Hlavní obsah

Krásné dekorace vyrobíte za hubičku: Vázy, mísu i svícen

Foto: Profimedia

Nemusíte kupovat drahé dekorace, když v každé domácnosti najdete mnoho surovin na jejich výrobu. A navíc je to zábava

Ač procházíte pravidelně obchody s doplňky, nepadlo vám zatím do oka nic, co byste si představovali právě do vašeho bytu či domu? Není nic snazšího než si to vyrobit. Máme pro vás pár tipů!

Článek

Máme pro vás pět tipů na dekorace, které vám pomohou přivolat jaro. Materiál na výrobu je snadno dostupný, a kromě svého času do nich nemusíte ani moc investovat.

Ovoce na letáku

Jestli se vám doma povaluje štůsek letáků, můžete je přetvořit v zajímavou mísu. Postup je jednoduchý – dvoustranu letáku přepůlíte, aby vznikl dlouhý obdélník. Jeden z jeho rohů omotáte kolem dlouhé špejle a postupně namotáváte, až vznikne dlouhá trubička. Konec papíru přilepíte. Trubiček si udělejte do zásoby alespoň dvacet, přesný počet záleží na velikosti mísy.

Trubičky spojujte nasunutím jedné do druhé a slepením. Základnu mísy vyrobte tak, že ruličky smotáte do klasického šneka – občas naneste lepidlo, aby držel pohromadě. Než zaschne, vyrobte si malé šnečky a kolečka – ta omotáním například kolem sklenky. Vše pak slepte do podoby mísy tavnou pistolí nebo lepidlem na papír.

Foto: Jakub Jurdič

Mísu lze po zaschnutí lepidla natřít nebo nastříkat barvou, ale jak vidíte, tak jí to docela sluší i bez další úpravy barvami

Schránka na dopisy

Potřebujete mít místo, kam byste dávali doručenou poštu? Ideální je užší a vyšší nádoba – třeba krabička, kterou můžete vyrobit z kanystru od kapaliny do ostřikovačů nebo od tekutého pracího prášku. Kanystr rozřízněte v místě, kde začíná nebo se zužuje ucho. Pak stačí použít pruhy látky – hezká by byla i džínovina – nebo ozdobné stuhy. Ty na kanystr nalepte, třeba tak, že bude vypadat jako pletený košík.

Foto: Jakub Jurdič

Barevnost samozřejmě vyberte podle svého. Nádobu jde, vzhledem k materiálu, použít i jako obal květináče

Svítící ananas

Vonné svíčky se často prodávají ve skleněných nádobkách, které je škoda vyhodit. Zvlášť, když z nich lze vyrobit zajímavý svícen. Budete k tomu potřebovat kousek stuhy a balení plastových lžiček. Sto kusů vyjde asi na 30 Kč. Pak si sklenku postavte dnem vzhůru a nasuňte ji třeba na zavařovačku nebo jinou nádobku – jde o to, aby se nedotýkala podložky a aby první nalepená řada lžiček mohla přesahovat. Odstřižené lžičky lepte tavnou pistolí na sklo po řádcích. Každá další vrstva by měla trochu překrývat tu předchozí. Poslední řadu překryjte mašlí, abyste zakryli lepidlo.

Foto: Jakub Jurdič

Svícen můžete použít i jako vázičku. Nebojte se toho, že by se od čajové svíčky tak zahřál, aby se lžičky zdeformovaly – je to vyzkoušené

Váza ze žárovky

Prasklá klasická žárovka ještě nemusí skončit v koši. Když opatrně – tedy v rukavicích a brýlích – vydlabete sklo a náležitosti z jejího hrdla, snadno se promění v zajímavou vázičku. Je jen třeba ji na něco postavit nebo pečlivě omotat provázkem či vlascem a zavěsit.

Foto: Jakub Jurdič

Čím je žárovka větší, tím samozřejmě lépe. Dovnitř místo vody a květiny můžete zasadit i sukulenty nebo drobné rostlinky

Jaro v láhvi

Jestli se nemůžete dočkat jara a už pokukujete i po cibulovinách, které by vám ho pomohly přilákat, pak je vyzkoušejte zasadit do originální nádoby. Vyrobit si ji můžete ze silnější láhve od vína nebo sektu – odřízněte ji úhlovou bruskou s řezným kotoučem na dlažbu v místě, kde se zužuje. Tuto část otočte a vložte dovnitř, kam nalijete vodu tak, aby do ní hrdlo dosáhlo. No horní části můžete zasadit třeba hyacint. Jeho kořínky zaveďte hrdlem k vodě.

Foto: Jakub Jurdič

Nevadí, pokud se vám nepovede lahev uříznout jako podle pravítka – stejně je lepší, když ji něčím ozdobíte, takže případné nerovnosti nebudou vidět

Také jste si ozdobili byt vlastními dekoracemi? Rozhodně se s nimi pochlubte a vložte jejich fotografii do této fotogalerie!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek