Článek
Většinou si představujete, že nosní dutiny jsou zaplněné hlenem, který nosní kapky rozpouštějí a vytvářejí v něm cestičku. Ve skutečnosti je to jinak – pocit ucpaného nosu vzniká následkem překrvení a opuchnutí nosní sliznice. Nosní kapky obsahují látky, které způsobují zúžení cév. Otok splaskne, nos se zprůchodní, hlen má možnost odtéci. Ach, ta úleva! Pokud ale kapky používáte příliš často nebo dlouho, jejich účinek se zkracuje. Nosní sliznice postupně ztrácí pružnost a na kapky přestává reagovat. Volné dýchání se stává nedosažitelným luxusem.
Jak rychle vzniká závislost?
„Závislost na nosních kapkách, podle jednoho z jejích původcůzvaná sanorinismus, už dnes nevzniká tak snadno – složení přípravků je šetrnější. Výrobci přesto varují před užíváním delším než 7 dní u dospělých a 3 dnů u dětí,“ říká lékárnice PharmDr. Magdalena Šrubařová. Koneckonců, běžná rýma stejně netrvá o moc déle. Pokud doporučenou dobu překročíte jen o pár dní, nemusíte si dělat hlavu. Nešťastníci, kteří si závislost skutečně vypěstovali, zneužívali přípravky celé měsíce, někteří dokonce roky. Spotřebovali i několik lahviček týdně! Přesto je na místě opatrnost. Jestliže se průchodnost nosu nelepší, nepomáhejte si kapkami, ale hledejte příčinu.
Léčba závislosti je poměrně obtížná. Jako u každé závislosti, jejím základem je „kapičková“ abstinence. Je nutné svěřit se odborníkovi na ORL, který vám může předepsat léčebný přípravek s obsahem kortikoidů – uleví od obtíží a současně hojí poničenou tkáň. Pokud léky nepomáhají, poslední nadějí pro nemocné je mukotomie – chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna nadbytečná část nosní sliznice. Provádí se buď klasicky skalpelem, nebo pomocí laseru. Někdy ale sliznice znovu doroste a zákrok je třeba po čase zopakovat.
Které si vybrat?
Jednotlivé přípravky se od sebe liší především koncentrací účinné látky a lékovou formou (kapky, sprej, gel). Výhodou nosních sprejů je snadnější aplikace – fungují i v obrácené poloze, takže je (na rozdíl od kapek) nemusíte používat se zakloněnou hlavou. Vytvářejí drobné kapičky ve formě aerosolu, který stejnoměrně rozptýlí účinnou látku po nosní sliznici. Spreje s dávkovačem zaručují, že to s lékem nepřeženete, bývají ale o něco dražší.
Některé z přípravků jsou zcela zaměnitelné, liší se vlastně jen obchodním názvem (například dávkovací spreje Olynth a Otrivin nebo Nasivin a Oxamet). Některé obsahují navíc antihistaminika, látky blokující rozvoj alergické reakce (například Sanorin Analergin) nebo lokální antiseptika – ty dovedou nejen uvolnit nos, ale současně podporují léčbu hnisavé rýmy nebo zánětů dutin (například Humex).
Tyhle závislost nevyvolají!
Na to, že vám uvolní nos, se ale nelze spolehnout. Jde o přípravky na bázi čištěné mořské vody, jejich účelem je zvlhčování nosní sliznice a zvyšování její obranyschopnosti. Mají tedy spíš preventivní charakter. Podle odborníků můžou udělat dobrou službu například dětem, které trápí časté infekce horních cest dýchacích nebo u kterých končívají zánětem středního ucha. Na trhu je spousta zahraničních značek, stejnou službu ale udělá i tuzemská Vincentka. „Vincentka v rozprašovači funguje stejně dobře jako mořská voda, je jen chuťově o něco méně příjemná, zvláště pro děti,“ dosvědčuje otorinolaryngoložka docentka Ludmila Vyhnánková.
A jak to máte s nosními kapkami vy?