Hlavní obsah

Jak prát a věšet oblečení, abyste nemuseli žehlit?

Foto: Profimedia

Nechce se vám žehlit? Myslete na to při praní i věšeníFoto: Profimedia

Reklama

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Snažíte se všemožně oddálit nutnost žehlení? Nejste v tom rozhodně sami, tahle činnost patří mezi nejméně oblíbené domácí práce. Tak není divu, že hledáme i my metody, jak se mu vyhnout.

Článek

Jestli se také nekamarádíte s žehličkou a nejraději byste ji už nikdy nevzali do ruky, mohou se vám hodit naše tipy. Hledali jsme je u zkušených hospodyněk, ptali se odborníků…

Na žehlení pamatujte při nákupu

Šatník, který se nemusí žehlit, si můžete postupně poskládat – hned při nákupu zvolte materiály, které žehlení nepotřebují.

„Nejlepší na údržbu je polyester, polyamid, viskóza. Když je nepřeždímete, vyvěsí se – ideálně na ramínku – a nemusíte je žehlit. Výborné na údržbu jsou umělá vlákna, ale ta zas ne každému vyhovují. Kompromisem mezi nositelností a praktičností je viskóza, ať stoprocentní nebo s příměsí spandexu či polyesteru. Ale pokud prádlo dobře pověsíte nebo vysušíte, nemusíte žehlit ani stoprocentní bavlnu,“ říká návrhářka Renata Přenosilová z Grandine.

Použijte sušičku

Odpůrci žehlení už dobře znají účinky sušičky a dobře si všimli praček s programem snadné žehlení. „Tyto programy laicky řečeno v optimálních kombinacích snižují teplotu vodní lázně, prodlužují dobu máchání a snižují otáčky během odstřeďování, případně pouze šetrně vodu odčerpají bez odstřeďování. Pověšené prádlo se během schnutí nebo s využitím speciálních sušicích programů samo zcela vyrovná,“ říká Pavel Trka, produktový specialista společnosti Whirlpool ČR.

Sušičky prádla zas pracují s prouděním vzduchu tak, aby prádlo schlo bez zbytečného pomačkání.

Foto: Profimedia

Některé pračky nabízejí programy, které prádlo tolik nepomačkajíFoto: Profimedia

„Ti, kdo neradi žehlí, ocení funkci provzdušňování, kdy je prádlo po dobu 30 minut provzdušňováno, osvěžováno a prohazováno bez použití tepla. Užitečná je i funkce proti mačkání, kdy se buben občas protočí, a tak snižuje pomačkání prádla, které nemůžete vyjmout ze sušičky hned. Výhodná je i možnost odložení konce sušicího cyklu, tak, aby na vás suché a nepomačkané prádlo čekalo v ten správný okamžik,“ dodává Pavel Trnka.

Správné věšení – žádné žehlení

Jak by vám potvrdily mnohé hospodyňky, základem života bez žehličky je správně prádlo pověsit. Jak na to? Sbírali jsme zkušenosti a můžeme je formulovat do několika zásad:

  • Vyždímejte prádlo tak, aby z něj nekapala voda, ale nemusí být tak suché, jako když ho dáváte do sušičky.
  • Šňůry příliš nepřeplňujte, je zapotřebí, abyste na prádlo měli dost místa a mohli ho pověsit napnuté.
  • Pořiďte si kolíčky, které neudělají na prádle moc velké otlaky, ale i tak ho udrží – právě takové vám nabízíme níže v nákupech.
  • Naučte se na sušení používat ramínka – dost pevná a dlouhá, aby „nezlomila" šev na rameni a udržela tvar. Čím je kus těžší, tím by mělo být ramínko širší.
  • Před věšením prádlo protřepejte, aby se narovnalo. Pečlivě narovnejte švy, rukávy.
  • Prádlo nepřesoušejte.
  • Prádlo při sundávání hned skládejte a pečlivě uhlaďte. Vyskládáním do komínků se „žehlí“ vlastní vahou.

Jak správně pověsit prádlo?

Nafotili jsme pro vás různé způsoby věšení: nalevo jsou ty špatné, pravá varianta je ta lepší z hlediska následného žehlení.

Foto: archiv redakce

Na foto (zleva): Kalhoty nekolíčkujte uprostřed nohavic, zůstanou na nich otlaky od kolíčků. Pokud mají puky, pověste je klidně na ramínko podobně, jako je věšíte do skříně. Lze je pověsit i za pasFoto: archiv redakce

Foto: archiv redakce

Na foto (zleva): Košile, ale i trička, se při věšení za spodní lem mohou prověsit, vytahají se, proto je lepší použít ramínko. Vyberte takové, které odpovídá šířce v ramenou. Kratší ramenní šev „zlomí“ a delší vytlačí hrb na rukávuFoto: archiv redakce

Foto: archiv redakce

Na foto (zleva): Povlečení, ale i ručníky a osušky je třeba pečlivě přikolíčkovat, jinak se prověsí a změní tvar. Lehčí materiály můžete přeložit na polovinu, froté ale ne, špatně by schlo. Povlečení otočte na rubovou stranu, aby nevybledl vzorFoto: archiv redakce

Foto: archiv redakce

Na foto (zleva): Věšení svetrů je vždy ožehavá záležitost. Jsou snad jediné, které by neměly skončit na ramínku. Ideálně je sušte rozložené na ručníku. Pokud na to nemáte místo, pověste je tak, aby se co nejméně vytahovaly a během sušení je obracejte a měňte jejich poziciFoto: archiv redakce

Foto: archiv redakce

Na foto (zleva): Mikiny také nesou stopy od kolíčků – a pokud jsou i v pružném lemu, pak se velmi špatně odstraňují. Lepší je tedy opět použít ramínko s dostatečnou délkou na to, aby nedeformovalo ramenní ševFoto: archiv redakce

Co usnadní žehlení?

Foto: archiv firem

Žehlení zcela odstraní správné věšení, pro které jsou důležité například i kolíčky. Vypomoci si můžete i speciálními přípravky, usnadňujícími žehlení nebo sušákem na pleteninyFoto: archiv firem

Máte své fígle, jak pověsit prádlo tak, abyste ho nemuseli žehlit? Rozhodně nám je napište!

Reklama

Související témata:

Načítám