Hlavní obsah

Nebojte se začít znovu!

Foto: Thinkstock

Nebojte se změnit svůj život

5. 11. 2010

Lidský život se díky moderní medicíně a zdravému způsobu života prodlužuje. Už neumíráme ve třiceti nebo čtyřiceti letech, naopak v šedesáti objevujeme tajemství posiloven a leteckých zájezdů na Bali. Jenže co to všechno znamená pro partnerský život? Možná to, že je někdy sakra dlouhý a že nás třeba už nebaví. A že máme chuť na změnu.

Článek

Bohužel jsme svázáni spoustou pouček a předsudků o tom, jak prožít celý život s jediným partnerem (rodina, děti, hypotéka, majetek…), a tak se bojíme jakékoli změny. Stále však platí: Změna je život.

Rozhodně vás nechceme nabádat k nezodpovědnému chování v oblasti vztahů a sexu. Chceme vám jen otevřít oči. Každý prostě nemá to štěstí, že ve dvaceti pozná muže nebo ženu na celý život. Pravda, lidé se v zásadě nemění, ale na vývoj nárok mají. A tak se stane, že se z vašeho milovaného muže vyvine tvor, kterému přestáváte rozumět. Nebo naopak. Do původně pohodového vztahu zasáhne vyšší moc a začne vás rozdělovat.

V tu chvíli máte dvě možnosti (víc jich život nedává): vydržet, nebo začít znovu. Hlavně si nesmíte nechat své myšlenky na změnu jen pro sebe. Váš partner má právo na to, aby slyšel, že vás současný stav neuspokojuje, nebo dokonce trápí. Jako pavouk odvíjí své sítě, i vám se jedna rozvine. Možná se dozvíte, že je rád, že mu svá trápení svěřujete, a začnete oba pracovat na změně, nebo taky ne. V takovém případě se nebojte iniciovat změnu. Ano, vy. Jinak si zaděláte na průšvih: Nevyřčené pravdy, které se zametají pod koberec, se jednoho dne vyboulí do výše Mount Everestu, ze kterého opravdu neslezete. Ani s kyslíkovým přístrojem.

Vzpomínáte na dobu, kdy vám rodiče říkali, že lhát se nemá? Že za každou lež vám na jazyku vyrostou dlouhé černé chlupy nebo budete mít měkký nos? No, tak to je přesně ono. Nelžete, vyslovujte pravdu: Cítím se bídně, protože… Mám pocit, že to není jako dřív… Jak se dneska cítíš, můžu pro tebe něco udělat… A tak dále. Jen nemlčte.

Možná se o sobě dozvíte nečekané. Že jste nemožná zlá ženská, která mu kazí život. Že nejdete společnou cestou. Že si o vás nikdy nemyslel… Však pokračování znáte, každá z nás soudy na svou osobu slyšela. Otázkou zůstává, zda taková vyjádření člověka nakopnou k sebereflexi a my si uvědomíme, že něco děláme špatně, nebo se na svého milého začneme dívat trochu jinak. Aha, tak ty si o mně myslíš, že jsem divná? Já si to ale nemyslím – pokud si přiznáte, že vaše drahá polovička říká něco, s čím nesouhlasíte, zavelte k ústupu. Šikovní vojevůdci to tak dělali. A bitvu nakonec vyhráli.

Ta vaše bitva je o změně, která vás buď láká – nebo taky ne. Pokud ne, tak zpytujte svědomí. Pokud ano, tak se nebojte. Nežijeme naštěstí ve světě, kdy žena, která opustí partnera, je vystavena na pranýř. Pranýřem nechť je nám vlastní svědomí. A to je ten nejlepší rádce. Holky, nebojte se, neklopte uši ani neohýbejte záda, stůjte rovně a dýchejte. Třeba se najednou nadýchnete nového svěžího vzduchu.

O všem, co vás trápí nebo těší, se určitě poraďte s Jitkou Asterovou v Sexy životě na Frekvenci 1. Jitka se totiž na vaše telefony a zprávičky opravdu těší!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek