Hlavní obsah

Jak to vidí chlap: Ženatý expartner plánuje společný život!

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Zamilovat se do ženatého muže není pro svobodnou ženu zase tak těžké. Problém je, když to žena ukončí, ale po několika měsících jí její ženatý ex pošle sms, že se rozvádí a těší se na jejich společný život. Není divu, že to paní Simonu zaskočilo. Co jí poradí Josef Hausmann?

Článek

Paní Simona poslala na adresu jaktovidichlap@firma.seznam.cz tento mail:

Vážený pane Hausmanne, dovoluji si vám zaslat svůj dotaz. Vaši rubriku mám moc ráda, velmi často s vámi souhlasím. A tak by mě zajímal váš názor na moji situaci.

Nejsem již úplně mladá, ale domnívám se, že jsem přitažlivá žena, soudě podle mužů, kteří mi to dávají najevo. Nicméně já s tímto ve vztahu k nim neumím dost dobře zacházet, takže jsem si i párkrát milostně natloukla, ale to asi každý potřebuje. Mám ráda svůj život a přátele a sport.

Před pár měsíci jsem ale poznala muže. Celkem pěkný, milý, v dobrém postavení. Nemá žádné děti, ale je pět let ženatý. Strávili jsme spolu pár hezkých chvil, vyjeli na pár výletů, ale z milého pána se vyklubal velký žárlivec a začal se chovat majetnicky. Rozhodla jsem se vycouvat. Jako důvod jsem mu řekla, že mě bolí, když se vrací k ženě a že se nikdy nerozvede a tak dále, a myslela, že to bude vyřešené... A několik měsíců to tak i vypadalo.

Málem už bych na celou anabázi zapomněla, ale před pár dny mi přišla sms. Návrh na rozvod je u advokáta a on se moc těší na náš společný život. Ještě nyní jsem z toho vývoje zaskočená. A já teď nevím, co s tím. Ještě jsem mu neodpověděla. Co si o tom myslíte? Děkuji vám. Simona

Vážená slečno Simono,

z vašeho podání vysvítá, že důvod, proč jste se s oním mužem rozešla, jsou jeho žárlivecké a majetnické sklony, nikoliv jeho ženatý stav. Ten vám posloužil jen jako záminka k rozchodu. Podle základní logiky tedy změna jeho stavu na „rozvedený“ nemá vůbec žádnou váhu a vaše rozhodnutí trvá. Zřejmě to tak ale úplně není, to byste mu sms poslala zpět s příslušnou poznámkou a věc by byla vyřešena. Už sama forma – sms po měsících mlčení, nevrhá na chlápka dobré světlo. Píšete, že „již nejste úplně mladá“, takže vůbec nevíme, kolik je vám a kolik je jemu. Jestli je vám 27, držte se původního rozhodnutí od žárlivce co nejdále. Je-li vám 40, nemůžeme nápadníky proskribovat tak přísně a pojďme situaci více rozebrat.

Žárlení a majetnictví jsou častým jevem u jinak schopných mužů. Jakoby si mysleli, že když vydělají dost peněz a jsou schopni nadprůměrně zabezpečovat, mají automaticky na výložce o hvězdičku více, než má žena. To má svou logiku a po tisíciletí to tak fungovalo. Dodnes tam, kde na to žena přistoupí, nedochází k hádkám. „Dialog nadřízeného s podřízeným je splavný,“ říká veliký MUDr. Plzák. Problém moderního, tedy rovnoprávného vztahu tkví však v tom, že oba partneři mají (vojenskou) hodnost stejnou. Jestliže váš přítel byl žárlivý a majetnický už v dobách, kdy na to neměl „právo“, protože byl ženatý, co se se bude dít, až se ocitnete v jeho výlučném „vlastnictví“? Jsou ženy, kterým to nevadí. Ty s lehkým srdcem delegují rozhodování o svém životě na muže. Je to tak jednodušší, i když... Vy evidentně mezi tyto ženy nepatříte.

Pokud o nastíněném vztahu uvažujete, měla byste se někde u psychologa proškolit v sebeobraně proti manipulátorovi a žárlivci. A potom přešetřit několik věcí. Předně, od návrhu na rozvod k rozvodu samému je ještě dost daleko. Nepíšete ani, kdo z těch dvou ho podal. Co když od něj odchází manželka a on potřebuje urychleně náplast? Co když je to celé blaf? Píšete, že se několik měsíců neozval (jestli to dobře chápu), a najednou je ze dne na den tady a automaticky předpokládá, že jste stále volná a že o něj stojíte. To je divné. A dále – po pěti letech manželství je bezdětný. Stálo by za to vědět toho příčinu.

Nejcennější informace o něm budou pocházet přímo od jeho manželky. Vím, že to není jednoduché, ale pokud vás přítel neprozradil, můžete (až po rozvodu!) třeba sehrát komedii, že jste jeho nová nápadnice a sháníte o něm informace. Nebo to zjistit nepřímo – přes její kámošky, kolegy, spoluhráče. Když se někdo rozvedl, měl k tomu důvod.

Možná není na škodu si připomenout zlatá pravidla pro šťastný vztah.

Reklama