Hlavní obsah

Nápady, jak úložné prostory v bytě využít na maximum

Foto: Kuchyňské studio DATART

Do šikovně zařízené kuchyňské linky se vejde víc věcí, než byste čekali

14. 10. 2014

Ani v menším bytě nemusíte stále zakopávat o krabice s věcmi, nesloženým oblečením nebo lamentovat v kuchyni, že v ní není dost místa. Nabízíme vám tipy, jak vylepšit úložné prostory.

Článek

Místnosti sice nelze zvětšit, ovšem můžete změnit jejich vybavení. Někde pomůže drobnost, jinde to chce radikální změnu. Jak uspořádat komoru, kuchyni a šatnu?

1. Jak vybavit komoru

Slouží pro ukládání věcí, jež používáte sezonně či jen občas, proto se vybavuje snadno. Základ představují regály, police a úložné boxy. „Samostojné jsou většinou regály bez dvířek. Pokud by měl regál o malé hloubce – třeba 35 cm – ještě dvířka, po jejich otevření by hrozilo, že se regál převrátí,“ upozorňuje designér Petr Shromáždil, spolupracovník společností J.A.P. a Trachea. Musíte ho kotvit ke stěně? Jak který, tento fakt je uvedený v návodu k montáži výrobku.

Foto: OBI, IKEA

Na foto (zleva): Jednotlivé díly bezšroubového kovového regálu se spojí díky zámkovým samosvorným prolisům jako stavebnice (za 749 Kč). Nástěnná kolejnice s několika koši se hodí všude (výška 196 cm, za 630 Kč)

Foto: OBI

Skříňka s mnoha šuplíčky na drobnosti nejen pro kutily se dá zavěsit nebo postavit na zem, prodává se v setu s další skříňkou (cena za set 1099 Kč)

2. Co se vejde do kuchyně

Moderní dolní skříňky mají podobu hlubších výsuvných šuplíků – vyberte si takové, které lze díky použitému kování vysunout po celé hloubce, abyste snadno dosáhli i dozadu. Nábytek se dá otevírat a zavírat ručně, mechanicky nebo elektricky, stejné otevírání platí i pro horní skříňky, jež se vybavují policemi. Existuje i sklopné kování pro horní skříňky – police jsou napojené na mechanismus, který je „snese“ níž. Pro klid váš i sousedů je dobré nábytek opatřit tichým dorazem (pak se neslyšně zavře).

Foto: Oresi

Dvojzásuvková skříň s praktickou přidanou vnitřní zásuvkou s tlumicím dorazem zvyšuje efektivitu využití úložného prostoru. Toto vnitřní vybavení značky Blum můžete najít například v modulech kuchyní Livanza a Bauformat (cena od 3000 Kč za celou skříň)

Foto: Hettich

Sklopné kování Agilis usnadňuje přístup k hůře dostupnému nádobí nebo jiných předmětů či surovin, uložených v horních skříňkách (cena k doptání u prodejců)

Foto: Oresi

I rohové prostory v kuchyni se dají využít beze zbytku, například se systémem Space Corner Blum (zde ukázka provedení v kuchyni Bauformat, cena k doptání v obchodě)

Foto: Kuchyňské studio DATART

Díky snadnému vysunutí polic s protiskluzným povrchem a zábradlíčkem získáte prostor pro umístění i těžkého a rozměrného nádobí v rohu. Nosnost je 25 kilogramů na každou polici (cena včetně skříňky o délce 110 cm je 18 400 Kč)

3. Praktické drobnosti

Zatímco kování a s ním spojenou manipulaci skříněk je třeba řešit s nákupem kuchyňské linky, organizéry do šuplíků se dají pořídit dodatečně, stejně tak úložné boxy či drobný drátěný program. „Více místa poskytnou závěsné poličky. Pokud mají silnou přísavku, nemusíte ani vrtat do zdi, což oceníte hlavně v umakartových jádrech nebo u sádrokartonové zdi,“ radí architektka Petra Polányiová z Bonami CZ. V každé kuchyni se užijí Chytré obaly a dózy na potraviny. Mušky a moli nebudou mít šanci!.

Dodatečně lze montovat například závěsný systém na kořenky a další pomocníky přímo na laminátové zadní stěny.

Foto: J.A.P.

