází vás mnohdy celým příbytkem. Je-li členitější, vyplatí se používat vestavný nábytek, který napohled nezabírá místo

Foto: À la Maison

Vstupní část chodby může posloužit i jako místo k odpočinku

2. Málo světla

Ideální situace? Okna v chodbě. Ale ideál je jedna věc a hotový prostor druhá. Pokud to stavební dispozice dovolují, zvažte pořízení střešních oken, světlíků nebo světlovodů. Posledně zmiňované se často používají do prostor bez oken, které se většinou nacházejí ve středu bytu či domu. Množství denního světla, jež pak světlovod dovede k vám domů, závisí na více faktorech, včetně ročního období, počasí, orientaci na světovou stranu, délce tubusu... Více se dozvíte v článku: Máte doma málo světla? Pomůžou světlovody!.

Foto: Velux

Světlovod TWR 014 2010E1 má pevný tubus a hodí se do šikmé střechy se skládanou krytinou (v základním provedení je o délce 1,85 m, za 13 903 Kč, ale lze ho protáhnout prodlužovacími díly až na 6 m). Při instalaci nevzniká nutnost řešit stavební povolení ani stavební ohlášení

Foto: Solodoor

Také u interiérových dveří se dají instalovat horní a boční světlíky ze skla, což představuje elegantní i praktické řešení pro každou chodbu (světlíky se vyrábějí na míru, zde ukázka světlíků NBS II od 11 241 Kč)

3. Místo skla fólie

Dalším zdrojem přirozeného světla se můžou stát skleněné dveře či příčky – budou ho přivádět z vedlejších místností. Každé chodbě samozřejmě sluší zrcadlo; velkoplošné zvětšuje. „Doplnit ho, či dokonce nahradit můžou nábytková dvířka nebo třeba i dekorativní panely opatřené speciální akrylátovou fólií, imitující skleněnou zrcadlovou plochu,“ uvádí Martin Dusík z Trachey. Na první pohled nepoznáte, o jaký materiál vlastně jde, a šetříte potřebné centimetry.

Foto: Trachea

T.acrylic vysokolesklá fólie zrcadlo je vážně k nerozeznání od skutečného skleněného zrcadla. Navíc se jen tak nerozbije (nábytková dvířka s touto fólií v ceně od 5035 Kč/m^2 )

Foto: IKEA

Sestava zrcadel nezabere příliš mnoho místa, násobí prostor, a navíc působí dekorativně

4. Spolehněte se na háček

Nejen u vstupu je třeba mít kam odložit kabáty a bundy nebo tašky. I když se místa skutečně nedostává, můžete na zeď připevnit sadu háčků, jež si rozmístíte přesně tak, jak potřebujete. Další háčky vám nabídnou třeba i dveře nebo obkladové panely – vybírejte si takové, jež lze sklopit, když na nich zrovna nic nevisí.

Foto: Sapeli

Ušetřit místo pomůže originální věšáková stěna Hanum s designovými háčky. Jejich počet a umístění je jen na vás. Pokud na stěně není nic zavěšené, dají se sklopit, a tak nijak nevyčnívají (věšáková stěna s háčky v ceně od 4223 Kč)

Foto: Bonami CZ

Trápí vás doma spousta kabátů? I do zdánlivě nevyužitelných prostor se vejdou provazové věšáky značky Authentics. Na pevném laně, které ukotvíte do stropu, jsou čtyři posouvatelné háčky, které si můžete nastavit do požadované výšky (od 2289 Kč/kus)

5. Slaďte dveře

Každá chodba bude vypadat lépe, když z ní povedou vizuálně stejné dveře do různých prostor bytu. Díky nabídce na trhu problém ve sjednocení designu dveří otočných i posuvných dnes už neexistuje; volte takové, které právě potřebujete. Ostatně kdo chce, ve stavebních pouzdrech pro posuvy může uplatnit i dvoukřídlé dveře. Na překážku není ani materiál, takže do posuvů klidně použijte například sklo.

Foto: Sapeli

V rámci jednoho interiéru by měly být dveře ve stejné modelové úpravě i dekoru. Vhodně můžete sladit dveře Lotos v otočné i posuvné variantě. Prosvětlení chodby dosáhnete bílým vysokým leskem (dveře od 10 394 Kč)

Foto: G Servis

Ušetřit místo v úzké chodbě pomůžou posuvné dveře do stavebního pouzdra. Na konci chodby už žádný souboj s místem neprobíhá, čili sem lze umístit i klasické otočné dveře

6. I zárubeň „hraje“

Další tip pro všechny, kteří bojují s nedostatkem místa, je reverzní zárubeň. Doporučuje se zejména pro dveře, které tvoří jednu rovinu se stěnou, ale otevírají se na opačnou stranu, tedy do místností, nikoli do chodby.

„Všechny dveře v chodbě pak budou stát takzvaně v jednom šiku a nebudou vystupovat do hloubky stěny, jak je tomu u běžných zárubní. Jde i o bezpečnostní opatření, kdy nehrozí poranění osob, které se momentálně pohybují v chodbě, protože dveře otevřete do místnosti, ve které se právě nacházíte,“ vysvětluje Dušan Vrtal ze Sapeli.

Foto: Sapeli

Jedna chodba, jedna linie. Přesně to je reverzní zárubeň, která zajistí, že dveře stojí lidově řečeno v jednom šiku – do chodby nic nevyčnívá (dveře s reverzní zárubní od 6498 Kč)

A když už jsme nakousli zárubně – možná byste rádi nové dveře, ovšem bourat staré kovové zárubně se vám nechce. Nevadí, nemusíte, dají se obložit a do nových obložek už jen vsadíte nové dveře. Výsledkem bude celkové sladění prostoru i váš dobrý pocit.

Vybrali jste si z našich tipů, nebo už jste objevili jiný, který rovněž funguje? Napište nám i ostatním čtenářům.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.