Hlavní obsah

Odvlhčovač vzduchu vám může pomoci v boji proti vlhkosti

Foto: Gavri.cz

Eliminujte plísně pomocí odvlhčovače vzduchu

Plíseň je odvěkým strašákem každé domácnosti. Nejenže poškozuje vybavení, ale také produkuje toxiny, které vážně ohrožují zdraví. Příčinou jejího vzniku je zejména zvýšená vlhkost, která společně s vysokými teplotami a špatnou ventilací představuje ideální podmínky pro růst a šíření spor.

Článek

Vlhkost v bytě není přítomna sama od sebe, velmi ji dopomáháme vlastní činností, jako je každodenní koupání, sprchování, sušení prádla nebo vaření. Nedostatek vzduchu v místnosti tak způsobuje, že se voda začne srážet na stěnách a v rozích. Po čase tak začnou zdi vlhnout a plesnivět. Takové problémy jsou pak vleklé a situace se bude hůře napravovat. Přitom stačí tak málo, aby to do této fáze vůbec nedošlo.

Pravidelně a správně větrejte

Větrat, větrat a ještě jednou větrat! Jedná se o nejjednodušší a nejúčinnější řešení, které zbaví přebytečné vlhkosti v domácnosti. Nevětrané místnosti pak představují ideální prostředí pro rozvoj plísní a roztočů, které mají neblahý vliv na zdraví. Větrat je zapotřebí pravidelně, krátce a intenzivně, aby nedocházelo k tepelným ztrátám, ale zároveň se stihl vyměnit vzduch v místnosti.

Foto: Pixabay.com

Pravidelné větrání pomáhá v boji proti plísním

Větrejte pravidelně koupelnu

Vlhkostí je nejvíce ohrožena koupelna, z níž se může vzdušná vlhkost šířit do celého bytu. Po koupeli, sprše, praní či sušení prádla je proto zapotřebí místnost ihned vyvětrat, aby se pára vyměnila za suchý vzduch. V opačném případě kombinace vlhkosti a tepla může způsobit vznik plísně, která postihuje zejména sprchový kout. Mnoho koupelen však nemá k dispozici okno, a možnost větrání je tak značně omezena. V takovém případě přijde vhod vysoušeč vlhkosti, který nejenže sníží vlhkost, ale zároveň bude udržovat i zdravý vzduch.

Udělejte průvan v kuchyni

Kromě koupelny je na vlhkost náchylná i kuchyně. Mytí nádobí, pečení, vaření, to vše přináší nejenom řadu vůní, ale zároveň se tím zvyšuje i vlhkost. Digestoř má proto v kuchyni své opodstatnění. Pokud ji však nevlastníte, hrdě ji dokáže zastoupit odvlhčovač vzduchu. Ten si poradí nejen s vlhkostí, ale i pachy!

Pořiďte si odvlhčovač vzduchu

Sám odvlhčovač vzduchu představuje unikátní řešení v oblasti prevence. Vysoušeč si hravě poradí s nadměrnou vlhkostí, kdy vodu ze vzduchu odvede do sběrné nádobky a vysušený vzduch následně vrátí do místnosti. Jedná se o jedinečného pomocníka, který zároveň může fungovat i jako čistička vzduchu.

Foto: Pixabay.com

Orosené okno je známkou nadměrné vlhkosti

Kontroluje vzdušnou vlhkost

Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud nemáte vlhkoměr, snadno stav vaší domácnosti poznáte podle skleněných tabulek oken. V momentě, kdy se zarosí, je čas místnost vyvětrat. Stejně jako na skle se vlhkost usazuje i ve zdivu, kde však není ihned vidět. Pravidelným odvlhčováním místnosti tak předejdete vzniku mokrých map a plísně.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek