Hlavní obsah

Nejčastější chyba v kuchyni? Příliš malý dřez!

Foto: Bauknecht

Chcete mít čistou kuchyňskou linku? Pořiďte si velký a hluboký dřez, v němž se vám bude dobře manipulovat s nádobím, čistit zelenina i likvidovat odpad

S měnící se roční dobou stále více pobýváte doma a také v kuchyni. Potřebujete ji renovovat nebo chcete vylepšit mycí centrum? Vyberte si správný dřez. Poradíme vám.

Článek

Mnoho lidí dělá chybu, když novou kuchyňskou linku vybaví myčkou a doplní ji pouze malým dřezem. Jenže ten není v kuchyni určen jen pro mytí nádobí!

Omýváte a krájíte u něj potraviny, napouštíte tu vodu do velkých nádob, a to jde v malém dřezu těžko. Z hlediska užitného komfortu volte dřez větších rozměrů a pozornost věnujte i jeho hloubce.

Levné výrobky s hloubkou okolo 14–15 centimetrů vám nedovolí správnou manipulaci s větším nádobím a také z nich stříká voda na pracovní plochu. Voda snadno zateče do spojů (stejně jako při špatné montáži dřezu), a deska pak bobtná a může se zvlnit. Ideální hloubka dřezu je okolo 18 a více centimetrů.

V jaké výšce má být dřez?

Vybírejte podle své výšky a pamatujte, že skříňka s dřezem má být vyšší než ostatní pracovní plocha. „Přesněji řečeno: aby vás při mytí nádobí nebolela záda, neměli byste se do dřezu naklánět. Správnou výšku si vyzkoušejte prakticky – postavte se rovně ke dřezu a spusťte ruce na jeho dno. Dotýkají se ho dlaně bez hrbení? Pak je to správná výška pro vás," radí Dušan Všelicha ze společnosti Oresi.

Dejte si ale pozor při testování v obchodě. Dejte si ale pozor při testování v obchodě. Budete mít nejspíš boty na podpatku, což změní vaši postavu – v těch obvykle doma nechodíte.

Foto: Franke

Zvolte si správně výšku pracovní desky a vyberte si hluboký velký dřez nebo dvojdřez, ve kterém pohodlně umyjete velké nádobí

Jaký vybrat materiál

V případě dřezů vybíráte nejčastěji z kompozitních materiálů, nerezu nebo keramiky. Všechny tyto materiály mají pěkný vzhled a své výhody i nevýhody a volba je zcela na vás. Pokud ale chcete pracovní desku třeba ze žuly, můžete si do ní nechat zhotovit i odpovídající dřez.

Foto: Kuchyňský dřez

Dřez z kvalitní ušlechtilé oceli Rodi Stainless Steel Inox 18/10 zaručující vysokou odolnost proti korozi. Cena 3190 Kč

„U nerezových dřezů se přesvědčte, že jsou vyrobeny z nerezavějící chromniklové oceli 18/10, kde je složení 18 % chromu a 10 % niklu," radí Kateřina Kávová ze společnosti Franke. A pak se zaměřte na to, zda je plech dostatečně silný, aby se neprohýbal a vydržel dlouho v dobrém stavu. „Luxusní dřezy mají plech o síle 1,0 až 1,2 milimetry. Kvalitní dřezy se vyrábějí s plechů o síle 0,7 a 0,8 milimetrů. I levný dřez by měl mít plech silný alespoň 0,5 milimetrů,“ dodává Kateřina Kávová.

Foto: Dřezy Teka

Vestavný nerezový dřez Expression 1 ½ B 1D s pracovní deskou z černého skla. Celkové rozměry 1000 x 500 mm. Cena 8990 Kč

Foto: Archiv Astracast

Dřezy mohou být v provedení jednodřez, dvojdřez, s vaničkou, s odkapávací plochou, s vaničkou a odkapávací plochou či rohové. Ceny jdou dle značek a kvality od asi 1000 ke 30 000 Kč

Toužíte po dřezu z granitu?

Ptejte se po složení materiálu. Měl by obsahovat přibližně 80 procent křemenných písků a 20 procent tvrdého polymethylakrylátu. Nákup konzultujte s odborníky.

Mít můžete i granitový dřez s antibakteriální úpravou. To znamená, že materiál je obohacen o ionty stříbra. Takový výrobek má mít certifikát o udávaných antibakteriálních vlastnostech.

Foto: Blanco

Granitový dřez Blanco metra 8. Hloubka vaničky je 19 cm. Rozměr 500 x 1160 x 190 mm. Cena okolo 10 800 Kč

Foto: Kuchyňský dřez

Dřez s odkapem Marmorin Ervil 1.0 je vyroben z 80 % rozdrceného kamene a 20 % akrylátové směsi a barviva. Cena 3199 Kč

Keramické dřezy

Keramika je velmi tvrdá a odolná proti nárazům díky homogenní struktuře materiálu v celém jeho řezu. Je stálobarevná a uchovává si stejný vzhled i po čase používání. Materiál odolává všem běžným čisticím prostředkům, chemikáliím i bělidlům používaným v kuchyni. Nejsou na něm zřetelné zaschlé kapky vody a pro jeho čištění postačí běžný prostředek na nádobí. Přečtěte i také článek Jak mít jedinečnou kuchyň? Jde to i díky dřezu nebo madlůmnebo Nové baterie ke dřezu v kuchyni: Některé uvaří vodu i svítí!.

Foto: Duravit

Keramický dřez Kiora v moderním vzhledu, v provedení bílá alpin, pergamon, kaštanová, antracitová matná a černá a k zabudování nebo k zapuštění do desek. Rozměr 1000 x 510 mm. Cena od 20 369 Kč

Foto: Systemceram

Podstavné dřezy se zavěšují pod desku z nenasákavého materiálu. Keramický dřez Mera 60 U s excentrickým ovládáním, cena 15 300 Kč, bez excentru 13 700 Kč

Foto: Ikea

Keramický jednodřez o rozměru 45 x 53 cm. Včetně zátky, sítka a sifonu s připojením pro myčku a pračku. Cena 2740 Kč

Foto: Granit Holec

Do luxusních kuchyní si můžete pořídit do žulové desky také odpovídající dřez. Vybírat můžete z široké škály provedení

Jaký dřez máte doma vy a co byste si již nikdy nepořídili?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.