Hlavní obsah

Jak ozdobit vtipně staré svetry? Kožešinou i flitry

Foto: Greta Blumajerová

Foto: Greta Blumajerová

Leží vám ve skříni svetry, které už máte obnošené, či mají drobný flíček nebo dírku, ale je vám líto je vyhodit? Poradíme, jak je znovu oživit a ozdobit. Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Článek

Když se porozhlédnete v obchodech, určitě najdete spoustu svetrů s ozdobami v podobě perliček, našitých kožešin a flitrových aplikací. Ty jsou oblíbené asi nejvíce u dětí. Proto jsme dostali nápad ozdobit i některé starší svetry, které tak získaly nový šmrnc. Podívejte se, jak na to.

Kožešinové rukávy

Povaluje se vám doma nebo u babičky kus kožešiny ze starého kabátu či límce? Můžete ji našít třeba na rukávy svetru, které už na spodním lemu nevypadaly dobře a byly samý žmolek. Skvělá kamufláž, nemyslíte?

Foto: Greta Blumajerová

Kožešinové rukávy vytvoříte například ze staršího límceFoto: Greta Blumajerová

Hřejivé srdce

Jednobarevný svetr lze ozdobit netradiční technikou zvanou plstění. Potřebujete na ni obdélník tuhého molitanu nebo polystyrenu, který slouží jako podložka, plstící jehlu a ovčí česací vlnu. Podložku vložte dovnitř svetru na místo, kde chcete, aby aplikace vznikla. Nahoru na svetr pak rozprostřete vlnu, kterou jehlou propichujte několikrát dokola skrz svetr a tvarujte ji do požadované podoby, v našem případě srdce.

Foto: Greta Blumajerová

Na ozdobu z ovčí česané vlny budete potřebovat také kus molitanu a plstící jehluFoto: Greta Blumajerová

A ptáte se, jak je možné, že vlna bude na svetru držet? Jehla má po stranách drobné drážky, do nichž se právě vlákna vlny zachytávají a tím, že vlnu několikrát propíchnete, zachycená vlákna se spletou. Jen pak opatrně vyjměte podložku, neboť některá vlákna proniknou i do ní. Nebojte se jí klidně trochu trhnout. Pozor si pak musíte dát i při praní, které provádějte u takto ozdobeného svetru raději ručně, aby se aplikace příliš neponičila.

Foto: Greta Blumajerová

Varianta s plstěným srdcem se bude líbit i dětemFoto: Greta Blumajerová

Svetr s liškou

Stejně jako u prvního svetru můžete využít starý kožešinový límec v celku a našít ho rovnou na svetr kolem ramen, kde bude vypadat jako pravá liška, která se dříve nosila. Tato ozdoba vypadá elegantně a navíc je velmi praktická, neboť vás v zimě krásně zahřeje na krku.

Foto: Greta Blumajerová

Kožešinkový límec máte ke svetru přišitý za pár minutFoto: Greta Blumajerová

Trendy perly

Topy, svetry i šaty poseté perličkami a korálky jsou v poslední době stále v kurzu. Proto si klidně i svůj svetřík, který vám leží doma už delší dobu ve skříni, ozdobte podobně. Korálky můžete našít různým způsobem – do řad vepředu, pouze na rukávy, na ramena anebo kolem dekoltu jako náhrdelník. Fantazii se meze nekladou.

Foto: Greta Blumajerová

Perličky vyniknou především na jednobarevném svetruFoto: Greta Blumajerová

Roztomilé bambulky

Barevné i jednobarevné malé bambulky lze koupit v papírnictvích a textilních galanteriích. Přišít je můžete na dámské i na dětské svetříky, které tak rázem dostanou nový rozměr.

Foto: Greta Blumajerová

V bambulkovém svetru budete vy i vaše děti originálníFoto: Greta Blumajerová

Flitrová aplikace

Potřebujete zakrýt flíček, který nejde vyprat? Váš svetr nemusí hned letět do koše. Nejjednodušší variantou, jak ho zakrýt a zároveň svetr oživit, je zakoupit nášivku nebo flitrovou aplikaci, kterou seženete většinou v textilních galanteriích, a přišít ji nití.

Foto: Greta Blumajerová

Flitry jsou nyní inFoto: Greta Blumajerová

Vyhodíte raději staré svetry, nebo je zkusíte ozdobit?

Reklama