Hlavní obsah

Mám strach, že dcera otěhotní!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Dnešní mládež je o antikoncepci poučena

Hrůza nás matek z toho, že nám dospívající dcera otěhotní příliš brzy, v nevhodnou dobu a navíc třeba s nevhodným partnerem, je stará snad jako lidstvo samo. Jaké je riziko a jak ho omezit?

Článek

Četné údaje a pojednání o tom, že dnes děti dospívají dřív, puberta u nich nastupuje dřív, a tudíž jsou dříve připraveny sexuálně žít, rodičům příliš klidu nedodají. Natož když si přečtou, že v leckterých zemích světa jsou čtrnáctileté maminky poměrně běžnou záležitostí. Vnucuje se tedy otázka, nakolik dnešní teenageři o sex stojí, jak se stavějí k antikoncepci...

Má dnešní mládež sklon k promiskuitě?

Zdá se, že „zlatá éra promiskuity" je za námi. Podle většiny výzkumů to rozhodně není hlavní problém dnešní mládeže. Také vzrostla poučenost o antikoncepci, která navíc doznala značných posunů k menším zdravotním rizikům, a to i co se týče vhodných preparátů pro „holky v pubertě".

Ach, to čekání, co se může stát

Není nic výjimečného na tom, když děvče ve čtrnácti, patnácti letech začne chodit se spolužákem. Vodí se za ruce a občas padne pusa nebo nesmělé osahávání. Ale co když...? Mám ji pouštět na mejdany? Mám jí věřit, že je přes noc s kamarádkou? To jsou první obavy, které každou mámu napadnou. I když máte pocit, že jste s dcerou ty nejlepší kamarádky a ona se vám se vším svěřuje, stejně nevíte, jaká situace může nastat. „Káča nastoupila na gympl a hned se zamilovala do spolužáka. Je to milej kluk, má ji zjevně rád a chápu, že v patnácti by nebylo nic až tak divného na tom, kdyby se jednoho dne spolu vyspali. Ale to čekání a napětí, s čím přijde. Hlavně když se se mnou nechce bavit o antikoncepci," ztěžuje si Katky máma Johana. „Přece nejsem blbá," zní obvyklá odpověď patnáctileté Kateřiny i mnoha dalších puberťaček na rodičovské vtíravé dotazy. Ale lze to považovat za uklidnění? Všichni zamilovaní, včetně nás (ať už dnes nebo kdysi), přece dělají blbosti.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Dcery občas radami matek opovrhují

Nepodceňujte je!

„Některé mámy nutí dcery k antikoncepci jakoby preventivně, kvůli vlastnímu strachu. Určitě je správné se o tom bavit, nabízet, že s ní ke gynekologovi kdykoli zajdete. Ale pokud k tomu sama nevidí důvod a s nikým nechodí, zbytečně ji tím stresujete. Třeba v ní vyvoláte pocit, že by si měla rychle někoho najít, což je zbytečné," tvrdí gynekolog Tomáš Uher. Podle něj dnes většina dívek sama dokáže rozpoznat okamžik, kdy je antikoncepce na místě. Chodí si do ordinace i samy, protože přítomnost matky je pro ně často tak trochu potupná. „Vím, že někteří gynekologové se chovají docela hloupě a spíš moralizují, ale většina z nás je schopna vyhovět a vybrat to, co je pro organismus mladých dívek to nejvhodnější," zdůrazňuje.

Škodlivosti prášků se nebojte

Jak plyne z vyjádření samotných matek i odborníků, všeobecné povědomí výrazně směřuje k tomu, že současná hormonální antikoncepce je vůči našemu organismu - i tomu dozrávajícímu - o poznání citlivější, než tomu bylo ještě v době, kdy jsme my své pubertální dcery počaly. Odborníci ji doporučují nejdříve za rok po nástupu první menstruace a ta přichází v dnešní době opravdu brzy.

Přesto se mezi námi najdou takové, které považují „pilule" pro svoji dceru za riziko. „Užívání moderních preparátů nemá žádný škodlivý vliv na budoucí plodnost, nanejvýš si dívka už z mládí střádá příznivé body k zamezení onemocnění rakovinou dělohy a vaječníků, menstruaci má nebolestivou, pravidelnou a s menší krevní ztrátou," vyvrací tyto obavy Tomáš Uher.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek