Hlavní obsah

Co do piknikového koše?

Foto: Thinkstock

Co nesmí na správném snídaňovém pikniku chybět?

Už jste letos zkusili zahájit některý z krásných jarních dnů piknikem? Jestliže ne, tak máte nejvyšší čas to napravit! Probouzející se den, hezké počasí, teplo a sluníčko k rannímu posezení na louce u něčeho dobrého přímo vybízejí.

Článek

K piknikování vám stačí jen objevit klidné místo v parku nebo na trávníku, třeba i uprostřed sídliště, a pohlídat si jeho čistotu. Mnohem důležitější než samotné místo pro piknik je ale obsah piknikového koše (a samozřejmě příjemná společnost). Ten však již bude záležet jen na vás a na vaší fantazii. Tradice piknikového hodování pochází z Anglie, kde při něm nesmí chybět především láhev sektu, různé sýry, uzeniny, ale také sladké pečivo a slané koláče s různými druhy náplní. Anglií se inspirovat můžete, ale nemusíte. Důležité jsou především vaše chuťové preference a také fakt, zda bude piknik nahrazovat i hlavní jídlo, nebo jde jen o krátké odpolední posezení. V každém případě by měl piknikový koš obsahovat takové dobroty, aby uspokojily všechny přítomné hodovníky.

1. Zelenina a ovoce

Více než předem připravené saláty se zálivkou se osvědčila nakrájená čerstvá zelenina, kterou si pak každý namíchá, a případně ochutí trochou oleje a koření, až na místě. Zeleninu nakrájejte až těsně před odchodem na piknik, aby nepůsobila zvadle a unaveně. Pokud si salát chcete na pikniku přece jen dopřát, zapomeňte na všechny majonézové zálivky a salát uložte do termotašky, aby cestou nezteplal.

2. Maso

Do piknikového koše ukládejte veškeré masité pokrmy jen skutečně dobře propečené a pečlivě oddělené od jiných potravin. Volit můžete mezi kuřecími řízečky, stehýnky, karbanátky, masovými špízy, ale nebojte se vyzkoušet i méně tradiční pokrmy, jako jsou quiche s masovou náplní, slané palačinky nebo tortilly a pita chleby plněné masem a zeleninou.

Foto: BeBe Dobré ráno

Ochutnejte i nové sušenky BeBe Dobré ráno z limitované edice - s příchutí lesního a exotického ovoce!

3. Uzeniny a sýry

Uzeniny a sýry používejte při přípravě piknikových pokrmů jako náplně do různých sendvičů a baget a volte jen ty s delší trvanlivostí. Je to například vysočina a podobné druhy salámů, parmská šunka, chorizo, ale i uzené ryby a pokrmy z nich. Ze sýrů se nejlépe osvědčily ty, které mají vyšší podíl sušiny a méně tuku. Naprosto nevhodný je například hermelín, který se vám na sluníčku okamžitě rozteče.

4. Sušenky a drobné pečivo

Na žádném pikniku (ani srazu zapřisáhlých masožravců mužského pohlaví) nesmí chybět sladká tečka. Může jí být bábovka, štrúdl nebo ovocný koláč, ale ideální je něco malého do ruky, co se ani v teple nerozteče – muffiny, povidlové šátečky, čajové pečivo apod. Úplně nejjednodušší a zároveň skvělou volbou jsou sušenky bez náplně (například BeBe Dobré ráno), které vydrží bez úhony i dlouhou cestu, teplo, ocení je děti i dospělí, a i když se všechny nesní, snadno se zabalí a vezmou zpět domů.

V létě každý hledá způsoby, jak se osvěžit. K uspokojení Vašich chuťových buněk Vám poslouží limitované příchutě sušenek BeBe Dobré ráno. Příchuť lesního a exotického ovoce, jsou ty pravé pro horké letní dny. A nakonec – k čaji nebo kávě chutnají opravdu nejlépe.

5. Nápoje

S nápoji a tekutinami obecně je to na pikniku obtížnější. Špatně se přenášejí a na sluníčku rychle ubývají. Ideální je proto zvolit takové místo pikniku, kde budete moci doplnit alespoň pitnou vodu. Ve výbavě by vám ale určitě neměla chybět káva nebo čaj v termosce, džus nebo limonáda pro děti a pro dospělé i kapka něčeho alkoholického. Víno, likér nebo již zmíněné bublinky.

Receptur a nápadů na konkrétní piknikové pokrmy najdete všude dost, zkuste však být originální vy sami. Co takhle zkusit piknik tematický, a připravit pokrmy jen z určitých potravin, z jedné světové kuchyně, stejné barvy apod.? A nebojte se do přípravy zapojit i své přátele, popřípadě kolegy. Každý ať přinese na piknik svoji delikatesu, a navzájem pak můžete hodnotit, která se povedla nejlépe. Ale především – bavte se a užívejte si krásného počasí a pohody!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek