Hlavní obsah

Pojďte na návštěvu do bytu, který je vyladěný do dokonalosti!

Foto: Vítr-Voda

Pojďte se s námi podívat do bytu, kde kamenný obklad nepůsobí chladně!

1. 7. 2013

Navštívili jsme byt, v němž je vše prodchnuto hřejivou atmosférou klidu, zázemí a bezpečí. Přitom rekonstrukce spojená i s bouráním stála jen kolem 50 000 korun! Pojďte nahlédnout s námi!

Článek

Současné čtyřpokojové byty mívají jako ložnice několik menších místností. Někdy se vyplatí trochu do dispozice bytu zasáhnout a změnit ji. Výsledek může být překvapivě dobrý, jako třeba v tomto případě. A když se k tomu přidá vybavení v duchu zásad Feng Shui, nestačíte se divit.

Tento byt s rozlohou skoro 100 m2 byste našli v přízemí novostavby v jedné z okrajových částí metropole. Současní majitelé Eva a Václav jej koupili, když byl vybaven pouze podlahovou krytinou, sanitou, obkladem a kuchyní. Protože měli oba celkem jasnou představu, co od bydlení očekávají, obrátili se na studio Vítr-Voda, které zařizuje interiéry podle zásad Feng Shui.

Funkčnost a estetika byl cíl

Veškeré návrhy a doporučení tedy vznikly na základě rozboru Feng Shui. Toto východní učení dělí obytný prostor na sektory a každému přisuzuje určité vlastnosti – barvy, tvary a materiály dle příslušné světové strany, ve které se nachází.

Rozdělení na oblasti spolu s vybavením bytu by pak mělo posílit žádoucí, či naopak potlačit nežádoucí energii prostoru a sladit ji s energiemi a potřebami majitelů. K celkové harmonii přispívá podle této filozofie rozložení zástupců pěti živlů – Dřeva, Vody, Ohně, Kovu a Země. „Snažili jsme se, abychom vytvořili prostředí, které bude nejen funkční, ale i estetické, nápadité, harmonické a v souladu se svými majiteli,“ říká Markéta Petříková z realizačního studia.

Foto: Vítr-Voda

Vybouráním šatny a jejím nahrazením užší vestavěnou skříní (výroba na míru, cena 48 000 Kč), která poskytne dostatek úložného prostoru, získali majitelé více místa a komfortnější průchod k ložnici. Energie Ohně je zde vyjádřena červenou barvou fototapety s londýnskou telefonní budkou (E-color, cena 1500 Kč). Tento prvek zároveň oživí prostor chodby

Přestavba nebyla drahá

Původně byt sestával z obývacího pokoje s kuchyňským koutem, ložnice, dvou menších pokojů, koupelny, toalety a předsíně s vestavěnou šatnou. Přidanou hodnotou jsou i dvě terasy, první o rozloze asi 10 m2, druhá zhruba velikosti dvojnásobné, tedy kolem 20 m2.

Původní uspořádání nevyhovovalo, proto se majitelé rozhodli pro řešení, které předpokládalo stavební úpravy. Vybouráním části příčky mezi malými pokojíky vznikl plnohodnotný dětský pokoj, šatnu v předsíni nahradila vestavěná skříň. Součástí přestavby byla i výměna podlahy v obou místnostech. Stavební úpravy vyšly celkem asi na 50 tisíc korun.

Foto: Vítr-Voda

Zatím má rodina jedno dítě, v případě, že přibude další potomek, zvolené řešení umožňuje dostatek soukromí pro obě děti. Nyní jeden pokoj slouží jako herna

Foto: Vítr-Voda

Z pohledu Školy formy i Školy kompasu je nejdůležitější správné umístění postele. Čelo postele směřuje k plné stěně směrem k východu, což je příznivý směr pro Evu i Václava. Energie Dřeva je zde zastoupena podlahou a nábytkem, energie Vody tapetou proti posteli a stejně barevnými závěsy a ložním prádlem. Postel má zaoblené hrany, což je příznivé pro proudění energie

Obývák s duší

Bytu dominuje velký, zhruba 30metrový obývací pokoj, jehož součástí je kuchyňský kout a komora. Je zde zachována volnost prostoru, majitelé mají pouze sedací soupravu a jídelní stůl, který náleží do kuchyňské části. Vlastní prostor kuchyně je oddělen pultem. I přes barevnou střízlivost je pokoj útulný. Je zde cítit, že má takzvaně duši. Sporák, který v pojetí Feng Shui zastupuje Oheň, je v jedné linii s dřezem i lednicí (Voda), dřevěná pracovní deska obě protichůdné energie harmonizuje.

Foto: Vítr-Voda

Podle Feng Shui je obývací pokoj spojen s budoucností, dětmi a kreativitou. Chybějící výhled je nahrazený dominantním fotoobrazem krajiny, který v sobě zároveň nese energii Země. Ta je zastoupena i kamenným obkladem (Wild Stone – 20 000 Kč)

Barvy pro všechny místnosti

Koupelna byla podle slov majitelky Evy v poměrně dobrém stavu, prakticky vybavená. „Podle doporučení odborníků jsme doplnili jen úložné prostory a zrcadlo s osvětlením,“ ukazuje Eva. Podle nich by tu měly být i doplňky v tyrkysové barvě, které dodají energii Vody, a bílou malbu, která dodá energii Kovu. Ložnice je laděna do rovněž tyrkysovo-hnědé kombinace, dětskému pokoji pak vládnou něžné pastelové barvy. Koupelna je v decentní hnědo-bílé variaci a předsíň je laděna do bílé a pastelových odstínů béžové a šedé.

Foto: Vítr-Voda

Kuchyně se nachází převážně v sektoru jihozápadním, který je spojený se Zemí a posiluje jej Oheň. Jedná se o oblast partnerství a vztahů, takže energie Ohně je zde zastoupena sporákem a vyjádřena červenou barvou pro skleněnou desku za linku a malbu, která tak opticky oddělí kuchyň od jídelny a obývacího pokoje. Zároveň dodá potřebnou jangovou energii, která je v kuchyni velice důležitá

Foto: Vítr-Voda

Potřebná energie Kovu je zde zastoupena bílými židlemi s užitím chromu a bílou barvou kuchyně. Energii Země přináší dlažba v kuchyni a odstín malby

Řečeno v terminologii Feng Shui, „sladěním všech energií“ se dosáhlo skutečně vynikajícího výsledku. Byt je velmi působivý, co se estetiky týče, je v něm pohoda a klid, je v něm prostě harmonie. Tak to má být – to, kde bydlíme, má být naším útočištěm. Také si to myslíte?

Foto: Vítr-Voda

Koupelna je umístěna v severním sektoru, který náleží energii Vody. Doplňky by měly být v modré a tyrkysové barvě

Foto: Vítr-Voda

Sanita je původní, rodina dokoupila osvětlení nad zrcadlem v ceně 3200 Kč. Nábytek dodala firma Hořejší a rodinu přišel na 20 000 korun

A vůbec: nepřistihli jste se, že máte možná byt zařízený podobně, i když jste se Feng Shui a jejich zásadami nikdy nezabývali? To bude možná tím, že spousta pravidel vlastně vychází z naší přirozenosti, někdo by možná řekl, že i z obyčejné logiky – přednosti využít, nedostatky maximálně potlačit...

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek