Hlavní obsah

Čím si čistit zuby, když ne klasickou pastou? Banánem nebo kurkumou!

Foto: Profimedia

Co myslíte, je ke správnému čištění zubů opravdu nezbytná pasta?

16. 12. 2015

Málokdo si dovede představit, že by se obešel bez zubní pasty. Proč ji ale někteří už dávno vyměnili za čistě přírodní metody a jak se to líbí zubařům? Právě to jsme zjišťovali.

Článek

Opravdu mohou být zubní pasty koktejlem škodlivých chemických látek, jak někteří naznačují? „Když opomenu diskuse o škodlivosti fluoridu, pak jsou ve většině běžných past opravdu mnohé nebezpečné látky: agresivní konzervanty, nebezpečná sladidla, některé parabeny, rozpouštědla atd. Jejich reálný přínos pro čištění zubů je v podstatě nulový – jen zlevňují výrobu a prodlužují trvanlivost,“ uvádí Jaroslav Došek z Biodrogerie.

Přírodní čištění s bělením zubů

Lze ale něčím nahradit zubní pastu? Zastánci čistě přírodních metod mají pár tipů:

  • Zeleninu a ovoce jezte hodně v syrovém stavu, při kousání stáhnou ze zubů plak, a navíc obsahují kyseliny, které zuby bělí. Čisticí účinek mají i jemné pecičky v jahodách, malinách. Po jídle si ale vždy vypláchněte ústa vodou, aby přírodní kyseliny nepoškozovaly sklovinu.
  • Zuby vybělíte přetíráním zubů vnitřní, bílou stranou banánové slupky. Použít lze i bílou stranu citronové kůry, ale ta je kyselejší, a tím pádem agresivnější.
  • Místo pasty můžete použít kokosový olej. Ten zuby vyčistí a postupně i vybělí. Navíc snižuje riziko zánětů dásní. Olej naneste na zubní kartáček a použijete jako pastu – ale jen asi ve třetinovém množství.
  • Zuby si lze čistit i jedlou sodou, ale názory na to, zda ji používat každý den, se velmi různí a někteří upozorňují i na možné poškození skloviny.
  • Zuby si lze čistit i kurkumou, tedy kořením, které vše zabarví do žluta. Přesto dokáže zuby vybělit a je antiseptická, protibakteriální. Na kartáček naneste trochu kašičky z malého množství koření a vody, nakonec si ale velmi dobře vypláchněte.
Foto: Profimedia

Kokosový olej vám zuby šetrně vybělí

Co na to zubaři?

Je zubní pasta tedy nutnou součástí péče o zuby? „Jde pouze o prostředek ke zpříjemnění čištění zubů a osvěžení dechu. Žádná zubní pasta není schopna sama o sobě vyčistit zuby. Nejdůležitější je způsob čištění a výběr kartáčku – tedy jak čistíte, nikoli čím,“ říká MUDr. Taťána Vrbková, členka Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK. Pacientům tedy doporučuje pastu podle toho, jak jim „chutná“ a je jim příjemná.

Může být pasta nebezpečná pro zdraví? „Myslím, že ne. Pasty se skládají především z vody a abraziv, většina obsahuje fluoridy chránící před zubním kazem, některé obsahují i látky bělicí nebo hojivé pro dáseň. Za nebezpečné považuji si zuby nečistit nebo používat neznámé prostředky ve formě různých bylinných olejů, prášků, gelů, jejichž složení a abrazivitu jako uživatel dobře neznáte,“ říká MUDr. Vrbková.

Foto: Profimedia

Dentální hygienistka vám bude umět poradit i s výběrem čistě přírodních zubních past

Jsou dobrou volbou přírodní zubní pasty?

Pokud si nedovedete čištění bez pasty představit, pak zvolte nechemické. „Na trhu jsou přírodní pasty, které mají srovnatelný efekt s klasickými. Některé chemické látky jsou v nich nahrazeny vědecky ověřenými přírodními extrakty. Vyzdvihl bych extrakt z lišejníku islandského s antibakteriálním účinkem, který zabraňuje i tvorbě zubního plaku. Za ideální kombinaci na zdravé čištění zubů považuji přírodní zubní pastu v profesionální kvalitě, kartáček s menší hlavou, velmi měkký, správnou techniku čištění a ústní vodu bez nebezpečných látek,“ radí Jaroslav Došek z Biodrogerie.

Vyzkoušeli jste někdy přírodní metody čištění zubů? Napište nám, jak jste byli spokojeni!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.