Proč skladovat papírové utěrky či obalové materiály v zásuvce, když je můžete zavěsit? Ovšem pozor – pokud si pořídíte celoskleněný obklad, je třeba na všechny otvory myslet už ve fázi příprav, protože do kaleného skla nejde dodatečně vrtat

Foto: Hettich

Prostor kuchyňské linky se dá zvětšit se systémem Cosario, který se připevňuje pod horní skříňky. Lze ho použít při minimální hloubce korpusů 30 cm a unese 5 kg (cena k doptání u prodejců)

Foto: Magnet3Pagen

Drobné rohové police se vejdou všude a díky nim ušetříte místo (52 x 52 x 54 cm, za 689 Kč)

4. Spíž v podobě skříně

Dříve tradiční spíž na ukládání surovin k vaření dnes nahrazuje potravinová skříň. Pokud suroviny nedáváte zvlášť do nádob či sáčků, pak jsou vhodnější plnovýsuvy s pevným dnem. Zásuvky se vysouvají buď všechny najednou, nebo jednotlivě. A jak je to s nosností? Tu udává výrobce kování, jen pro představu – například skříň o výšce 180 cm a šířce 60 cm unese až 100 kilogramů potravin.

Foto: Kuchyňské studio DATART

Potravinová skříň s plnovýsuvy: do každé zásuvky můžete uložit 25 kg potravin (výška 170 cm, šířka 60 cm, za 21 800 Kč)

Foto: archiv firmy

Otočný výsuvný drátěný program pro potravinové skříně vyrábí exkluzivně pro Oresi česká firma Mivokor (cena od 7990 Kč)

Foto: Hettich

Při otevření potravinové skříně se systémem Dispensa Duo vyjedou zadní police na výsuvném regálu, a vy tak lépe dosáhnete na uložené suroviny (různé varianty provedení, cena k doptání u prodejců)

5. Zařizujeme šatnu

„Šatnu je vhodné vytvořit jako samostatně uzavíratelnou místnost, ve které je maximálně využitý prostor obvodových stěn pro ukládání oblečení a zbude dost místa i pro oblékání. Samostatně uzavřená místnost umožňuje umístění úložných systémů bez dvířek,“ uvádí designérka Vendula Hladíková z G Servisu.

Dá se zařídit policemi, ale i ty můžou být plnovýsuvné, stejně jako drátěné koše, a kam nedosáhnete, tam se hodí sklopné šatní tyče na ramínka. Na jednotlivé typy oblečení se prodávají k tomu určené prvky – kalhotovník, držák na pásky či šátky, botník a podobně.

Foto: Komandor

Výplně šatny se připevňují na korpus nábytku, regálový systém nebo lze využít například sloupový systém (sloupy vedoucí shora dolů se rozepřou o strop a podlahu, sloupy ve tvaru písmene L se kotví k podlaze i ke stěně). Například sloupový systém o šířce 1 m a výšce 2,5 m, s policemi, šatní tyčí a kontejnerem na kolečkách vyjde asi na 24 000 Kč

Foto: Hettich

Ukázka provedení jedné z možností regálového systému Amari 200 (různé kombinace, cena k doptání u prodejců)

Foto: Komandor

Rovněž police v šatně lze vysunovat (jedna police od 765 Kč, podle materiálu a madla)

6. Jde to i v ložnici

Kde není samostatná místnost, tam lze vyčlenit část pokoje, kterou přepažíte. Ale i tady musíte vyřešit způsob uchycení jednotlivých prvků. Nejste-li zruční, lepší je poohlédnout se po ucelených systémech, včetně nosných profilů. Vy už si jen vyberte jednotlivé díly, aby vám šatna dobře sloužila.

Foto: IKEA

Systém Algot nabízí řadu prvků, aby si každý poskládal úložný prostor podle svých potřeb, třeba i v podkroví (například nástěnná kolejnice a 3 síťované koše, výška 196 cm, šířka 65 cm, za 1795 Kč)

Foto: trachea

Šatnu můžete oddělit od ostatního prostoru posuvnými dveřmi, zde provedení plastického povrchu emboss černý (od 2590 Kč/1 m^2 )

Foto: Komandor

Sklopná šatní tyč umožní lepší přístup k oblečení (šířka od 77 cm, cena od 2170 Kč)

Foto: Bonami CZ

Máte doma hodně bot a málo místa? Tento problém vyřeší speciální police na boty (jedna police 70 x 14 x 9 cm na asi 4 páry bot, za 1489 Kč)

Šikovné ruce ovšem zvládnou vytvořit jednoduchou šatnu i samy. Je to i váš případ? Dejte vědět ostatním čtenářům, jak jste to udělali.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.