Hlavní obsah

Krásně zabalené kousky cukroví: Máme 3 návody, jak na to

Foto: Aleš Otýpka

Před Vánocemi je spousta příležitostí k setkávání, a pokud nechcete přijít s prázdnou, zabalte narychlo pár kousků cukroví. Zkuste si na ně vyrobit některý z papírových košíčků. Jde to snadno!

Článek

Připravit malý jedlý dárek je před Vánocemi úplně to nejjednodušší. Cukroví se peče skoro v každé domácnosti a radost udělá třeba jen pár kousků perníčků nebo lineckého. Ostatně i koupené, hotové vypadá mnohem lépe v pěkném košíčku!

Jakékoli dobroty můžete dát do celofánu, ale my jsme sáhli po papíru. Čím dekorativnější, tím lepší, ovšem nemusíte kupovat nic drahého. Vystačíte si i s obyčejnými barevnými čtvrtkami. Ozdobná stužka udělá taky své.

Skládaná verze

Foto: Aleš Otýpka

Z listu papíru si přeložením vyrobte čtverec, který ještě jednou úhlopříčně složíte. Vznikne kříž.

Foto: Aleš Otýpka

Teď je cílem naznačit si na papíru přeložením devět stejně velkých čtverců. Uděláte to tak, že dva podélné kraje přehnete dovnitř ve třetinách délky, abyste dostali tři stejné svislé pruhy. Papír pootočte a stejně postupujte i u druhých dvou hran.

Foto: Aleš Otýpka

Ve čtyřech vrcholech udělejte kousek od okraje děrovačkou otvory pro provléknutí provázku. Pokud ji nemáte, dírky propíchněte nůžkami.

Foto: Aleš Otýpka

Úhlopříčné přeložení ve vrcholových čtvercích je třeba prolomit dovnitř. Když to uděláte ve všech rozích, košíček už se vám rýsuje.

Foto: Aleš Otýpka

Dírkami ve vrcholech protáhněte provázek, zavažte a můžete dovnitř vkládat cukroví!

Foto: Aleš Otýpka

Kelímková verze

Jestli vám zbyly z letní party papírové kelímky, můžete se do vyrábění pustit hned! Pokud ne, koupíte je v papírnictví nebo v každém supermarketu. Měly by být papírové a velikost je na vás: do malých, dvojdecových se vejdou sotva čtyři kousky, větší půllitrové už pojmou i deset cukroví.

Foto: Aleš Otýpka

Nejprve odstřihněte pevný okraj a změřte nebo odhadněte poloměr kelímku. Takto hluboko byste měli zastřihnout do papíru po obvodu ve vzdálenosti asi 2 cm od sebe. Každý proužek ohněte dovnitř zhruba do pravého úhlu. Poslední pruh zastrčte pod první a máte „zavíčkováno“.

Foto: Aleš Otýpka

Tácková verze

Ještě jednou sáhněte do zbytků z pikniku, tentokrát pro papírový tácek. My jsme to zkoušeli jak z kulatého s vylisovanou „krajkou“, tak i z hladkého růžového ve tvaru čtverce a výsledek byl podobný.

Foto: Aleš Otýpka

V libovolné vzdálenosti přehněte dovnitř kulaté okraje tak, aby vám vznikly nejprve dva podélné překlady, po otočení další dva.

Foto: Aleš Otýpka

Shora prostřihněte přeložení až do místa, kde se setkává s příčným, podobně postupujte i na protější straně. Zvedněte boční okraje a ustřižená „ouška“ spojte k sobě a izolepou připevněte k vnější hraně (podle obrázku). Stejně tak i na druhé straně.

Foto: Aleš Otýpka

Při čtvercovém tácku půjde všechno ještě lépe, protože vás při skládání povede vlis. Po přeložením vám v rozích vzniknou čtverce, které prostřihnete vždy rovnoběžně na každé straně.

Košíčky či krabičky můžete libovolně dozdobit, ať už stužkou, nálepkou či pověšením slaměné ozdoby. Děti mohou přiložit i věnování.

Nakonec pro vás máme ještě dva tipy na drobné pozornosti. Skvělý jedlý dárek: pečený citrusový čaj  a tři variace zdravého vánočního cukroví s oříšky, semínky a ovocem

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek