Hlavní obsah

Kozí vs. kravské aneb Jaké mléčné produkty jsou zdravější?

Foto: Profimedia

Kozí mléko má oproti kravskému nejen jinou chuť, ale obsahuje i jiný poměr živin

Kozí produkty zažívají ohromný boom nejen na poli zdravé výživy. Do nebes je vynáší i současná gastronomie. Jsou opravdu lepší než ty kravské? A je pravda, že mohou představovat alternativu pro alergiky?

Článek

Tomu, komu nadskakuje žaludek, jen co ke kozímu sýru z dálky přičichne, asi nebude stačit ani na tisíc důvodů, proč ho zařadit do jídelníčku.

Ovšem pokud patříte mezi ty, jež si kozí pochutiny zamilovali, nebo se k nim stavíte aspoň neutrálně, tak čtěte dále. Povíme vám, jak prospívají zdraví, v čem se liší od kravských výrobků a komu obzvláště může jejich pravidelná konzumace pomoci.

Kozí mléko není lepší. Je zkrátka jiné

Ač je v poslední době kravské mléko často zatracované – například jako zdroj cholesterolu či nasycených tuků –, nedá se rozhodně říct, že je nezdravé nebo méně zdravé než kozí.

„V kozím mléce je jiná struktura látek. Má nepatrně více tuků, sirných aminokyselin, vitaminu A, B2, niacinu a některých minerálů jako vápníku, fosforu, manganu, hořčíku. Ovšem obsahuje méně bílkovin, vitaminu E, B6 a B12, kyseliny listové, karotenu zinku a selenu a o asi 10 procent méně laktózy,“ vysvětluje MUDr. Hana Mojžíšová, specialistka na výživu a léčbu obezity.

Oproti kravskému má ale kozí mléko pár nesporných výhod. „Obsahuje více nenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny linolové a linolenové, které mají vliv na zvýšení obranyschopnosti těla a působí příznivě v metabolismu cholesterolu,“ uvádí lékařka.

Foto: Profimedia

Ve specializovaných obchodech je sortiment kozích produktů již velmi široký

Komu obzvláště prospívá?

„Určitě je důležité zmínit, že kozí mléko je lépe stravitelné. To je způsobeno rozměry a rozložením tukových částic v kozím mléce, které jsou podobné tuku v mléce mateřském,“ říká instruktorka zdravého vaření Zuzana Komůrková ze studia Výživou ke změně. Kozí produkty jsou proto ideální volbou pro všechny, kteří trpí nejrůznějšími trávicími problémy.

Ale nejen pro ně. „Kozí mléko se také používá při léčbě chudokrevnosti z nedostatku železa, je vhodné pro nemocné atopickým ekzémem a astmatem,“ dodává Zuzana Komůrková.

Alternativa pro alergiky? Jen pro některé...

Pokud trpíte alergií na mléčnou bílkovinu a kravské mléko konzumovat nemůžete, není vyloučené, že kozí vám nebude dělat problémy. Se stoprocentní jistotou se to ale říct nedá.

„Struktura bílkovin kravského a kozího mléka se liší, což může být důvodem, proč někteří lidé mohou kozí mléko tolerovat. Obsahuje méně alfa-s1 kaseinu, což je častý alergen v kravském mléce,“ vysvětluje Hana Mojžíšová.

Vyskytuje se ale také alergie na mléčnou bílkovinu alfa-s2 kasein. Je sice méně častá, pokud jí ale zrovna vy trpíte, ani kozí výrobky pro vás nebudou alternativou.

A totéž platí u laktózy, a to i přesto, že jí kozí mléko obsahuje méně. „Obě mléka laktózu obsahují, takže alergici na tuto složku nemohou konzumovat ani jedno,” podotýká Zuzana Komůrková.

Foto: Profimedia

Grilovaný kozí sýr je delikatesa

Jak a kde výrobky vybírat?

Kozí produkty už není zdaleka tak obtížné sehnat, jak tomu bylo kdysi. Navíc sortiment je poměrně široký. „Vyrábí se kysané mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefíry, jogurtové nápoje, a to v ochucených i neochucených variantách. Dále si můžete koupit sušené kozí mléko, máslo, tvaroh, samozřejmě klasické sýry, syrovátkové či pomazánkové sýry nebo kozí žervé,“ jmenuje Hana Mojžíšová.

Lepší výběr určitě budete mít ve specializovaných prodejnách, případně e-shopech nebo přímo u malochovatele na farmě.

V běžných supermarketech některé kozí výrobky obvykle koupíte také, zejména sýry. „Doporučuji ale číst etikety těchto výrobků. Některé se totiž tváří jako čistě kozí, ale po přečtení složení zjistíte, že jde o produkt jak z kozího, tak kravského mléka,“ upozorňuje Zuzana Komůrková.

Zdravý jídelníček by měl být pestrý a obsahovat co nejširší spektrum cenných živin. Zaměnit alespoň občas kravský sýr nebo jogurt za ten z kozího mléka je výhodné nejen proto, že do sebe dostanete zase jiné důležité látky. Zároveň se setkáte i s novými zajímavými chutěmi. Tak buďte správní gurmáni!

Jakou zkušenost máte s kozími produkty?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek