Hlavní obsah

Jak to vidí chlap: Proč muži opouštějí hodné ženy?

Foto: thinkstock

Když už hledáte milenku, modlete se, ať to není ukřičená hysterka, soudí Josef Hausmann

1. 8. 2013

Na množství dotazů zdejších čtenářek, zaslaných na mou soukromou adresu, bych si mohl zřídit vlastní poradenskou kliniku.

Článek

Kromě obvyklého dštění síry feministické povahy se jimi jako červená niť vine otázka: „Jak to, že já, která nepatřím mezi ty proradné mrchy, o kterých stále píšete, tedy nejsem hysterka ani zlatokopka, nevyčítám ba ani jsem neztloustla, jsem nakonec ostrouhala a můj partner dal přednost sobecké, vlezlé a neomalené hysterce se všemi protivnými vlastnostmi, které kritizujete?"

Nuže – představte si, že muž si najde milenku. Ta pochopitlně dělá scény, a to tak dlouho, dokud chlap neodejde od hodné manželky za prakticky nesnesitelnou milenkou. Ten muž za tou hysterkou nejde proto, že ji má raději, ale aby měl klid. Klidu si cení více než oběti, kterou si působí tím, že nezůstává u té, kde by mu bylo líp.

V mužské hierarchii utrpení stojí výčitky a pláč ženy na jednom z nejvyšších míst, stejně jako u matek pláč dítěte. (Nebudu už otravovat důkazy, že se jedná o evolucí vtištěný genetický rys). Na přinášení obětí a snášení zla je muž stavěný. Války, lov, dřina, otročení – historie mužství je jedno velké utrpení. Ale přenést se přes výčitky a nářek milenky muž nedovede.

Vyvzdorovat a vytrojčit si něčí pozornost se vyplatí – přicházejí na to děti už v nejútlejším věku – nejvíce pozornosti matky se dostane tomu nejuřvanějšímu spratkovi. Samozřejmě že ženám, zvláště zkušeným a protřelým manipulátorkám, je charakterový rys mužské citlivosti na ženin nářek znám a mistrovsky na něj dovedou brnkat. Paradoxně se tedy prosadí ta horší, nekvalitnější a pro výchovu dětí a vůbec lidstvo samo tak ničemnější. Je to i vysvětlení toho, jak se (v tomto jediném případě) geneticky prosazuje horší kvalita do další generace – zcela v rozporu s vývojovými zákonitostmi – a proč je v populaci tolik hysterek.

V ideálním světě by se mělo vyplácet nekrást, nelhat a nepodvádět. Opačné jednání by se mělo dříve či později vymstít a být potrestáno. Ke zklamání všech, kteří tomu věří, to neplatí. Hysterčit a vyčítat by se samozřejmě také nemělo vyplácet, ba mělo by se takovým ženám vrátit jako bumerang.

Kdo si to myslí, je stejně naivní, jako v úvodu uvedené přísloví.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.