Hlavní obsah

Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Články o tom, jak je alkohol nezdravý, nebo naopak v určité míře zdravý, se to jen hemží. Už jste se ale zamysleli nad tím, co se stane s vaším tělem, když začnete abstinovat? Jste-li zvyklí dát si skleničku párkrát do týdne a přestanete, budete lépe spát, bude vám to víc myslet, a ještě zhubnete!

Článek

Alkohol působí na spoustu funkcí v těle. Do jaké míry, záleží na tom, jak často a kolik toho vypijete. Přestanete-li ale pít úplně, brzy přijdou takové změny, jako kvalitnější spánek, hubnutí i krásnější pleť!

„Chronická konzumace alkoholu vede k řadě změn v organismu, které závisí na jednorázové dávce alkoholu a frekvenci konzumace. Pokud alkohol začnete užívat na zlepšení nálady a odstranění úzkosti, můžete si na něm navíc vytvořit závislost (Jak se zbavit závislosti pomocí cvičení?). Čím jste mladší, tím rychleji závislost vzniká,“ podotýká dietoložka MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Zdravý mozek

Alkohol je odborníky charakterizován jako neurotoxin, což znamená, že negativně působí na nervový systém. Konkrétně znemožňuje přenos signálů mezi jednotlivými neurony, což ovlivňuje hmotnost i objem mozku. Jednoduše řečeno mozek pijáka funguje pomaleji než mozek abstinenta.

„Hlavní negativní účinky chronické konzumace alkoholu se týkají nervového systému, protože nevratně poškozuje mozkové buňky i periferní nervy,“ potvrzuje Kateřina Cajthamlová. Zajímavostí však je, že tělo má natolik dokonalé regenerativní schopnosti, že pokud přestanete pít, funkčnost mozku se po čase zase vrátí téměř k normálu zdravého člověka. Záleží ale samozřejmě na míře prodělaného alkoholismu.

Foto: itakdalee, Shutterstock.com

Přestanete-li úplně pít alkohol, zlepší se vám spánek i kognitivní funkceFoto: itakdalee, Shutterstock.com

Silné srdce

To, že nadměrná konzumace alkoholu (zejména pak tvrdého) může mít negativní dopad nejen na zdraví fyzické, ale i psychické, je nezpochybnitelným faktem. Podle odborníků má výrazně negativní vliv i na fungování srdce.

Názory odborníků se v tomhle však liší: „Ohledně názoru na pravidelnou konzumaci přiměřeného množství alkoholu, je odborná společnost rozdělena na dva tábory. Jeden odmítá jakékoli množství, a druhý spatřuje v přiměřeném množství užívání alkoholu zdravotní benefit. A to zejména na kardiovaskulární systém,“ uvádí výživová poradkyně MUDr. Hana Mojžíšová.

Štíhlejší postava

„Alkohol je zdrojem kalorií, a to nijak zanedbatelným – proto je možné, že když ho přestanete konzumovat, i vaše hmotnost se může snížit. Samozřejmě to platí jen tehdy, pokud ho nenahradíte slazenými nápoji nebo jinými potravinami s vysokou kalorickou hodnotou. Kdo sportuje, zlepší po vysazení alkoholu i rychlost regenerace – alkohol ji totiž zpomaluje,“ uvádí Mgr. Jitka Laštovičková, nutriční terapeutka a garantka Vím, co jím.

Foto: Georgiy Kot, Shutterstock.com

Alkohol obsahuje spoustu kalorií, když ho přestanete pravidelně konzumovat, s největší pravděpodobností zhubneteFoto: Georgiy Kot, Shutterstock.com

Kvalitnější spánek

Alkohol sice urychlí usínání, ale kvalitní spánek po něm nečekejte. Naopak – zvyšuje pravděpodobnost probuzení, nucení odbíhání na záchod, a protože tělo odbourává etanol, neodpočinete si. Váš organismus bude muset vydávat energii na detoxikaci.

„Pokud přestanete pít, čekejte určitě zkvalitnění spánku, kognitivních funkcí mozku a může se zlepšit i funkce trávicí soustavy. Může dojít také ke zlepšení vzhledu pleti a vlasů,“ doplňuje Hana Mojžíšová.

Lepší pleť

Při pravidelné, byť nevelké konzumaci alkoholu, se cévy pleti rozšiřují. Krev jimi protéká rychleji, což se projevuje zčervenáním pokožky nebo popraskanými žilkami. Alkohol pleť (a celý organismus) navíc silně dehydratuje a ničí zásoby vitaminu A, což způsobuje ztrátu pevnosti pokožky a otékání obličeje. Vzniklé vrásky jsou proto kvůli častému popíjení hlubší a výraznější. Přestanete-li s ním, pokožka se výrazně zlepší a omladí.

Reklama

Související témata: