Hlavní obsah

Imitace betonu, plechu či kamene. Baví vás? Interiéru sluší

Foto: Quick-Step

Komu se líbí kámen na podlaze, může si ho dopřát například v podobě laminátu. V tomto případě jde o kolekci Exquisa, dekor Břidlice tmavá (756 Kč/m^2 )

Zatímco při stavbě se beton, kámen nebo plech používají spíše skrytě, jejich imitace touží po opaku – ty chtějí být vidět. Kde všude je doma můžete mít?

Článek

Vzhled technických materiálů natolik uchvacuje výrobce a designéry, že se čím dál častěji objevují i v interiérech. Ale nikoli ve své původní podobě, nýbrž jako úžasné napodobeniny.

Proč? Protože…

  • Imitace betonu, kamene či plechu přinášejí něco nového, neokoukaného.
  • Mnohdy stojí méně než originální materiály.
  • Snáz se udržují.
  • Zpravidla si netřeba lámat hlavu s jejich nosností.

Kde je můžete mít

Dalo by se říci kdekoli chcete, protože kromě dětských pokojů se hodí opravdu všude. „Imitace se v interiéru používají zejména na velkoformátové prvky nebo předměty,“ uvádí Aleš Ullmann, designér společnosti Sapeli. Najdete je na nábytku, a to nejen v kuchyni či koupelně, ale třeba i na vestavných skříních či solitérních kusech, boom zažívají v oblasti dveří i zárubní, při dekoracích stěn, k vidění jsou na podlahách, používají se jako předěly v rámci jedné místnosti a podobně.

Foto: Němec – Luxusní povrchy

Originální dekorace stěny vznikla vrstvením podkladních polystyrenů, na které se ve finále aplikovala stěrka imitující beton s lazurou. Díky tomu není tolik viditelná kresba samotné stěrky, ostatně vyniknout mají také mechy (cena na dotaz)

Foto: Trachea

Dekor betonu nemusíte mít jen na zdi, ale také třeba na kuchyňské lince. Broušený nikl je název povrchu s 3D strukturou, který napodobuje design betonové stěrky (od 3270 Kč/m^2 dvířek)

Foto: Němec - Luxusní povrchy

Stěrka Betonepox je odolná i vůči vodě, proto se také hodí do koupelen. Nabízí se v desítkách různých odstínů, v tomto případě ve stříbrno-černém provedení (2500 Kč/m^2 , cena je včetně práce a materiálu, bez DPH)

Možnosti jsou různé

Na stěny se používají například hlazené omítky nebo strukturované stěrky, tapety či obklady, na nábytková dvířka fólie, laminát, akrylát. „Zajímavostí je například tapeta s dekorem betonu. Tisk je tak dokonalý, že na první pohled nepoznáte rozdíl. Cenově je pak tako varianta velice dostupná všem, kteří si chtějí takovou stěnu pořídit. Industriální styl teď zkrátka letí,“ říká Michaela Szilágyiová z Free Architects.

Foto: Free Architects

Tapeta za postelí značky Wall&Decò, vzor Gio Pagani GPW 13332 rovněž napodobuje beton, a navíc je opatřena zajímavým dekorem

Foto: Sapeli

Technické materiály hrají v interiérech čím dál větší roli. Důkazem jsou dveře Elegant s povrchovou úpravou z odolného HPL laminátu – model vlevo připomíná kámen, vpravo rezavý plech (cena od 5312 Kč pro rozměr 197 x 90 cm)

Foto: Toto studio

Stěny nemusíte jen pěkně vymalovat, zajímavého efektu lze dosáhnout rovněž s obklady, které je vhodné použít jen na část zdi

Imitace jako praktické řešení

Podle výrobců nábytku se dnes dají technické materiály použít kdekoli, ale někdy je přece jen výhodnější sáhnout právě po nápodobách. „Zejména kuchyně je místem s velkým požadavkem na odolnost a praktičnost z hlediska údržby, proto se technické materiály nahrazují imitacemi. Vypadají stejně jako originály, ale daleko víc vydrží a dobře se udržují,“ podotýká Martin Dusík z Trachey.

Foto: Kika Nábytek

Rovněž maličkosti v podobě hygienických pomůcek můžou napodobovat technické materiály. Koupelnové doplňky Etna ve vzhledu kamene jsou vyrobené z polyresinu (miska na mýdlo za 359 Kč, dávkovač na tekuté mýdlo za 529 Kč, kelímek za 299 Kč)

Foto: Kratochvíl parket profi

Vinylové krytiny Wineo DesignLine umí napodobit třeba i kámen. Na foto (zleva): kolekce Laguna Stars, dekor Alaska Slate a Silver Slate, každá za 1307 Kč/m^2 , kolekce Select Stone, dekor Italian Travertine, za 871 Kč/ m^2

Střízlivě, nebo zvesela?

Imitace technických materiálů nemusí působit chladně, jak si někdy lidé myslí, je jen na vás, čím je doplníte. Budou-li v šedavých odstínech, můžete je nechat splynout s okolím (například dveře imitující beton a stěrka na zdi).

Další řešení nabízí kombinace s podobně neutrálními barvami; k šedé přidejte bílou či béžovou. Interiér zůstane sladěný, hravost mu dodáte v podobě barevných doplňků. Třetí cesta představuje volbu pro odvážné, kdy k šedé přidáte výrazné barvy (červenou, fialovou, modrou…) například v podobě solitérní sedačky.

Foto: J.A.P.

Na obklad za kuchyňskou linkou můžete použít celoskleněnou variantu Grafosklo, do kterého lze zalaminovat grafiku – imitaci technického materiálu. Sklo dokonale ochrání motiv před změnami teplot nebo vlhkem

Foto: INKU

Tapety série Exposed výrobce Grandeco imitují různé povrchy, včetně betonu, kamene nebo třeba i plechových plátů (vinyl na vliesu, 10,05 x 0,53 m za 779 Kč)

Foto: Eva Stalder Design

I doma můžete mít ocel Corten, která se jinak používá například na opláštění budov. Dělicí stěnu z dřevotřísky lze posunovat po kolejnici na stropě a dekoruje ji samolepicí tapeta připomínající zmiňovaný ocelový plech

Foto: Dekado

Kolekce tapet Brooklyn Tins značky NLXL dokonale napodobuje starodávné malované plechové obklady. Tyto zátěžové tapety s vrchní papírovou vrstvou a netkaným podkladem jsou k dostání v různých vzorech i barvách (role tapet 900 x 48,7 cm za 6647 Kč)

Foto: Le Patio

Přestože desky stolků Cote Table vypadají jako kovové, jde o věrnou imitaci – ze dřeva (stolky za 7500 Kč)

Kdy to s kombinacemi nepřehánět

A pokud se vám líbí odstín rezavého plechu, u něj odborníci doporučují volit spíše neutrální barvy; barva rzi je přece jen velmi dominantní. Když už byste rezavý plech chtěli kombinovat s dalším „barevným“ materiálem, zkuste dřevo, například jasanovou či dubovou dýhu. Anebo opět sáhněte po imitaci!

Máte doma také imitace? A kterou považujete za nejzdařilejší?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama