Hlavní obsah

Je vám doma vedro? Takhle ochladíte byt i bez klimatizace!

Foto: VELUX

Horké letní počasí je bezvadné na dovolené u vody, méně pak doma, kde trávíte řadu hodin. Jak příbytek efektivně ochladit, když nemáte klimatizaci?

Článek

Kdyby si člověk mohl zvolit ideál, pak se bude v horkých dnech pohybovat v místnostech, kde se teplota vzduchu pohybuje kolem 20 °C (v ložnici ještě méně). A když si vybrat nemůže, přicházejí na řadu režimová opatření.

Zatemnění a větrání 

Ten z rodiny, kdo odchází poslední, má zatemnit celý byt. Při správném využití stínění pomocí závěsů, žaluzií či rolet se dá vyhřátí příbytku snížit až o padesát procent. Tmavé barvy jsou prima z pohledu nepropustnosti světla, na druhou stranu pohlcují také teplo, proto se více hodí světlejší provedení.

Určitou pomoc slibují protisluneční fólie. „Instalují se na okna z vnitřní nebo lépe z vnější strany. Díky svojí konstrukci, kdy na vrstvy polyesterového filmu jsou napařovány různé druhy kovů, dokážou odrážet tepelné záření při zachování maximálního průchodu světla,“ říká Ivan Pavlíček z firmy Next.

Větrejte brzo ráno, pozdě večer anebo v noci – je-li totiž venku více stupňů než v interiéru, pouštíte si dovnitř teplý vzduch.

Foto: Blancheporte

Zatemňovací a izolační závěs slibuje ochranu před sluncem i zvídavými pohledy okolí. Cena 559 Kč (rozměry 140 x 180 cm)

Foto: VELUX

Římské rolety z barevné kolekce holandských designérů Scholten & Baijings jsou vizuálně přitažlivé a stoprocentně funkční. Cena 3890 Kč (rozměry 78 x 118 cm)

Foto: NEXT

Protisluneční fólie se hodí na okna, jež jsou orientovaná na západní, jižní či východní stranu. Cena 300 Kč za m²

Příjemný vánek

Klimatizace je bezvadná, protože udržuje stálou teplotu prostředí, na druhé straně však může vadit už jen kvůli vysušování vzduchu. „Suchý vzduch z klimatizace způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.

Jestli ji doma nemáte, spolehněte se na ventilátory – s lopatkami nebo bez nich. Zvyšují proudění vzduchu a ten se pak zdá méně teplý, než jaký ve skutečnosti je. Rovněž se prodávají přístroje s funkcí zvlhčovače nebo takzvané ochlazovače. Ty využívají cirkulaci vzduchu okolo chladné vody anebo ledových kapslí, čímž snižují teplotu vzduchu v místnosti.

Foto: Dyson

Model AM10 kombinuje funkce ventilátoru a zvlhčovače vzduchu. Přístroj navíc umí pomocí speciální UV technologie dezinfikovat vodu v nádržce. Cena 14 499 Kč

Foto: Datart

Na foto (zleva): Rohnson R-870 spojuje ventilátor s ochlazovačem a čističkou vzduchu, díky kolečkům se snadno přemístí. Cena 2790 Kč. Ochlazovač vzduchu Sencor SFN 9011SL nabízí také funkci ionizace, lze ho ovládat na dálku. Cena 3499 Kč

Chladivé barvy 

Interiér zařízený v neutrálních barvách nabízí spoustu výhod. Jednou z nich je i to, že díky použití nejčastěji bílé, béžové či šedé se v něm nebudete cítit jako v sauně. Dojem chladu navozuje modrá barva připomínající vodu, ke studeným barvám patří ještě zelená a fialová. Čím tmavší odstín zvolíte, tím více se daný prostor pocitově ochladí. Je-li však místnost malá, můžete se v ní cítit stísněně.

Foto: Dulux

V pracovním koutku je použitá výmalba v odstínu Mrazivý tyrkys z řady Colours of the World, v obýváku odstín tyrkysové z řady EasyCare. Cena EasyCare od 399 Kč za 2,5 l

Foto: Primalex

Bílou výmalbu můžete spojit s jemnými světlými odstíny, ten na fotografii patří do řady Inspiro a připomíná přírodní len. Cena 255 Kč za 3 kg

Foto: E-COLOR

Vliesová fototapeta Starý strom představuje jednu z možností, jak dostat domů zelenou barvu v pocitově ochlazujícím podání. Cena 1415 Kč (rozměry 366 x 254 cm)

Kov, sklo i keramika 

Kdyby si člověk volil materiály do interiéru pouze na dané roční období, pak by v létě měl všude kov a sklo a na podlaze keramickou dlažbu. K většímu pocitu ochlazení ještě přispívá lesk ve stříbrném, šedém či černém provedení.

Mezi příjemné textilie patří len – a tady se dá krásně využít spojení sedačky či křesel nebo židlí kovových konstrukcí s výplněmi potaženými právě touto tkaninou. Len je hodně v kurzu, navíc fakt, že se pomačká, už lidé tolik neřeší.

Foto: IKEA

Pohovka Fyresdal s ocelovou konstrukcí a matracemi se dá rozložit na dvojlůžko. Ve složeném stavu zabere prostor 80 x 200 cm. Cena 7770 Kč

Foto: J.A.P.

Příjemné osvěžení poskytnou celoskleněné posuvné dveře s pískovaným motivem. Cena od 59 097 Kč

Foto: Le Patio

Třímístná pohovka Biarritz má sedáky z pěny Bultex a z peří, opěráky jsou také plněné peřím. Lněný potah lze sejmout. Rozměry 240 x 100 x 83 cm, výška sedu 42 cm. Cena 86 100 Kč

Něco navíc 

Co ještě má vliv na vedro v interiéru?

* Televizory, počítače a další často používaná domácí technika, jež bývá v provozu hodiny, představuje nechtěné „producenty“ tepla.

* Větší nádoba s kostkami ledu nebo několik PET lahví se zmrzlou vodou mírně ochlazují okolní vzduch a současně ho zvlhčují. Práci usnadní výrobníky ledu. Nemáte-li ledničku nacpanou k prasknutí, můžete do ní na pár hodin vložit povlečení zabalené v igelitu.

* K příjemnému spaní přispívá lehká letní přikrývka a matrace, která dobře větrá a odvádí pot. Na ni se hodí ještě topper (svrchní kryt matrace). „Ten nejen podpoří ortopedické vlastnosti matrace a zvýší pohodlí, ale může absorbovat i část tělesného tepla. V důsledku toho pocítíte během spánku ochlazení,“ říká Alena Jindráková z firmy Blanář nábytek.

Podle odborníků se do budoucna budeme potýkat se stále vyššími teplotami, proto kdo může, měl by myslet i na okolí svého domova. Vhodně vysazené stromy slibují přirozený stín. Ostatně nemusíte ani čekat, až vyrostou, prodávají se už pěkně narostlé.

Foto: Blanář nábytek

Na boxspringu Arthur nechybí ani topper T4 s jádrem z PUR pěny. Cena od 1030 Kč

Foto: Guzzanti

Výrobník ledu GZ-121 zvládne připravit až 10 kilogramů ledových kostek během 24 hodin. To se to pak, panečku, ochlazuje! Cena 3999 Kč

Foto: IKEA

Hrnkovky jsou vděčné v každém ročním období, ale v horkém létě budou doma obzvláště vítané, zejména když seskupíte více rostlin (například břečťan) do jedné místnosti. Cena 69 Kč

A co vy, používáte klimatizaci, nebo dokážete interiér odstínit a efektivně ochladit?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek