Hlavní obsah

Nápadité vánoční věnce: Letos je v kurzu jednoduchost!

Foto: Thinkstock

Velké vánoční věnce se hodí na stěnu, menší ozdobí jakýkoli kout interiéru

26. 11. 2014

Dekorativní věnce patří k nejhezčím svátkům v roce stejně neodmyslitelně jako jmelí, vánoční hvězda nebo stromek. Které letos aspirují na ty nej?

Článek

Každým rokem se v sortimentu vánočních dekorací objevují novinky nebo připomínají stálice, které spolehlivě překvapí. Ať už námětem, vzorem nebo třeba barevností. Co je zajímavé zrovna na věncích, které jsou aktuálně k vidění v mnoha obchodech? Střídmost. Nepřekypují kombinací barev, nehýří nadbytečným množstvím zdobných prvků, jsou zkrátka krásné na pohled.

1. Přírodní, nebo umělé?

To je vaše volba. Někdo nedá dopustit na věnce z přírodnin, jiný se nebojí vsadit na umělé materiály. Na nich je ale sympatické, že mnohé věrně napodobují realitu, a navíc vám vydrží v pěkném stavu řadu let. Někdy se materiály kombinují, korpus je přírodní (třeba z proutí), ozdoby umělé.

Foto: À La Maison

Letos jsou v oblibě jednoduché, jednodruhové věnce, ať už z přírodních nebo umělých materiálů (syntetický věnec za 1600 Kč)

Foto: Bella Rose

Věnce ze šišek potěší milovníky přírody. Na foto (zleva): ve tvaru srdce za 358 Kč, ve tvaru kruhu za 749 Kč

Foto: Butlers

Na foto (zleva): vrbový věnec za 1290 Kč, plastový s krystaly za 549 Kč, oboje ze syntetických materiálů

Foto: tchibo

Věnec s jedlovými šiškami a hvězdičkami z březového dřeva, za 299 Kč

2. Co říkají trendy

„Jedním z hitů letošní sezony je podle světových designérů zlatá barva evokující luxus, dobré časy. Ekonomicky jsme na tom lépe, tak to chceme dát najevo. Proto v letošní kolekci najdete i zlaté adventní a vánoční věnce. Buď jde o uměle vytvořené kombinace zlatých lístků, větviček, nebo jsou populární věnce z přírodních materiálů, částečně pozlacené – například pozlacená cesmína se šiškami v původní barevnosti,“ uvádí Monika White z Le Patio.

Foto: IKEA

Dekorativní věnec Vintermys je z plastu, pokrytý hliníkem, za 499 Kč

Foto: Le Patio

Věnce ve zlatavém provedení vnesou k vám domů eleganci. Na foto (zleva): ze zlatých větviček za 2900 Kč, kombinace šišek a zlatých lístků cesmíny za 3800 Kč

3. Přírodniny frčí

Mezi tradiční evergreeny mimo jiné patří stříbrné věnce napodobující různé typy dřevin a věnce imitující přírodní materiály – červené bobule, jehličnany, jmelí a listnaté keře v jejich původní barevnosti. „Pěkně působí například věnec ze zeleného listí doplněný jemnými perličkami,“ dodává Monika White. Mnohé dekorace rovněž vypadají, jako kdyby je někdo před chvílí poprášil čerstvým sněhem.

Foto: Butlers

Zasněžený vrbový věnec poslouží třeba i místo prostírání, za 399 Kč

Foto: Le Patio

Na foto (zleva): s perličkami za 2500 Kč, s červenými plody a sněhovým popraškem za 1900 Kč

Foto: 4home

Na foto (zleva): zasněžený a březový věnec, každý za 299 Kč

4. Se svíčkami, i bez nich

Nedokážete si představit prosinec bez adventního věnce? Žádný problém, i vy máte z čeho vybrat. Pokud hledáte inspiraci, podívejte se na video Adventní věnec 3x jinak: Zvolíte klasiku, nebo netradiční pojetí?. Anebo domov ozdobte více věnci: jeden bude adventní, další pověsíte třeba na okno, na zeď, necháte viset ze stropu, umístíte na vchodové dveře…

Foto: Apropos shop

Zajímavý svícen, nebo adventní věnec? Netradiční kovová dekorace Květiny značky Lisbeth Dahl poslouží dvojím způsobem (průměr 36 cm, za 2552 Kč)

Foto: Tchibo

Adventní věnec se prodává v jednoduchém provedení, jako zelený základ (za 349 Kč), který si každý dozdobí podle svých představ. Foto vpravo je pro inspiraci

Foto: Fler CZ

Adventní věnec může mít mnoho podob, jak dokládá značka LucieVV, která vytváří malované ubrousky (ubrousek se 4 čajovými svíčkami a 4 svícínky za 555 Kč)

5. Co je ještě v kurzu

„Pokud chcete tradiční barvy a přízdoby nahradit něčím, co je trendy právě pro letošní Vánoce, vsaďte na věnce vytvořené na proutěné konstrukci v šedých či bílých odstínech. Z barev jsou v kurzu i kouřové odstíny a kovové lesky,“ uvádí Alena Pobudová z OBI.

Ovšem dost možná, že byste přece jen chtěli něco trochu extra. Máte to mít – co třeba věnec z papíru, kovu, kožešiny, pírek… Některé jsou navíc designově neutrální, takže můžou dekorovat interiér vlastně pořád, bez ohledu na roční období. A jiné zase natolik zajímavé, že by byla vážně škoda je minout.

Foto: IKEA

Dekorace nejen do oken STRÅLA s vestavnými žárovkami LED posvítí díky bateriím, za 299 Kč

Foto: À La Maison

Na foto (zleva): věnce značky Lene Bjerre hýří originalitou – z umělé kožešiny za 1950 Kč, z peří za 1390 Kč

Foto: Fler CZ

Fantazii se meze nekladou – vánoční věnec značky Unlimited design je vyrobený z kartonu, za 222 Kč

Jak to máte vy? Který vánoční věnec vám udělá největší radost?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.