Hlavní obsah

Dekorace s patinou: Poradíme vám, jak si je vyrobit z nových kousků!

Foto: Zivica-Kerkez, Shutterstock.com

Stejně, jako jde staré věci renovovat, jde i těm novým dodat šmrnc patinou

V módě je retro, a tak se vyplatí projít půdy nebo sklepy a vytáhnout na světlo věci, které mají své nejlepší časy za sebou. A jestli takové poklady nemáte, poradíme vám, jak si je vyrobit.

Článek

Staré věci mají své kouzlo právě proto, že je na nich vidět, kolik toho zažily. A právě tohle opotřebení můžete vyrobit uměle. Existují fígle, jak dodat i zcela novým věcem patinu, díky které budou vypadat během chvíle mnohem starší. Tady máte pár příkladů a postupů.

Klíčové prkénko

Nové dřevěné prkénko můžete proměnit během chvíle v zajímavý obraz, ale po zatlučení pár hřebíků třeba i věšák na klíče. Patinu stáří mu dodáte pomocí vidličky a barev. Vidličkou udělejte do hladkého dřeva různě hluboké rýhy a prohlubně, které mu dodají plasticitu. Pak natřete bílou barvou tak, aby se dostala právě do rýh a prohlubní. Po zaschnutí barvu lehce osmirkujte a naneste vrstvu modré, kterou nechejte vsáknout do čerstvě obroušeného čistého dřeva. Do ještě syrové barvy udělejte opět vidličkou rýhy. Pro plastický vzhled a dojem několika vrstev letitých nátěrů se nebojte nerovnoměrně nanést vyšší vrstvu barev.

Foto: Eva Malúšová

Po dokonalém zaschnutí můžete plochu ozdobit klíči – a když do jejich otvorů natlučete hřebíky nebo navrtáte háčky, máte hned zajímavou poličku na klíče do předsíně

Ozdobná vařečka

Jako drobnost do kuchyně, dekorace do květináče nebo klidně i věšák na utěrky poslouží romantická vařečka. Za pomoci barev, lepidla a ubrousku s hezkým motivem z ní snadno uděláte kousek, který jako by vypadl z kredence po babičce.

Prvním krokem je natření vařečky na bílou barvu, na kterou po zaschnutí nalepte vzor z ubrousku. Až lepidlo zaschne a bude průsvitné, dodejte jí patinu za pomoci černé barvy, kterou opatrně obtáhněte okraje a prstem barvu rozetřete opatrně směrem do středu tak, aby vařečka působila „okousaným“ dojmem.

Foto: Eva Malúšová

S barvami a patinováním to nesmíte přehnat, aby dekorace vypadala jen jako lehce zašlá

Sklenice na zavařeninu

Patentní uzávěr sklenic je sám o sobě retro prvkem, ovšem můžete to lehce dotáhnout natřením sklenice a ozdobným, jako by vyšitým nápisem. Vůbec nezaškodí, pokud do barvy uděláte i pár škrábanců, které jako by vznikly během let používání.

Foto: Eva Malúšová

Pokud nepoužijete speciální barvy, které na skle vydrží, nebo nezafixujete nátěr lakem, bude takto ozdobená sklenice vhodná jen na dekoraci, nikoli na uskladnění například džemu

Obraz i věšák

V papírnictví velmi levně koupíte malířské plátno, natažené na rámu. Pomocí voskovek, stužek a tavné pistole z něj velmi rychle uděláte obrázek nebo věšák na šperky. Stačí, když voskovkou na krajích plátna začnete obtahovat spodní rám a vybarvovat jeho okraje. Jak vidíte, vytvoří zajímavý plastický dojem, který bude vypadat jako oloupaný starý rám. Zbytek plátna kolem rámu velmi snadno odříznete a do prostoru můžete nalepit například stužky, ale klidně i drátky, do kterých se pak dají zavěsit náušnice nebo vsunout menší fotografie.

Foto: Eva Malúšová

Pokud vyplníte stužkami celý prostor, vznikne tak zajímavý obraz

Na špagety i piškoty

Vyšší sklenice, ve které chcete ukládat piškoty, se díky barvám a bublinkové fólii může proměnit v nádobu, která má pár let za sebou. Postup je snadný – kus bublinkové fólie smotejte do válečku nebo koule tak, abyste ji mohli použít jako razítko.

Štětcem na ni naneste zvolenou barvu a obtiskněte na sklenici – hustotu i pestrost vzoru je na vás. Pokud chcete do všeho vnést trochu romantiky, můžete před zaschnutím posypat barvu třpytkami.

Foto: Eva Malúšová

Sklenici po zaschnutí barev přestříkejte bezbarvým lakem, abyste ji mohli běžně používat. Ovšem ani pak není vhodná do myčky

Jste milovníky starších věcí, nebo holdujete moderně? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek