Hlavní obsah

Funguje sádlo? Jak se starat o jizvy, aby byly neviditelné

Foto: BLACKDAY, Shutterstock.com

K životu patří i pády. A pár jizev během něj posbírá každý. Může jít o připomínku úrazu, operace, císařského řezu nebo třeba prodělané kožní choroby. Jakmile se jizva vytvoří, už sice nejde zcela odstranit, ale správná, a hlavně včasná péče je důležitá. Dokáže totiž jizvy učinit téměř neviditelnými.

Článek

Jizva je výsledkem přirozeného procesu hojení kůže v místě, kde došlo k jejímu poranění. Při narušení kůže se tělo aktivizuje a začíná se zacelováním. Z nových buněk, cév a vláken se vytvoří nová tkáň – jizva, která se vzhledem odlišuje od svého okolí. Vyzrává několik měsíců až dva roky. S péčí ale neotálejte.

„Nejdůležitější je vědět, že už dávno neplatí to, co dříve, že se má šest až dvanáct měsíců čekat, než jizva vyzraje, a teprve potom přistoupit k nějaké péči a ošetření. Zásadou dnes je, že se má začít ihned po odstranění stehů či v případě nešité rány je nutné správně pečovat už o strup,“ upozorňuje primářka Marta Moidlová z Kliniky LaserPlastic.

Podobu jizvy ovlivňuje i genetika

Podle vzhledu a toho, jestli hojení probíhá, jak má, rozlišujeme několik druhů jizev. Běžná je hladká, měkká jizva, která postupně bledne. Potom jsou také tři druhy patologických jizev. Atrofické jsou propadlé pod úroveň okolní kůže, hypertrofické jsou naopak vystouplé. Keloidní jizvy přerůstají místo poškození, mohou bolet a svědit, a navíc jsou z estetického hlediska nejméně přijatelné.

Konečná podoba jizvy, tedy to, jak moc bude viditelná, a zda se nerozvine patologie, závisí na několika faktorech. Roli samozřejmě hraje hloubka a velikost zranění, ale také genetika (zvláště u keloidních jizev) a do jisté míry i péče, kterou jí člověk věnuje.

Konkrétní postup určí na základě identifikace jizvy lékař, ale některými radami je vhodné se řídit v každém případě. Vyplatí se u menších i větších jizev. Mohou totiž ovlivnit vzhled těch poúrazových i pooperačních. Aplikovat se dají na běžné pooperační jizvy v délce řezu, na drobné jizvičky po laparoskopickém zákroku, ale i na jizvu, která zůstane po císařském řezu.

Foto: golf bress, Shutterstock.com

Nepodceňujte vnější péči o své jizvy

Masáže a mazání

Vhodnou prevencí proti vzniku patologických druhů jsou tlakové masáže, které urychlují blednutí, změknutí i vyzrávání.

„V rámci pooperační péče by je pacient měl provádět od čtrnáctého dne. Tlačte při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko tlačícího prstu odkrvilo – zbělalo a tlak nechte působit asi patnáct vteřin. Poté povolte a prst přesuňte na vedlejší část jizvy a postup opakujte po celé její délce. Masáž provádějte alespoň pětkrát denně,“ popisuje lékařka Lucie Kučerová z Kliniky plastické a estetické chirurgie.

Ta zároveň upozorňuje, že člověk by se neměl nechat odradit počáteční bolestí, při pravidelném opakování bude postupně ustupovat.

Pozitivní účinky má také promašťování. V lékárnách jsou sice k dostání ne zrovna levné speciální krémy, ale podobného účinku pravděpodobně dosáhnete i obyčejnými promašťovadly. Dobře poslouží například nesolené vepřové sádlo, indulona, vazelína, borová nebo měsíčková mast, použít se dá i kokosový olej či bambucké máslo.

Foto: g-stockstudio, Shutterstock.com

Na sluníčko nebo do solária nejdříve za tři měsíce od operace, myslete na to

Pozor na slunce, solárko i koupele

Jizvy je dále nutné nejméně tři měsíce po zákroku důkladně chránit před slunečním zářením, které by je mohlo ještě více zviditelnit, protože jsou náchylnější ke spálení. Samozřejmostí by mělo být použití krému s vysokým ochranným faktorem. Vyhněte se také návštěvě solária.

V prvních šesti týdnech, zejména pokud jde o pooperační jizvu, je rovněž vhodné omezit sportovní aktivity, u nichž dochází k natahování kůže. Také nenoste těsné oblečení ze syntetických materiálů, jizva by mohla v důsledku tření zarudnout a zatvrdnout.

První dva až čtyři týdny, kdy je jizva nejčerstvější, si nedopřávejte dlouhé koupele, ale raději se krátce sprchujte vlažnou vodou za použití neparfemovaného mýdla. Ručníkem se nedrhněte do sucha, ale postižené místo opatrně osušte.

Na zhojenou jizvu lze aplikovat také silikonové gely nebo náplasti. Ty působí podobně jako tlakové masáže, jizvy zjemňují a rovněž napomáhají jejich vyblednutí.

U starších jizev nebo u těch, které neblednou podle vašich představ, je samozřejmě možné obrátit se na lékaře, který doporučí vhodný zákrok – mimo jiné se využívají lasery, radioterapie nebo chirurgické odstranění. Některé zákroky proplácí zdravotní pojišťovna.

Jaké události připomínají jizvy na vašem těle?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek