Hlavní obsah

Neobvyklé zvyky párů: Vykání či povolená nevěra. Šli byste do toho?

Foto: Thinkstock

Existuje určitá obecná představa toho, jak by měl pár fungovat. Co když ale normy porušíte?

Partneři spolu bydlí, jezdí na dovolenou, jsou si věrní a případnou nevěru se snaží ututlat. To je obecná představa toho, jak to má mezi dvěma lidmi fungovat. Jenže co když to má někdo jinak?

Článek

Společnost má jasnou představu o tom, jak má vypadat manželský (či partnerský) život. A když se někdo odlišuje, řada lidí na ně kouká skrz prsty.

Tohle je pět neobvyklých partnerských zvyků. Jak na ně pohlížejí odborníci?

Žádné „ty“

Nejspíš neznáte nikoho, kdo by si se svým partnerem vykal. Karel (40) a jeho manželka Bára (35) si to ale nemohou vynachválit.

Co oni na to: „Projevujeme si tím úctu. Navíc nás vykání nenásilně nutí, abychom k sobě byli slušní. Prostě ,vy vole´ se říká daleko hůř než než ,ty vole´,“ vysvětluje Karel.

Co na to odborník: „V dnešní době je to sice trochu divné, ale proč ne? Ať je návyk jakkoli zvláštní, když se těm dvěma líbí a je jim tak dobře, je to jen jejich věc,“ říká kouč partnerských vztahů Aleš Kalina.

Foto: Thinkstock

„Líbila by se vám nová televize, miláčku?" Zdá se vám vykání divné? Některým párům ale vyhovuje

Útočiště před hádkami

Ivan (39) a Petra (34) spolu chodí již roky. Přesto si každý z nich drží vlastní byt, a to i když v tom Ivanově tráví skoro všechen čas. Do své garsonky se Petra dostane málokdy.

Co oni na to: „Nechceme být na sobě závislí. A je super, že mám kam jít, když si s Ivanem jdeme na nervy, schyluje se k hádce a podobně,“ říká Petra.

Co na to odborník: „Dát si od sebe občas pauzu může vztahu prospět. Pokud to ale mají jako únik od řešení hádek, může to brzdit vývoj vztahu. Odchodem se sice emoce uklidní, ale partneři svůj rozpor budou muset stejně vyřešit. A jestliže jde o strach z rozchodu, pak je to projev nedůvěry ve vztah,“ tvrdí kouč partnerských vztahů Kateřina Matláková ze Školy pro ženy.

Víc než dva

Dva, to je tradiční počet lidí ve vztahu. Katka (34) a Pavel (36) ale žijí vlastně ve čtyřech, vzájemně si totiž povolili milence a milenku.

Co oni na to: „Lidé podle nás nejsou stvořeni pro monogamii. A je lepší se tomu postavit čelem než se trápit, snažit se popřít vlastní přirozenost nebo toho druhého prachsprostě podvádět a lhát mu,“ popisuje Pavel.

Co na to odborník: „Jde o defekt lásky. Skutečná láska se totiž může prožívat jen ve dvou a jakékoli jiné kombinace jsou jen záplatou na něco nefunkčního,“ říká Aleš Kalina.

Foto: Thinkstock

Ani společná dovolená nezaručí, že spolu budete šťastní. Klidně si dopřejte odpočinek bez partnera

Na dovolenou? S tebou nikdy!

Společná dovolená bývá něco, na co se většina párů celý rok těší. Jenže Lenka (29) s Martinem (33) spolu nikam nejezdí, dovolenou tráví odděleně.

Co oni na to: „Jsme spolu celý rok, a to dost intenzivně. Bydlíme spolu, veškerý volný čas díky společným koníčkům a přátelům trávíme také spolu, takže jednou za rok si od sebe jedeme odpočinout. A je super, jak se na sebe pak těšíme,“ říká Lenka.

Co na to odborník: „Někdy je skvělé načerpat energii bez partnera. Nesmí ale chybět touha být spolu, jinak, pokud není zájem společně trávit volný čas, vztah již nemá oheň,“ říká Aleš Kalina.

Na dárky je neužije

Narozeniny, výročí, Vánoce nebo jen tak. Partneři si občas dárky prostě dávají. Nikoli ale Radek (31) a Míša (28).

Co na to oni: „Radši společně jednou za rok vyrazíme a koupíme si něco, po čem oba toužíme. Dovolenou, novou televizi, cokoli. Osobní věci si přece pořídíme během roku každý sám,“ vysvětluje Radek.

Co na to odborník: „Pokud se na tom oba shodují, je to v pořádku. Pokud je ale zákaz dárku příliš striktní, vytrácí se spontánnost. Pokud například dostane muž chuť koupit své ženě růži a dostane za to vynadáno, pak se pravidlo míjí účinkem. Chce to pružnost, urputná striktnost do vztahů nepatří,“ radí Kateřina Matláková.

Co těm zvykům říkáte? Přijdou vám divné, nebo na nich něco je?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek