Hlavní obsah

Jak ušetřit u havarijního pojištění

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Buďte bystrá nejen za volantem, ale i u sjednávání pojistky

Při koupi auta se kromě povinného ručení obvykle sjednává i havarijní pojištění. Ale už málokdo ví, že je potřeba smlouvu opečovávat, abyste zbytečně nepřicházeli o peníze. Povíme vám, jak na to.

Článek

Starší auto, méně platíte

V závislosti na stáří auta se snižují poplatky za pojištění, ale pozor - musíte sama požádat o změnu smlouvy, nejvhodnější je to v termínu výročí smlouvy resp. k datu, kdy byla smlouva uzavřena. Nejvíc pojistka klesne po třech letech, proto ji neodkladně změňte. Ušetříte si i pár tisíc. A potom pojistku obměňujte každé dva roky, i když ušetřená částka není tak výrazná, proč ji nechávat pojišťovně. Na výši vyplacené částky v případě nehody nemá vliv, když máte pojistku nadhodnocenou, pojišťovna vám spočítá pojistnou částku ze stávající hodnoty auta a je jedno, že jste platila výměr z jiné hodnoty auta. Proto si pojistku hlídejte, podívejte se, kdy byla vaše smlouva uzavřená, a jestli jste ji dva roky neměnila, je nejvyšší čas. Pojišťovna sama vás na tuto skutečnost neupozorní.

Nehavarovala jste? Čeká vás bonus!

V případě, že jste nikdy z pojištění nečerpala, tedy nezavinila žádnou nehodu, jsou i u havarijního pojištění poskytovány bonusy. Kopírují slevy u povinného ručení a jsou podle něj uplatňovány. Chce to požádat příslušnou pojišťovnu o výpočet nové sazby podle stávajících skutečností, tedy vašeho čerpání pojistky. A zase uchráníte pro rodinný rozpočet o trochu víc peněz.

Allrisková pojistka ochrání vše

Důležité je, předem si uvědomit, co potřebujete pojistit. Dost často se stává, že se klient diví, když k události dojde, že se pojistka nevztahuje na rozbité sklo nebo ukradený cd přehrávač. „V současnosti je nejlepší volbou ,allriskové' (komplexní) havarijní pojištění," říká Jan Lener z Broker Consulting. Umožňuje připojištění na poškození, zničení či odcizení vašich zavazadel, která jsou umístěna ve vozidle, střešním kufru či na střešním nosiči, v kombinaci s úrazovým pojištěním osob dopravovaných motorovým vozidlem. Připojistit si samozřejmě můžete i nestandardní výbavu vozidla, čelní sklo, náklady na nájem náhradního vozidla, či pojištění právní ochrany pro fyzické osoby. Allriskové havarijní pojištění chrání auto před jakoukoli nahodilou událostí, kterými jsou vandalismus, živelní události (pád stromu, vichřice, tíha sněhu nebo námrazy apod.), odcizení pojištěného vozidla nebo jeho části. Zajímavé jsou u tohoto pojištění i tuzemské a zahraniční asistenční služby.

A jakou havarijní pojistku máte vy, milé dámy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek