Hlavní obsah

Deset tipů, ušetřené stovky!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Ceny za energie stoupají, šetřete

27. 1. 2009

Ceny za energie opět po novém roce vzrostly! A tak se opravdu vyplatí uvažovat nad spotřebou domácnosti. Nemusíte žít „jak za krále Klacka" a večery trávit při svitu svic, abyste „neprosvítili" nebo se mýt na lžičce vody. Někdy se stačí jen zamyslet. Pro začátek se jistě hodí deset praktických tipů.

Článek

1. Vyměňte žárovky za zářivky - stojí sice víc, ale investice se vám rozhodně vrátí. Mají mnohem delší životnost a opravdu výrazně méně „žerou".

2. Používejte rychlovarnou konvici - má velkou spotřebu, to je pravda, ale pokud potřebujete vodu na jeden hrneček kávy, je úspornější a rychlejší než jakýkoli jiný ohřev.

3. Nepředehřívejte troubu - je zbytečné ji na pečení chystat půl hodiny. Při pečení ji zase co nejméně otvírejte - spíš očistěte prosklenou část tak, aby bylo do pekáče vidět...

4. Naučte se vařit v mikrovlnce - brambory jsou hotové za pět minut, což je bezkonkurenční co se rychlosti i spotřeby týče. Jen musíte investovat do speciálního nádobí pro vaření pomocí mikrovln.

5. Pijte vodu z kohoutku - možná se vyplatí zjistit, zda vám neteče z kohoutku stejně kvalitní voda, jakou domů vláčíte v plastových lahvích.

6. Používejte pokličky - při vaření zrychlí dobu, za kterou je hotovo, ale hlavně sníží výrazně spotřebu elektřiny či plynu.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Umývání nádobí ručně vás přijde draho

7. Pořiďte si myčku - pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, přestaňte s tím. Myčka spotřebuje jen pětinu vody, kterou potřebujete na ruční mytí.

8. Udržujete lednici v čistotě - stačí jediný drobek, zapadlý ve dveřích, a zima utíká ven čili spotřeba stoupá. Stejně neúsporná je i námraza, takže pravidelná údržba lednice se rozhodně vyplatí.

9. Vypínejte televizi - a všechny ostatní elektrospotřebiče. Nikoli dálkovým ovládáním, ale tlačítkem. I nevinně vyhlížející červená kontrolka „zbaští" ročně proudu za pár desítek korun.

10. Pořiďte si spořič vody - perlátory na vodovodních bateriích a spořič vody při splachování na WC vrátí do vaší rodinné kasičky pár tisíc ročně.

Jak vidíte, ušetřit není nákladné ani na peníze, ani na čas - takže není proč to nevyzkoušet třeba hned...

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek