Hlavní obsah

Editorial: Táhni, úchyle!

Foto: Jakub Jurdič

Jsou události, před kterými zavřít oči prostě nemůžete

15. 9. 2014

Tragický příběh devítileté Elišky otřásl snad každým z nás, bez ohledu na to, jestli sami ratolesti máme, nebo ne. A s tím přirozeně přišla i sebemrskačská otázka: Co kdyby se to stalo mým dětem?

Článek

Už ve chvíli, kdy nám moje tchyně Alenka, která bydlí v Klášterci nad Ohří, v úterý v jedenáct večer volala, že celé město je na nohou, lidé chodí všude okolo s baterkami a v rozhlase popisují pohřešovanou devítiletou dívku, která se nevrátila ze školy k babičce, mi nebylo dobře. A když mi druhý den kolem třetí hodiny přišla esemeska, že malou Elišku našli mrtvou za městem, bylo mi vyloženě mdlo.

Bez pardonu – tohle je vážně hnus.

Asi jako každému mi hned v hlavě kromě otázek „Jak to teď může její matka vůbec unést?“ naskočila i další: „Co kdybych se na jejím místě někdy ocitl já?!“ No, tak řekněte. Co takové malé bezbranné dítě může zachránit?

Možná jste také na toto téma pročetli několik rozhovorů s odborníky, psychology. Všimli jste si, co radili rodičům? Jak se ubránit číhajícím zvrhlíkům a násilníkům? Nebyly to žádné tisícové GPS čipy pod kůži, chytré telefony s vyhledáváním lokace nebo bezpečností náramky z reklamy. Jejich první rada zněla: mluvte s nimi. Nic kromě času to nestojí.

Ale ono to dává smysl. Člověk se přece původně nedorozumíval proto, aby se bavil, ale proto, aby přežil. Nejúčinnějším řešením je si prostě s děckem sednout a znovu a znovu mu vtloukat do hlavy, aby nechodilo s cizími lidmi. Aby jim nevěřilo. Aby sebralo všechnu odvahu a uteklo.

A aby nechodilo samo! To jsme opět u těch slov... Když si bude rádo povídat, nikdy nebude osamělé, nebude outsider. Volný čas bude trávit s kamarády, v tlupě. A víc hlav, byť malých, víc ví, a spíš nebezpečí odhalí.

Anebo tu mám ještě jednu radu. Opět to jsou slova. Ať zakřičí „Táhni, úchyle!“ a s jekotem uteče na druhou stranu. Třeba se lekne.

Zasáhlo mě to a jsem si jistý, že kdo dočetl až sem, má podobné pocity. Je to smutné, hodně smutné. Hlavní teď ale je nemlčet.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.