Hlavní obsah

Chřipka, kocovina, nebo meningokok? Zachraňte zdraví vašemu dítěti!

Foto: Thinkstock

Únava, ochablost, bolení hlavy, stoupající teplota? To všechno můžou být následky bouřlivé oslavy, ale také příznaky nebezpečné nákazy

2. 3. 2015

Meningokoková nákaza je děsivě rychlá, během 24 hodin dokáže i zabít. A teenageři jsou ohroženou skupinou – zvláště ti, kteří bydlí na internátu nebo jezdí na festivaly. Víte, jak je ochránit?

Článek

Příznaky jsou skoro k nerozeznání od počínající chřipky nebo angíny. Člověk je unavený, malátný, může trpět bolestí hlavy, svalů a kloubů nebo zvracet. Typická je vysoká teplota, která vyletí nahoru během několika hodin. Pokud není infekce rozpoznaná a nezačne se s léčbou, následuje zmatenost, ztuhlý krk, křeče a poruchy vědomí.

Jelikož se bakterie šíří do ostatních částí těla pomocí krevního oběhu, bývají postiženy i další orgány, například oči, srdce, játra a ledviny.

Následky invazivního meningokokového onemocnění jsou proto většinou vážné – může jít o ztrátu sluchu, slepotu, trvalé poškození mozku a mentální retardaci, ale také amputaci prstů či celých končetin. Odborníci odhadují, že v průměru dva z deseti případů mají doživotní následky a jeden končí úmrtím.

Meningitida: vzácná, ale děsivá

Počty případů nejsou nijak ohromující. Podle zprávy Centra epidemiologie a mikrobiologie bylo v roce 2013 v České republice zjištěno celkem 59 invazivních meningokokových onemocnění, z toho čtyři skončila úmrtím. Mimořádně krutá je tahle nemoc především proto, že si své oběti vybírá nečekaně a mezi naprosto zdravými dětmi a teenagery – udeří prostě jako blesk z čistého nebe. Nejvíc obětí je ve skupině dětí do 2 let, hned za nimi jsou mladí lidé mezi 15–20 lety.

Foto: Thinkstock

Party, plesy, večírky, hudební festivaly – to všechno jsou místa, kde k nákaze může dojít nejsnadněji

Nemoc, nebo kocovina?

Právě podobnost příznaků s chřipkou je na meningokokové infekci to nejzrádnější a ztěžuje včasnou diagnózu. U obou rizikových skupin navíc může být obtížné se s nemocným ohledně jeho pocitů domluvit (malé děti to ještě neumí, dospívající zase nechtějí).

Určitým vodítkem může být neobvykle rychlý nástup horečky a také skutečnost, že onemocnění často propuká u psychicky a fyzicky vyčerpaného nebo nevyspalého člověka, například po návratu z taneční party nebo maturitního večírku.

Typická situace tedy může vypadat takto: potomek se probudí po flámu, je mu zle a má teplotu, ale raději to tají, aby ještě nedostal vynadáno. Že mu jde o život, to ho samozřejmě ani nenapadne. A drahocenný čas plyne…

Co můžou udělat rodiče?

„Je důležité nemocného především sledovat, zda se příznaky rychle nezhoršují či se k nim nepřidávají jiné. Mezi jednoznačné symptomy onemocnění patří drobné i větší podlitiny, které nemizí po zatlačení. V takových případech je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc," nabádá MUDr. Jan Pajerek, pediatr na dětské klinice Masarykovy nemocnice z Ústí nad Labem. Laboratorní vyšetření může nemoc potvrdit nebo vyvrátit během velmi krátké doby, a lékaři pak nemocnému nasadí antibiotika, případě další léčebné prostředky.

Foto: Thinkstock

Jak moc je doopravdy nemocná? Sami to nepoznáte, je ale lepší zavolat lékaře zbytečně, než pak trpce litovat. Tmavé skvrnky po těle jsou varováním, signalizují orgánovou sepsi

Prevence? Jedině očkování

Zdravý životní styl s dostatkem pohybu i vitaminů může samozřejmě imunitu vašeho dítěte posílit, jedinou spolehlivou ochranou je ale očkování. Nedávno byla u nás zavedená vakcína proti meningokoku typu B, který je u nás nejčastějším původcem nemoci a dlouho proti němu očkování neexistovalo.

„Séroskupina B je pro ČR typická, značně převažuje více než poslední 3 roky. Touto skupinou je způsobeno kolem 75 procent onemocnění,“ potvrzuje MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy ze SZÚ v Praze. Vakcína není hrazena ze zdravotního pojištění a jedna očkovací dávka (jsou zapotřebí dvě až tři) přijde přibližně na 3 tisíce korun.

Bojíte se takové nemoci? A dali byste své dítě očkovat?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek