Hlavní obsah

Malířské triky: Zakryjí nedostatky a opticky změní prostor!

Foto: Ikea

Tmavá postel vynikne na barevně neutrální stěně

Jak zvětšit nebo zmenšit prostor? Snížit či zvýšit výšku pokoje? „Schovat“ drobné nedokonalosti stěn? Jde to i bez stavebních zásahů, jen se štětkou nebo válečkem v ruce.

Článek

Plánujete doma nově vymalovat? Blížící se jaro a teplejší počasí vašemu záměru vysloveně přejí. Přitom si můžete vyzkoušet, jak fungují malířské triky.

Jak opticky skrýt nerovnosti

Drobné nerovnosti na stěnách nevyřeší barva. Pomůže stěrka nebo technika dekorativní malby. „Ta se provádí speciálním molitanovým válečkem. Vytvoří texturu, která nerovnosti skryje,“ uvádí Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači CZ.

A designérka a konzultantka značky Dulux Jana Boháčková doplňuje: „Nerovnosti v rozích a u stropu se maskují lépe. Zde je rada prostá: nekončit s výmalbou až v rozích místností, ale nechat minimálně 3- až 5centimetrovou mezeru. Čím jsou větší nerovnosti, tím větší odskok výmalby ponechejte.“

Foto: Primalex

Na případné malé nerovnosti na stropě je ideální bílá

Foto: Malíři natěrači CZ

Červená přitahuje nejvíce pozornosti, proto by se měla aplikovat optimálně na rovné plochy bez vad na kráse

Jak zvýraznit doplňky a kusový nábytek

Hodně záleží na použitém materiálu, tvaru a barvě interiérového doplňku či nábytkového kusu. A také na vašem citu. Pokud je doplněk tvarově propracovaný, složitější, lépe vynikne, když za ním bude barevně neutrální stěna. Naopak čisté, jednoduché linie si můžou dovolit výraznější pozadí. Pozor si dejte také na kombinaci barev – například soška z tmavého dřeva postavená u stěny natřené temnou barvou ztrácí efekt.

Foto: Butlers

Ještě více zdůraznit nábytkové kusy výrazných barev pomůže neutrální výmalba

Foto: Dulux

Tip jak rozveselit kuchyni: tvarově minimalistické nádobí ve žluté nice s poličkami

Jak zvýšit nebo snížit výšku stropu

Vysoké stropy ve starší zástavbě nabízejí více variant pro zařizování domácností (například vestavné patro na spaní), ale ne vždy je to výhoda. Když chcete pohledově snížit strop, vymalujte ho tmavší barvou a stěny světlejší. „Dojmu vyšší výšky dosáhnete opačným postupem: bude-li strop světlejší než stěny. Není vždy nutné spoléhat se jen na bílou, pěkně můžou vypadat i světlé tóny žluté, modré či zelené,“ radí Stanislav Kralovanský.

Foto: Dulux

Když strop vymalujete tmavší barvou než stěny, bude se zdát nižší

Jak rozšířit či zúžit pokoj

Obecně lze říci, že chladně působící barvy prostor rozšiřují. Pomůže také aplikace vodorovných pruhů na stěny. A místnost zúžíte, pokud natřete stejnou barvou dvě protilehlé stěny. Musí však být výrazně tmavší než zbývající dvě stěny a strop.

Čím větší kontrast mezi stěnami vznikne, tím bude optický klam zřetelnější. I v případě zúžení místnosti si lze pomoci pruhy, tentokrát svislými,“ uvádí Stanislav Kralovanský.

Foto: Urban Sphere Interior

Přestože se pruhy na stěnách často řeší formou tapet, v tomto případě jde skutečně o výmalbu

Foto: Trachea

Pokud byste na protilehlé stěny použili stejnou barvu, zřetelně odlišnou od ostatních zdí a stropu, pokoj bude vypadat užší, což má smysl u velkých prostor

Jak zvětšit nebo zmenšit prostor

Bílá a světlé barvy zvětšují, tmavé zmenšují, to je známá věc. Co ještě funguje? Když stěny vymalujete ve stejné barvě, jako je podlaha, místnost bude vypadat větší. „Zvětšování“ ještě více pomůžete použitím chladných tónů. Ty, co působí teple, dokážou pokoj pohledově zmenšit. Velkou roli zde hraje také sytost barev – čím jsou sytější, tím bude výsledný efekt znatelnější.

Foto: Solodoor

Sladit barvu podlahy a převažující výmalby je opticky vděčné, efektu sjednocenosti napomáhají i stejně zbarvené dveře. A aby té bílé nebylo příliš, jedna stěna se může výrazně odlišovat

Foto: Dulux

Zvětšit, nebo zmenšit? Tady platí – hlavně oživit. S barvami se dá prostor zajímavě členit, a kdo si na to troufá, zapojí do hry také další interiérové prvky

Jak se pocitově ohřát nebo ochladit

Teoreticky se barvy dělí do několika skupin: na neutrální (bílá, šedá, černá), teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a studené (modrá, zelená, fialová). Neutrální s pocitovou teplotou v daném prostoru „nehýbají“, teplé ji dokážou zvednout o několik stupňů, studené zase snížit. Jenže…

„Základní dělení na teplé a studené odstíny může být pro interiéry trochu zavádějící. Jsou totiž odstíny žluté, které vůbec teple nepůsobí, a naopak odstíny modré a zelené, které útulnost a pohodu v místnosti podpoří,“ upozorňuje Jana Boháčková. Více než na charakteristiku samotných barev dejte na vhodný odstín a svůj pocit.

Navíc barvy na stěnách nikdy nepůsobí samy o sobě. Kromě zmiňovaného stropu hraje roli další velká plocha – podlaha, potom orientace místnosti vůči světovým stranám a ještě samotné zařízení pokojů.

Foto: Primalex

Žlutá je jako slunce, také dokáže zahřát

Foto: MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Zelená barva evokuje přírodu, a navíc podporuje kreativitu a tvůrčího ducha. Proto se skvěle hodí do dětských pokojů

Foto: Primalex

Ani teplo, ani zima. I kombinace různých barev může vést k vyrovnanosti těchto pocitů a současně působit velice dekorativně

Malujete si sami, nebo to raději necháváte na odbornících?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek