Hlavní obsah

Krásné vánoční dekorace do pětistovky? Našli jsme je!

Foto: Profimedia

Jak obrazně řečeno rozsvítit domácnost? Pomůžou i třpytivé textile, například ve formě povlaků na polštářky

Pokud vám doma ještě něco chybí, nebo naopak necháváte dekorování bytu na poslední chvíli – nic se neděje. Půvabné vánoční dekorace se dají sehnat i pár dnů před Štědrým dnem.

Článek

Vánoční atmosféra se dá navodit mnoha způsoby. Někdo nedá dopustit na ozdoby, které věší pomalu po celém bytě, jiný se neobejde bez svíček, další bez typické vánoční vůně…

Slavnostní zvonění

Nejen zvonky různých velikostí potěší oko i na ucho, zkuste také rolničky. „Kdo by řekl, že tento původem africký zvoneček zdobící tanečníky u nás natolik zdomácní, že se stane jedním ze symbolů evropských Vánoc? Hodí se nejen ke zdobení dárků nebo na stromek, a k dostání jsou jak rolničky klasických tvarů, tak třeba i v podobě hlavy Santy Clause, soba či jelena,“ říká Tereza Vašíčková z La Almary.

Foto: Fler/malina11

Keramický zvonek – anděl, částečné glazování, cena 199 Kč

Foto: Bella Rose

Dřevěné brusličky s rolničkami, šířka 10 cm, cena 314 Kč

Foto: La Almara

Veselé rolničky, na foto (zleva): Santa Klaus, cena 55 Kč, sobí hlava, cena 65 Kč, tradiční tvar, 55 Kč

Sváteční vůně

Vůně cukroví, tradiční františek nebo purpura jsou jedněmi, nikoli jedinými možnostmi, jak provonět domov. Bezpečně i bez práce to půjde díky aroma difuzérům. Stačí jen do flakonu s vonnou esencí vložit několik ratanových tyčinek a nechat vůni vzlínat. Kromě aroma potěší tvary flakonků, které můžou být velmi dekorativní i jednoduše provedené.

Foto: Aria Pura

Aroma difuzér Animikados HoHoHo navodí sváteční náladu jak svým balením a barvou, tak vůní šťavnatých lesních plodů, cena 459 Kč

Foto: À LA Maison

Aroma difuzér Noel s tóny černého pepře a bergamotu, vanilky a hřebíčku, dřevitou kombinací pačuli, pryskyřice a myrhy, cena 490 Kč

Tradiční svíčky

V tomto čase jich nikdy nebude dost, tak se zásobujte předem a zapalujte jednu po druhé. V místech, kde je větší provoz, volte raději svíčky v ochranných nádobkách, některé se prodávají i s víčkem – po zhasnutí je přikryjete. Nebo si vytvořte vytvořit vlastní svíčkové aranžmá, které pěkně ozdobí třeba komodu v ložnici.

Foto: DECODOMA

Svíčky můžete vložit i do sklenic a postavit je na tácek, který dozdobíte. Sada sklenic Crystal Banquet, cena 299 Kč/6 kusů

Foto: Hornbach

Vonná svíčka ve skle, více druhů, cena 99 Kč/kus

Rostlinné zátiší

Ke sváteční náladě přispívají rovněž rostliny. Vánoční květiny: Tyhle hrnkovky vám byt krásně ozdobí i provoní! A kdo má opravdu rád vánoční hvězdu, může jednu postavit na stůl a z té druhé či i třetí ustřihnout hlavní větvičku. Tu vložit do baňky s vodou (nebo do vánoční ozdoby) a zavěsit třeba na záclonu.

Neméně půvabnou dekoraci představují umělé květiny, stačí si jen vybrat pěkný tvar a barvu. A svět se nezboří, když třeba i věnec bude umělý, ale originální tvarem či materiálem. Anebo pestrými barvami, které můžou při troše fantazie evokovat rozkvetlou zahradu.

Foto: Hornbach

Růže na klipu, 14 cm, cena 55 Kč

Foto: Stars for Europe

Vánoční hvězda jako dekorace závěsu

Foto: DECODOMA

Větvička skalníku ze zahrady, zadarmo, velký keramický talíř Amande Banquet, průměr 32 cm, cena 199 Kč

Foto: dedra

Velký barevný věnec, průměr 48 cm, cena 139 Kč

Pro chvíle pohody

Textilní dekorace jsou vděčné a polštářků není nikdy dost. Dětem můžete pořídit tvar hravého zvířátka a sobě takový, který vám udělá radost a třeba i prospěje. Svátečním a současně neutrálním motivem jsou hvězdy, polštářky s tímto motivem využijete po celý rok.

Vyhrát si můžete také s kusem látky, nejlépe zčásti či zcela průhlednou, případně s jemným dekorem. Nabízí se přidat ji jako druhý ubrus nebo z ní nastřihat například pruhy a uvázat je jako mašle. Na židli, na nohu lampy…

Foto: F&F Home

Fleecový přehoz, rozměry 180 x 160 cm, cena 429 Kč

Foto: SCANquilt

Polštář Hrošík s dekorem sobů, potah bavlna, výplň z dutých polyesterových vláken, cena 290 Kč

Foto: tchibo

Látka z organzy, 3 x 1,45 m, cena 199 Kč

Vlastníma rukama

Pro někoho jsou nejhezčí vánoční dekorace, které si vytvoří sám. Je to jednoduché, tedy pokud nechybí špetka zručnosti a chuť tvořit. Třeba právě vy vyrábíte věnce, vaše kamarádka možná ráda peče a z cukroví vytváří řetězy na stromeček. A váš partner má někde v dílně stará prkna, z nichž může vniknout milý stromeček. Když vyjdete z domácích „zásob“, pak bude vlastnoručně vyrobená dekorace nejdražší na váš čas.

Foto: Balakryl

Stromeček ze zbytků prken, ozdoby jsou vytvořené barvou Uni satin bílý, cena 189 Kč/0,7 litru

Foto: Dr.oetker

Vánoční řetěz z domácího cukroví

Ozdoby a světýlka

Položit, postavit, zavěsit… Vánoční ozdoby se dají využít různě. Dozdobí každé sváteční aranžmá, pěkně vypadají v průhledných nádobách, přidávají se i jako milá drobnost k dárkům či místo jmenovek na stůl.

Také díky ozdobným řetězům můžete vnímat sváteční atmosféru kdekoliv v bytě. Třeba i na místech, kam se obvykle vánoční dekorace nedávají. Populární jsou rovněž svíticí dekorace různých tvarů.

Foto: Butlers

Skleněný tučňák na bruslích, výška 12 cm, cena 229 Kč

Foto: Ikea

Dekorace s vestavěným zdrojem LED světla, cena 399 Kč

Foto: bella rose

Led řetízek Grey stars, délka 165 cm, cena 319 Kč

Hlavně prakticky

Na svátky, ale i před nimi a také po nich doma potřebujete spoustu drobností, které v první řadě mají nějakou praktickou funkci. Ale i ty se dají pojmout více či méně svátečně. A někdy také s humorem.

Foto: F&F Home

Textilní zarážka do dveří v podobě sněhuláka, cena 329 Kč

Foto: Magnet 3Pagen

Hliníkový louskáček na ořechy „veverka“ s pochromovanou úpravou, cena 275 Kč

Foto: La Almara

Dřevěná skříňka na klíče, cena 199 Kč/kus

Foto: Magnet 3Pagen

Svátečně i na místě, kde se to obvykle nečeká: toaletní papír Santa Claus, cena 165 Kč

Popřemýšlejte, co vám doma zrovna chybí…

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama